• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 27.9.2022Meniny má Cyprián
12°Bratislava

Berlusconi: Putin bol k spusteniu vojny na Ukrajine dotlačený

  • 11:42 23.09.2022
  • Rím
Berlusconi: Putin bol k spusteniu vojny na Ukrajine dotlačený

Ruský prezident Vladimir Putin bol dotlačený k tomu, aby na Ukrajine spustil vojenskú operáciu a nastolil v Kyjeve novú vládu. Vo štvrtok to uviedol bývalý taliansky premiér Silvio Berlusconi v rozhovore pre taliansku televíziu RAI. TASR informuje podľa piatkovej správy agentúry Reuters.

Putin bol tlačený ruským ľudom, svojou stranou, svojimi ministrami, aby vymyslel túto špeciálnu operáciu,“ povedal Berlusconi. Pôvodný plán Moskvy bol podľa bývalého talianskeho premiéra dobyť Kyjev „za týždeň“, nahradiť vládu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského „vládou slušných ľudí“ a následne odísť.

Nerozumel som dokonca ani tomu, prečo sa ruské jednotky rozptýlili po Ukrajine, zatiaľ čo som si myslel, že by sa mali držať len okolo Kyjeva,“ uviedol.

Berlusconi tiež naznačil, že rozhodnutie Moskvy o napadnutí Ukrajiny bolo reakciou na výzvu separatistov na východe Ukrajiny. Dodal, že lídri separatistov prišli do Kremľa a Putinovi povedali: „Prosím, bráňte nás, pretože ak nás nebudete brániť, nevieme, kde by sme mohli skončiť.“

Niekdajší taliansky premiér spomenul aj svoju návštevu s ruským prezidentom na polostrove Krym, ktorý Rusko anektovalo v roku 2014, kde videl miestnych obyvateľov ďakujúcich ruskému lídrovi.

Berlusconiho politická strana Vpred Taliansko (Forza Italia; FI) je súčasťou pravicovej trojkoalície, ktorá je v nedeľných parlamentných voľbách v Taliansku favoritom.

Pod vedením dosluhujúceho talianskeho premiéra Maria Draghiho bolo Taliansko vytrvalým zástancom západných sankcií voči Rusku pre rozpútanie vojny na Ukrajine.

Krajne pravicová politička Giorgia Meloniová, ktorej strana Bratia Talianska (FdI) patrí medzi hlavných favoritov nedeľných volieb, sa zaviazala naďalej podporovať Ukrajinu. Berlusconi a jej ďalší spojenec Matteo Salvini, líder protiimigračnej strany Liga (LSP), však na túto tému nemali rovnaký názor.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Satelitné zábery zachytili dlhý rad áut na hraniciach Ruska a Gruzínska

Satelitné zábery zachytili dlhý rad áut na hraniciach Ruska a Gruzínska

DNES - 7:46Zahraničné

Satelitné zábery americkej spoločnosti Maxar Technologies zachytávajú dlhý rad nákladných vozidiel a osobných áut čakajúcich na prekročenie hraníc z Ruska do susedného Gruzínska.

Pobrežná stráž zaznamenala čínske a ruské vojenské lode v okolí Aljašky

Pobrežná stráž zaznamenala čínske a ruské vojenské lode v okolí Aljašky

DNES - 6:56Zahraničné

Americká pobrežná stráž v pondelok oznámila, že jej plavidlo minulý týždeň v oblasti Beringovho mora neďaleko Aljašky nečakane narazilo na čínske a ruské vojnové lode.

Trussová zagratulovala Meloniovej k úspechu v talianskych voľbách

Trussová zagratulovala Meloniovej k úspechu v talianskych voľbách

DNES - 6:51Zahraničné

Britská premiérka Liz Trussová v pondelok zagratulovala Georgii Meloniovej, líderke pravicovej strany Bratia Talianska (FdI), ktorá získala najväčšiu podporu v nedeľňajších parlamentných voľbách v Taliansku.

Sonda NASA sa úspešne zrazila s asteroidom

Sonda NASA sa úspešne zrazila s asteroidom

DNES - 6:44Zahraničné

Sonda amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) v noci na utorok úspešne absolvovala zrážku s asteroidom Dimorphos.

Zelenskyj: Rusko sa svojimi krokmi usiluje oddialiť svoju porážku

Zelenskyj: Rusko sa svojimi krokmi usiluje oddialiť svoju porážku

DNES - 6:28Zahraničné

Rusko sa prostredníctvom prebiehajúcej čiastočnej mobilizácie ozbrojených síl snaží oddialiť moment svojej porážky. Povedal to v noci na utorok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.