• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 31.1.2023Meniny má Emil
Bratislava

​Zložka v týchto nápojoch vyvoláva hustnutie krvi. Môže viesť až k zrazeninám

  • 21:45 26.09.2022
  • Bratislava
​Zložka v týchto nápojoch vyvoláva hustnutie krvi. Môže viesť až k zrazeninám

Látka, ktorá sa vyskytuje v niekoľkých obľúbených nápojoch, spôsobuje dehydratáciu, ktorá následne vedie k hustnutiu krvi. Lekári varujú aj pred tvorbou krvných zrazenín.

Jednou z hlavných úloh krvi je plynule presúvať kyslík po organizme počas celého života a vytvoriť krvnú zrazeninu na mieste, kde môže dôjsť k úniku tejto životodarnej tekutiny z tela. Krvné zrazeniny preto nie sú nevyhnutne zlé a škodlivé, no v prípade, že vznikajú aj vtedy, keď ich netreba, môžu vyvolať život ohrozujúce stavy, ako je infarkt alebo porážka.

K vzniku nadmerného počtu krvných zrazenín môže dôjsť vplyvom hromadenia cholesterolu v cievach alebo hustnutia krvi, či užívania niektorých liečiv. Prispievajú k tomu aj viaceré nápoje s obsahom kofeínu, ktorý telo dehydratuje.

„Nápoje s obsahom kofeínu dehydratujú telo a spôsobujú hustnutie krvi, čo zvyšuje riziko krvných zrazenín,“ vysvetľuje lekárka Monika Wassermannová pre magazín Boutique to You.

8 znakov závislosti na kofeíne: Kedy je potrebné navštíviť lekára?

Podľa Wassermannovej dehydratácia ovplyvňuje zloženie krvi, ktorá je kvôli nej hustejšia a priliepa sa k stenám ciev, následkom čoho dochádza k spomaleniu krvného toku. „Najvýraznejší dopad to má na oblasť panvy, nôh, stehien a rúk,“ dodáva lekárka.

Štúdia publikovaná v odbornom žurnále Medicine & Science in Sports & Exercise súhlasí s tvrdením Wassermanovej, pričom dokazuje, že konzumácia kofeínových nápojov a iných výrobkov počas intenzívneho tréningu zvyšuje koagulačný faktor krvi, ktorá je teda náchylnejšia na tvorbu zrazenín.

Výskum dokumentuje zdravotný stav 48 mužov v priemernom veku 23 rokov s normálnym indexom telesnej hmotnosti (BMI). Každý z nich absolvoval dva tréningy s odstupom jedného týždňa, ktorých intenzita sa postupne zvyšovala až do vyčerpania.

Muži pred tréningom užili kofeínový nápoj alebo placebo nápoj bez obsahu kofeínu. Okrem toho im pred tréningom aj po ňom odobrali vzorku krvi a vykonali komplexnú zdravotnú analýzu.

Zo zistení vyplýva, že kofeín značne zvyšuje koagulačný faktor krvi počas tréningu, takže muži, ktorí predtým vypili kávu alebo napríklad energetický nápoj, boli viac ohrození tvorbou krvných zrazenín.

Hľadáte náhradu rannej kávy? Skúste tieto nápoje

Kofeín ani cvičenie netreba celkom zatracovať. Pre väčšinu ľudí sú tieto dva faktory celkom bezpečné. S opatrnosťou by k nim mali pristupovať najmä kardiaci, pacienti s vysokým krvným tlakom a cholesterolom a fajčiari.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, express.co.uk, journals.lww.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Bojuje vaše dieťa so separačnou úzkosťou? Takto to odhalíte

Bojuje vaše dieťa so separačnou úzkosťou? Takto to odhalíte

VČERA - 21:05Zdravie

Väčšina detí cíti smútok, keď rodičia odchádzajú do práce či kdekoľvek bez nich. Ako odlíšiť klasický smútok od separačnej úzkosti?

Zubára neoklamete. Takto odhalí vaše výmysly o čistení zubov

Zubára neoklamete. Takto odhalí vaše výmysly o čistení zubov

VČERA - 10:00Zdravie

Skúšali ste zubára presviedčať, že si poctivo čistíte zuby aj medzizubné priestory? Zbytočne. Vaše klamstvo dokážu odhaliť veľmi jednoducho.

Naozaj je potrebný krém s SPF každý deň? Toto hovoria odborníci na pleť

Naozaj je potrebný krém s SPF každý deň? Toto hovoria odborníci na pleť

20:28 29.01.2023Zdravie

Je potrebné sa natierať opaľovacím krémom každý deň a môže to spôsobiť nedostatok vitamínu D? Tu sú odpovede.

Ako dlho trvá chudnutie? Toto je ten správny postup pri strate hmotnosti

Ako dlho trvá chudnutie? Toto je ten správny postup pri strate hmotnosti

9:37 29.01.2023Zdravie

Pred akoukoľvek snahou schudnúť by ste mali najprv vedieť, ako chudnúť zdravo.

Tieto symptómy sa u žien prejavujú mesiac pred infarktom

Tieto symptómy sa u žien prejavujú mesiac pred infarktom

7:48 29.01.2023Zdravie

Takmer 40 % žien trpí prekvapivými symptómami, a to už niekoľko týždňov pred infarktom.