• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 4.12.2022Meniny má Barbora, Barbara
Bratislava

Mimovládky vyzvali NDS, aby zabezpečila výber mýta od budúceho roka

  • 16:58 26.09.2022
  • Bratislava
Mimovládky vyzvali NDS, aby zabezpečila výber mýta od budúceho roka

Mimovládne organizácie upozorňujú, že aktuálne platná zmluva s firmou SkyToll sa končí 31. decembra tohto roku.

Nadácia Zastavme korupciu a občianske združenie Slovensko.Digital v pondelok vyzvali Národnú diaľničnú spoločnosť (NDS), aby urobila kroky na zabezpečenie efektívneho a hospodárneho výberu elektronického mýta na Slovensku. Nadácia o tom informovala v pondelok.

Pred dvomi rokmi NDS vyhlásila súťaž na elektronický výber mýta, ktorá čelila viacerým kontrolám úradov. „NDS doteraz nespresnila, ako chce mýto od budúceho roka vyberať. Súčasná zmluva sa pritom končí a novú súťaž sa diaľničiarom nepodarilo dokončiť,“ upozorňuje Xenia Makarová z nadácie. V prípade nevyriešenia tejto situácie by podľa nej po slovenských cestách motoristi z celej Európy od januára jazdili zadarmo a štát by prišiel o peniaze na ich opravu a budovanie nových diaľnic.

Mimovládne organizácie pripomínajú, že na základe končiacej a podľa nich nevýhodnej zmluvy štát doteraz zaplatil už 860 miliónov eur, no napriek tomu mýtny systém nevlastní. NDS by mala podľa nadácie a ďalších odborníkov právne preskúmať aj možnosť prevodu súčasného systému.

V súčasnej situácii sa ako zodpovedné manažérske rozhodnutie javí využitie takzvanej opcie na prevod služby,“ vysvetľuje riaditeľ Slovensko.Digital Peter Kulich. To by znamenalo, že NDS požiada o spustenie procesu prevodu súčasného mýta do svojho vlastníctva.

Neziskové organizácie upozorňujú, že podľa zmluvy tak môže NDS urobiť najneskôr do 30. septembra tohto roku. Na to ich v roku 2019 upozornil aj Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR, uviedla nadácia. Dodala, že vo svojej správe odporúčal vyrovnať majetkové vzťahy k mýtu podľa platnej zmluvy. Žiadosť o prevod mýta ešte neznamená, že štát ho musí aj odkúpiť. Súčasťou prevodu má byť podrobný audit o tom, ktoré aktíva a za akú cenu sa štátu oplatí získať. Možnosť prevodu zdôrazňuje aj Ministerstvo financií (MF) SR. „Potenciálne sa bavíme o úspore verejných výdavkov rádovo niekoľko desiatok miliónov eur,“ vyčíslil riaditeľ Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP) Štefan Kišš. Na začiatok tejto fázy pritom podľa ministerstva financií postačuje, aby NDS o tom informovala prevádzkovateľa mýtneho systému listom.

Ak štát o spomínaný prevod požiada, súčasný dodávateľ bude musieť byť pri audite súčinný a poskytnúť všetky potrebné informácie. Neziskové organizácie preto vyzývajú NDS, aby nepremeškala zmluvný termín a nechala si tak otvorené všetky možnosti na výber mýta v budúcich rokoch.

NDS v reakcii na vyjadrenia MF v piatok uviedla, že opakovane oficiálnou cestou upozornila rezort financií, že pristúpením k riešeniu, ktoré popisujú, by krajina utrpela vážne ekonomické straty siahajúce k stovkám miliónov eur. „Je nám veľmi ľúto, že rezort financií komunikuje tak závažnú a vysoko odbornú problematiku bez účasti Národnej diaľničnej spoločnosti a Ministerstva dopravy a výstavby SR. Svojou nesprávnou interpretáciou spôsobuje rezort financií zavádzanie médií, odbornej aj laickej verejnosti,“ vyhlásila hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková. Avizovala, že podrobné vysvetlenie situácie poskytne spoločnosť 29. septembra na konferencii o cestnej doprave združenia Česmad.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Rusko nebude predávať ropu, ktorá podlieha cenovému stropu skupiny G7

Rusko nebude predávať ropu, ktorá podlieha cenovému stropu skupiny G7

DNES - 17:40Ekonomické

Rusko nebude exportovať ropu, ktorá podlieha cenovému stropu, na ktorom sa dohodli skupina G7 a Austrália, aj keby malo znížiť produkciu, vyhlásil v nedeľu ruský vicepremiér Alexander Novak.

Leyenová: EÚ bude musieť revidovať pravidlá štátnej pomoci

Leyenová: EÚ bude musieť revidovať pravidlá štátnej pomoci

DNES - 17:10Ekonomické

Európska únia v reakcii na zmeny konkurenčného prostredia spôsobeného americkým zákonom na zníženie inflácie prispôsobí pravidlá štátnej pomoci, uviedla šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Mlieko v októbri zdraželo takmer o 5 percent. Pred rokom sme ho kupovali o polovicu lacnejšie

Mlieko v októbri zdraželo takmer o 5 percent. Pred rokom sme ho kupovali o polovicu lacnejšie

DNES - 16:52Ekonomické

V porovnaní s októbrom 2021 bola priemerná nákupná cena mlieka vyššia o 46,9 %.

Šipoš pripustil diskusiu o zmenách v rozpočte

Šipoš pripustil diskusiu o zmenách v rozpočte

DNES - 14:53Ekonomické

Šipoš pripustil diskusiu o úpravách v rozpočte s cieľom získať hlasy. "Ak to bude rozumný, príčetný návrh, pomôže to ľuďom, nevidím problém, aby sme sa o tom rozprávali," skonštatoval.

EÚ by mohla v rámci WTO podať sťažnosť na americký zákon na zníženie inflácie

EÚ by mohla v rámci WTO podať sťažnosť na americký zákon na zníženie inflácie

DNES - 13:00Ekonomické

Európska únia by mala podať sťažnosť na Spojené štáty v rámci Svetovej obchodnej organizácie pre ich zákon na zníženie inflácie, myslí si šéf Výboru pre medzinárodný obchod Európskeho parlamentu.