• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 2.6.2023Meniny má Xénia, Oxana
13°Bratislava

Deti, ktoré prekonali covid, majú vysoké riziko metabolického ochorenia. Toto si musia rodičia všímať

  • 19:58 28.09.2022
  • Svet
Deti, ktoré prekonali covid, majú vysoké riziko metabolického ochorenia. Toto si musia rodičia všímať

Rodičia si musia všímať varovné príznaky.

Lekári vyzvali rodičov, aby si dávali pozor na príznaky chronickej choroby u detí, ktoré prekonali ochorenie COVID-19. Zistili, že deti, ktoré mali nový koronavírus, majú vyššie riziko cukrovky 1. typu.

Pre väčšinu detí a mladých ľudí nie je infekcia koronavírusom vážna a dokážu sa z nej rýchlo zotaviť. Vedci však odhalili, že choroba môže spôsobiť problémy mesiace po vyliečení.

V štúdii publikovanej v časopise JAMA Network Open odborníci z lekárskej fakulty Case Western Reserve University v Clevelande uviedli, že mladí majú väčšiu pravdepodobnosť vzniku cukrovky do šiestich mesiacov. Profesorka Pamela Davis z univerzity povedala:

„Diabetes 1. typu sa považuje za autoimunitné ochorenie. Vyskytuje sa väčšinou preto, že imunitná obrana tela útočí na bunky, ktoré produkujú inzulín, čím zastavuje produkciu inzulínu a spôsobuje ochorenie. Zdá sa, že Covid zvyšuje autoimunitné reakcie a naše súčasné zistenie tento návrh posilňuje."

Tím sa pozrel na záznamy 1,1 milióna pacientov mladších ako 18 rokov. Každému dieťaťu bol diagnostikovaný Covid v období od marca 2020 do decembra 2021.

Pozreli sa aj na záznamy všetkých tých, u ktorých boli v rovnakom časovom období diagnostikované respiračné infekcie nesúvisiace s Covidom. Po rozdelení pacientov do skupín sa zistilo, že pre štúdiu bolo vhodných 571 000 pacientov.

V rámci viac ako pol milióna pacientov bola 123 pacientom diagnostikovaná cukrovka v porovnaní so 72, ktorí ju dostali po inej infekcii ako Covid. Vedci tvrdia, že ide o nárast nových diagnóz o 72 percent.

Potom sa pozreli na pacientov jeden, tri a šesť mesiacov po infekcii. Odborníci zistili, že riziko bolo „podstatne vyššie u osôb infikovaných SARS-CoV2 v porovnaní s osobami s respiračnými infekciami bez Covidu“.

Výsledky boli podľa nich pretrvávajúce vo všetkých vekových skupinách. Vedci však uviedli, že nie je jasné, či Covid spúšťa túto chorobu. Davis uviedla:

„Rodiny s deťmi s vysokým rizikom cukrovky 1. typu by si mali dávať obzvlášť pozor na príznaky cukrovky po Covide a pediatri by si mali dávať pozor na prílev nových prípadov cukrovky 1. typu, najmä kvôli tomu, že variant omikron sa tak rýchlo šíri medzi deťmi. V najbližších mesiacoch až rokoch môžeme zaznamenať podstatný nárast tohto ochorenia."

Stále však nie je jasné ako tieto dve choroby súvisia a či sú v hre iné faktory alebo nie. Podľa lekárov je potrebný ďalší výskum a dovtedy, kým nebude úplne pochopená súvislosť, je dôležité poznať štyri hlavné príznaky cukrovky. Ak si všimnete väčšiu únavu a smäd ako zvyčajne, častejšiu potrebu močiť alebo nevysvetliteľnú stratu hmotnosti, je dôležité sa poradiť so svojím lekárom.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, jamanetwork.com, news-medical.net
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Poklad z Titanicu: V troskách sa našiel cenný náhrdelník, hľadajú rodinu jeho majiteľa

Poklad z Titanicu: V troskách sa našiel cenný náhrdelník, hľadajú rodinu jeho majiteľa

19:23 26.05.2023Veda

Objav sa uskutočnil počas najväčšieho podvodného skenovania miesta vraku, aké sa kedy uskutočnilo.

Väčšinu úmrtí súvisiacich s Covid-19 zapríčinila iná infekcia, vyhlasuje najnovšia analýza

Väčšinu úmrtí súvisiacich s Covid-19 zapríčinila iná infekcia, vyhlasuje najnovšia analýza

21:43 19.05.2023Veda

Podľa vedcov z Illinois by za prevažnou väčšinou úmrtí po nakazení Covid-19 mohla byť infekcia, ku vzniku ktorej došlo až po hospitalizácii.

Netopiere by mohli pomôcť v boji proti rôznym ochoreniam

Netopiere by mohli pomôcť v boji proti rôznym ochoreniam

21:11 15.05.2023Veda

Vo všeobecnosti sa s netopiermi spájajú skôr negatívne prívlastky. Teraz však vedci tvrdia, že majú proteín schopný predĺžiť náš život.

Slovenský operátor hlási problém: Toto s mobilmi teraz nerobte, varuje

Slovenský operátor hlási problém: Toto s mobilmi teraz nerobte, varuje

10:28 15.05.2023Veda

​Slovenský operátor má veľký výpadok.