• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 27.9.2022Meniny má Cyprián
11°Bratislava

Volkswagen môže pre plynovú krízu presunúť výrobu z východnej Európy

  • 10:55 23.09.2022
  • Berlín
Volkswagen môže pre plynovú krízu presunúť výrobu z východnej Európy

Najväčšia automobilka v Európe sa obáva dôsledkov vysokých cien plynu na dodávateľov.

Nemecká automobilka Volkswagen (VW) by mohla presunúť výrobu z domáceho trhu aj z krajín východnej Európy, ak by súčasný nedostatok plynu pokračoval aj po najbližšej zime. To ukazuje, do akej miery energetická kríza vyvolaná inváziou Ruska na Ukrajinu môže zasiahnuť do európskeho priemyslu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Bloomberg.

Najväčšia automobilka v Európe tento týždeň oznámila, že ak budú problémy s dodávkami plynu pretrvávať dlhší čas po tejto zime, jednou z možností riešenia produkcie v strednodobom horizonte je jej presunutie do iných krajín. VW má veľké závody v Nemecku, Českej republike a na Slovensku, pričom tieto krajiny patria v Európe k najviac závislým od ruského plynu.

Rozhodnutie Ruska výrazne obmedziť dodávky zemného plynu do Európy zvýšilo obavy, že v Nemecku bude plyn na prídel. Najnovšie informácie, že zásobníky sú už naplnené na 90 %, čím Nemecko predbehlo pôvodné očakávania, síce obavy z nedostatku plynu počas zimných mesiacov zmiernili, Nemci však stále čelia riziku, že vyčerpané zásoby sa im bez ruského plynu v ďalšej sezóne nepodarí doplniť.

Ako povedal hovorca Volkswagenu v telefonickom rozhovore, v prípade rozhodnutia firmy presunúť výrobu by najväčšie šance mali krajiny na juhozápade Európy, prípadne pobrežné oblasti v severnej Európe. Majú totiž lepší prístup k skvapalnenému zemnému plynu (LNG) dovážanému po mori. Volkswagen už má závody napríklad v Portugalsku, Španielsku a Belgicku, teda v krajinách, ktoré majú LNG terminály.

Aj keď VW uviedol, že na prípadný nedostatok plynu počas zimy sa „pripravil najlepšie, ako mohol,“ obáva sa dôsledkov vysokých cien suroviny na jeho dodávateľov. „Politici musia obmedziť súčasnú nekontrolovanú explóziu cien plynu a elektriny,“ povedal šéf VW pre vonkajšie vzťahy Thomas Steg. „Najmä malé a stredne veľké podniky náročné na energie budú mať v dodávateľskom reťazci obrovské problémy a budú nútené znížiť, prípadne až zastaviť produkciu,“ dodal Steg.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
V Nord Stream 2 klesol tlak, z plynovodu podľa prevádzkovateľa unikol plyn

V Nord Stream 2 klesol tlak, z plynovodu podľa prevádzkovateľa unikol plyn

VČERA - 18:55Ekonomické

Tlak v nepoužívanom plynovode Nord Stream 2 počas noci prudko klesol. Podľa prevádzkovateľa plynovodu je príčinou únik plynu juhovýchodne od dánskeho ostrova Bornholm.

Lagardová: ECB bude pokračovať v sprísňovaní menovej politiky

Lagardová: ECB bude pokračovať v sprísňovaní menovej politiky

VČERA - 18:15Ekonomické

Európska centrálna banka bude pokračovať v sprísňovaní menovej politiky dokonca aj v prípade "podstatného spomalenia" ekonomickej aktivity v eurozóne, uviedla šéfka ECB Christine Lagardová.

Krajniak: Tripartita najviac času venovala cenám energií

Krajniak: Tripartita najviac času venovala cenám energií

VČERA - 18:04Ekonomické

Hospodárska a sociálna rada najviac času počas svojho rokovania venovala cenám energií. Uviedol to po pondelkovom rokovaní tripartity minister práce Milan Krajniak.

Mimovládky vyzvali NDS, aby zabezpečila výber mýta od budúceho roka

Mimovládky vyzvali NDS, aby zabezpečila výber mýta od budúceho roka

VČERA - 16:58Ekonomické

Mimovládne organizácie upozorňujú, že aktuálne platná zmluva s firmou SkyToll sa končí 31. decembra tohto roku.

Tlak v plynovode Nord Stream 2 prudko klesol

Tlak v plynovode Nord Stream 2 prudko klesol

VČERA - 16:04Ekonomické

Tlak v nepoužívanom plynovode Nord Stream 2 počas noci prudko klesol. Príčina je zatiaľ neznáma.