• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 27.9.2022Meniny má Cyprián
11°Bratislava

Domácnosti dostanú pomoc s energiami vo viacerých formách, približuje Krajniak

  • 7:04 23.09.2022
  • Bratislava
Domácnosti dostanú pomoc s energiami vo viacerých formách, približuje Krajniak

Krajniak ocenil, že nový minister hospodárstva Karel Hirman koná rýchlo a má ich dôveru.

Ak sa do konca septembra neprijme európske riešenie energetickej krízy, ktoré bude prijateľné aj pre Slovensko, vláda v priebehu októbra rozhodne o regulácii cien energií. Vo štvrtkovej (22.9.) diskusnej relácii TV Joj Na hrane to avizoval minister práce Milan Krajniak (Sme rodina). Momentálne si k tomu vytvára právny rámec novelou zákona o energetickej núdzi.

Domácnosti podľa Krajniaka dostanú pomoc s energiami vo viacerých formách. Prvou je práve zastropovanie cien. „Buď to urobí EÚ a to riešenie bude pre nás prijateľné, alebo my v priebehu októbra rozhodneme o tom, ako budeme regulovať ceny. Nemôžeme sľúbiť, že bude taká istá, ako tento rok. Ale bude taká, aby si to mohli dovoliť zaplatiť,“ zdôraznil minister. Pre sociálne najslabších vláda pripraví aj peňažné kompenzácie, o konkrétnej podobe sa ešte rokuje.

Predseda parlamentného finančného výboru Marián Viskupič (SaS) vidí v týchto krokoch napĺňanie cestovnej mapy, ktorú pripravilo ešte bývalé vedenie ministerstva hospodárstva na čele s lídrom SaS Richardom Sulíkom. Jeho strana medzitým odišla do opozície. „Veľmi rád počujem, že konečne vláda zobrala to, čo sme dlho hovorili,“ vyhlásil Viskupič.

Dôležité podľa neho je, že úlohy v riešení energetickej krízy dostali viaceré rezorty. Minister sociálnych vecí má pomôcť najzraniteľnejším, ministerstvo financií zase musí na to nájsť peniaze v rozpočte. „Toto sú všetko veci, s ktorými musím súhlasiť. Už len aby sa nastavili správne miery,“ zdôraznil poslanec. V tejto súvislosti avizoval podporu liberálov pre vládne opatrenia v oblasti energií.

Krajniak doplnil, že vláda pripravuje ďalšiu pomoc pre ľudí najviac dotknutých vysokým rastom cien, ktorý sa netýka len energií. Pripomenul, že prvé kolo inflačnej pomoci vyplácali do konca augusta. „Budúci týždeň príde do parlamentu v skrátenom legislatívnom konaní inflačná pomoc dôchodcom a ďalšie opatrenia, ktoré nám umožnia pomáhať do konca roka všetkým dotknutým domácnostiam,“ priblížil.

Pomoc dôchodcom bude podľa ministra vo forme 14. dôchodku vyplateného v novembri, a to vo výške 70 percent 13. dôchodku. Ten bol vyplatený už skôr počas roka, v júli. Na toto opatrenie pôjde viac ako 200 miliónov eur. Pomoc však pripravia aj pre ďalšie ohrozené skupiny obyvateľstva. „Všetko to bude jednorazová pomoc v stovkách eur,“ vyčíslil Krajniak.

Aj v tomto SaS vládu podporí, potvrdil Viskupič. „Inflácia je taká veľká, že treba dôchodcom pridať. Nastavenie sa asi bude ladiť, ale hovoríme, že toto dáva zmysel,“ zhodnotil. Podľa neho by bol asi najlepším riešením systém, ktorý majú v Českej republike. Ak tam inflácia presiahne 5 %, nastupuje valorizácia dôchodkov už v priebehu roka. Na Slovensku je nastavená raz ročne, vždy od januára.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
V Nord Stream 2 klesol tlak, z plynovodu podľa prevádzkovateľa unikol plyn

V Nord Stream 2 klesol tlak, z plynovodu podľa prevádzkovateľa unikol plyn

VČERA - 18:55Ekonomické

Tlak v nepoužívanom plynovode Nord Stream 2 počas noci prudko klesol. Podľa prevádzkovateľa plynovodu je príčinou únik plynu juhovýchodne od dánskeho ostrova Bornholm.

Lagardová: ECB bude pokračovať v sprísňovaní menovej politiky

Lagardová: ECB bude pokračovať v sprísňovaní menovej politiky

VČERA - 18:15Ekonomické

Európska centrálna banka bude pokračovať v sprísňovaní menovej politiky dokonca aj v prípade "podstatného spomalenia" ekonomickej aktivity v eurozóne, uviedla šéfka ECB Christine Lagardová.

Krajniak: Tripartita najviac času venovala cenám energií

Krajniak: Tripartita najviac času venovala cenám energií

VČERA - 18:04Ekonomické

Hospodárska a sociálna rada najviac času počas svojho rokovania venovala cenám energií. Uviedol to po pondelkovom rokovaní tripartity minister práce Milan Krajniak.

Mimovládky vyzvali NDS, aby zabezpečila výber mýta od budúceho roka

Mimovládky vyzvali NDS, aby zabezpečila výber mýta od budúceho roka

VČERA - 16:58Ekonomické

Mimovládne organizácie upozorňujú, že aktuálne platná zmluva s firmou SkyToll sa končí 31. decembra tohto roku.

Tlak v plynovode Nord Stream 2 prudko klesol

Tlak v plynovode Nord Stream 2 prudko klesol

VČERA - 16:04Ekonomické

Tlak v nepoužívanom plynovode Nord Stream 2 počas noci prudko klesol. Príčina je zatiaľ neznáma.