• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 27.9.2022Meniny má Cyprián
11°Bratislava

Čaputová na pôde OSN upozornila na potrebu rovnocenného zapojenia žien a dievčat

  • 12:09 23.09.2022
  • New York
Čaputová na pôde OSN upozornila na potrebu rovnocenného zapojenia žien a dievčat

Prezidentka SR Zuzana Čaputová na pôde OSN upozornila na potrebu rovnocenného zapojenia žien a dievčat pri riešení kríz, ktorým v súčasnosti čelí medzinárodné spoločenstvo. TASR o tom informuje na základe piatkových vyjadrení prezidentky na sociálnych sieťach.

Bez rovnocenného zapojenia sa žien a dievčat, bez ich skúsenosti, nezvládneme bezprecedentnú kombináciu kríz, ktorým čelíme – klimatickú, bezpečnostnú, energetickú a ekonomickú,“ uviedla Čaputová. Tieto krízy podľa nej až pričasto zasahujú ženy a dievčatá, či už v podobe „rodovo podmieneného a domáceho násilia, ekonomického strádania a chudoby“.

Čaputová pripomenula, že táto myšlienka bola súčasťou jej prejavu na 77. zasadnutí Valného zhromaždenia OSN v New Yorku. Podľa svojich vyjadrení na sociálnej sieti sa v New Yorku stretla s výkonnou riaditeľkou špecializovanej organizácie UN Women Simou Bahousovou, s ktorou sa zhodli na tom, že „jedinou odpoveďou“ je nepoľaviť a spolupracovať na zlepšovaní postavenia žien a dievčat na celom svete.

Som rada, že naše ministerstvo zahraničných vecí s UN Women podpísalo memorandum, ktoré posilní našu spoluprácu v tejto oblasti v zahraničnej pomoci Slovenska,“ povedala prezidentka. Upozornila, že ženám a deťom, ktoré nežijú život bez násilia, je potrebné venovať pozornosť aj na Slovensku. „Musíme naďalej hľadať spôsoby prevencie aj efektívnejšej pomoci,“ uviedla.

Mesto New York v tomto smere podľa Čaputovej ponúka aj zaujímavú inšpiráciu svojich centier pre spravodlivosť v rodine.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR, Video: YouTube.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Biden bude 1. decembra hostiť Macrona v Bielom dome

Biden bude 1. decembra hostiť Macrona v Bielom dome

VČERA - 21:18Zahraničné

Prezident USA Joe Biden privíta 1. decembra francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona v Bielom dome na štátnej návšteve. V pondelok to oznámila Bidenova tlačová tajomníčka Karine Jean-Pierreová.

Kanada oznámila sankcie voči iránskej mravnostnej polícii

Kanada oznámila sankcie voči iránskej mravnostnej polícii

VČERA - 20:43Zahraničné

Kanada oznámila uvalenie sankcií voči iránskym predstaviteľom v súvislosti s násilnými zásahmi tamojšej polície. Smrť mladej Kurdky Mahsy Amíníovej vo väzbe iránskej mravnostnej polície vyvolala masové protesty.

"Nech si utekajú". Lukašenko odsúdil unikajúcich pred povolaním do ruskej armády

VČERA - 19:49Zahraničné

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko v pondelok odsúdil ľudí, ktorí sa snažia vyhnúť službe v ruskej armáde v rámci čiastočnej mobilizácie.

Putin udelil ruské občianstvo Edwardovi Snowdenovi

Putin udelil ruské občianstvo Edwardovi Snowdenovi

VČERA - 19:30Zahraničné

Prezident Vladimir Putin podpísal v pondelok výnos, ktorým udelil ruské občianstvo bývalému spolupracovníkovi amerických tajných služieb Edwardovi Snowdenovi.

Orbán: Protiruské sankcie sa obrátili proti Európe

Orbán: Protiruské sankcie sa obrátili proti Európe

VČERA - 18:31Zahraničné

Maďarsko by sa malo pripraviť na zdĺhavú vojnu na susednej Ukrajine. Vyhlásil to v pondelok maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý zároveň kritizoval sankcie Európskej únie uvaľované na Rusko.