• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 27.9.2022Meniny má Cyprián
11°Bratislava

Biela noc od piatka premení Košice na interaktívnu galériu

  • 13:56 23.09.2022
  • Košice
Biela noc od piatka premení Košice na interaktívnu galériu

Medzinárodný festival súčasného umenia Biela noc v Košiciach ponúkne od piatkového večera desiatky inštalácií.

Ako pre TASR uviedla jeho umelecká riaditeľka Zuzana Pacáková, festival sa po pandemických úpravách opäť vracia k tradičnému trojdňovému formátu, jeho súčasťou budú diela slovenských aj zahraničných umelcov.

Podľa jej slov ponúknu množstvo interaktívnych diel, ktoré sú viazané na súčinnosť návštevníkov. Viaceré produkcie sú vytvorené priamo na mieru košickej architektúry. Pre návštevníkov bude niekoľko inštalácií umiestnených v Kasárňach/Kulturparku. Okrem iného tu bude pripravená kreatívna výstava či úniková hra v karavane, ktorá v simulovanom prostredí ukazuje, aké náročné je vymaniť sa z generačnej chudoby.

Neprehliadnuteľná bude matrioška pri Dolnej bráne na Hlavnej ulici, ktorá je reakciou na vojenský konflikt, či nafukovacia magická fazuľa na Alžbetinej ulici.

Viaceré inštalácie budú aj vo Východoslovenskej galérii, medzi nimi i objekty odkazujúce na pustovnícky spôsob života mnícha Svorada. Interaktívny objekt bude inštalovaný aj na Scéne Jorik Bábkového divadla. Okrem iných miest bude jedným z dejísk košickej Bielej noci aj Tabačka Kulturfabrik, mestský park či Kunsthalle. Hala umenia ponúkne tiež multimediálnu inštaláciu pripomínajúcu niekdajší účel budovy. Svetelný dialóg dvoch budov zas bude pripravený na Námestí maratónu mieru.

Videoinštalácia bude umiestnená na bočnej strane obchodného domu na Hlavnej ulici. „Autorka monumentálnymi vizuálmi premietanými na fasádu povestnej košickej budovy odkazuje na krehkú prítomnosť živého človeka v mestskej zástavbe. Videom zároveň pripomína, že architektúra bola postavená pre ľudí, nie naopak,“ uvádzajú organizátori na webovej stránke festivalu.

Väčšina inštalácií bude prístupná od piatka do nedele (25. 9.) v časoch od 19.00 do 24.00 h. Súčasťou festivalu sú aj predstavenia, ktoré sa konajú len v presne určených časoch. Bližšie informácie sú zverejnené na webovej stránke www.bielanoc.sk. Pacáková pripomína, že prostredníctvom voľne prístupnej interaktívnej mobilnej aplikácie sa vedia návštevníci festivalu dozvedieť viac aj o dielach či autoroch.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pred 120 rokmi sa narodil Vladimír Clementis, obeť vykonštruovaných procesov

Pred 120 rokmi sa narodil Vladimír Clementis, obeť vykonštruovaných procesov

7:14 20.09.2022Kultúra

Od narodenia právnika, publicistu, diplomata a politika Vladimíra Clementisa uplynie dnes 120 rokov.

Pred 110 rokmi sa narodil partizánsky veliteľ kapitán Ján Nálepka

Pred 110 rokmi sa narodil partizánsky veliteľ kapitán Ján Nálepka

6:10 20.09.2022Kultúra

Od narodenia významnej osobnosti slovenského protifašistického hnutia, dôstojníka Slovenskej armády, ktorý v roku 1943 dezertoval k partizánom, uplynie 20. septembra 110 rokov.

Prvé sólové vystúpenie Tilla Lindemanna na Slovensku - čakajte veľkú garderóbu a pyrotechnické efekty

Prvé sólové vystúpenie Tilla Lindemanna na Slovensku - čakajte veľkú garderóbu a pyrotechnické efekty

16:16 17.09.2022Kultúra

Zažite Till Lindemanna bližšie ako kedykoľvek predtým! Líder skupiny Rammstein stíha popri turné svojej domovskej kapely aj vlastné koncerty!

Americký herec Mickey Rourke jubiluje

Americký herec Mickey Rourke jubiluje

7:09 16.09.2022Kultúra

Predtým než Mickey Rourke začal svoju kariéru v Hollywoode, venoval sa boxerským zápasom.