• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 28.9.2023Meniny má Václav
20°Bratislava

Domácnosti dostanú pomoc s energiami vo viacerých formách, približuje Krajniak

  • 7:04 23.09.2022
  • Bratislava
Domácnosti dostanú pomoc s energiami vo viacerých formách, približuje Krajniak

Krajniak ocenil, že nový minister hospodárstva Karel Hirman koná rýchlo a má ich dôveru.

Ak sa do konca septembra neprijme európske riešenie energetickej krízy, ktoré bude prijateľné aj pre Slovensko, vláda v priebehu októbra rozhodne o regulácii cien energií. Vo štvrtkovej (22.9.) diskusnej relácii TV Joj Na hrane to avizoval minister práce Milan Krajniak (Sme rodina). Momentálne si k tomu vytvára právny rámec novelou zákona o energetickej núdzi.

Domácnosti podľa Krajniaka dostanú pomoc s energiami vo viacerých formách. Prvou je práve zastropovanie cien. „Buď to urobí EÚ a to riešenie bude pre nás prijateľné, alebo my v priebehu októbra rozhodneme o tom, ako budeme regulovať ceny. Nemôžeme sľúbiť, že bude taká istá, ako tento rok. Ale bude taká, aby si to mohli dovoliť zaplatiť,“ zdôraznil minister. Pre sociálne najslabších vláda pripraví aj peňažné kompenzácie, o konkrétnej podobe sa ešte rokuje.

Predseda parlamentného finančného výboru Marián Viskupič (SaS) vidí v týchto krokoch napĺňanie cestovnej mapy, ktorú pripravilo ešte bývalé vedenie ministerstva hospodárstva na čele s lídrom SaS Richardom Sulíkom. Jeho strana medzitým odišla do opozície. „Veľmi rád počujem, že konečne vláda zobrala to, čo sme dlho hovorili,“ vyhlásil Viskupič.

Dôležité podľa neho je, že úlohy v riešení energetickej krízy dostali viaceré rezorty. Minister sociálnych vecí má pomôcť najzraniteľnejším, ministerstvo financií zase musí na to nájsť peniaze v rozpočte. „Toto sú všetko veci, s ktorými musím súhlasiť. Už len aby sa nastavili správne miery,“ zdôraznil poslanec. V tejto súvislosti avizoval podporu liberálov pre vládne opatrenia v oblasti energií.

Krajniak doplnil, že vláda pripravuje ďalšiu pomoc pre ľudí najviac dotknutých vysokým rastom cien, ktorý sa netýka len energií. Pripomenul, že prvé kolo inflačnej pomoci vyplácali do konca augusta. „Budúci týždeň príde do parlamentu v skrátenom legislatívnom konaní inflačná pomoc dôchodcom a ďalšie opatrenia, ktoré nám umožnia pomáhať do konca roka všetkým dotknutým domácnostiam,“ priblížil.

Pomoc dôchodcom bude podľa ministra vo forme 14. dôchodku vyplateného v novembri, a to vo výške 70 percent 13. dôchodku. Ten bol vyplatený už skôr počas roka, v júli. Na toto opatrenie pôjde viac ako 200 miliónov eur. Pomoc však pripravia aj pre ďalšie ohrozené skupiny obyvateľstva. „Všetko to bude jednorazová pomoc v stovkách eur,“ vyčíslil Krajniak.

Aj v tomto SaS vládu podporí, potvrdil Viskupič. „Inflácia je taká veľká, že treba dôchodcom pridať. Nastavenie sa asi bude ladiť, ale hovoríme, že toto dáva zmysel,“ zhodnotil. Podľa neho by bol asi najlepším riešením systém, ktorý majú v Českej republike. Ak tam inflácia presiahne 5 %, nastupuje valorizácia dôchodkov už v priebehu roka. Na Slovensku je nastavená raz ročne, vždy od januára.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Prezidentka ocenila vládu v súvislosti s čerpaním eurofondov a plánom obnovy

Prezidentka ocenila vládu v súvislosti s čerpaním eurofondov a plánom obnovy

VČERA - 17:01Ekonomické

Prezidentka Zuzana Čaputová ocenila vládu Ľudovíta Ódora v súvislosti s čerpaním eurofondov a treťou žiadosťou o platbu z plánu obnovy.

Jadrovej energie máme podľa SAPI dosť, treba sa zamerať na obnoviteľné zdroje

Jadrovej energie máme podľa SAPI dosť, treba sa zamerať na obnoviteľné zdroje

VČERA - 16:17Ekonomické

Energie z jadra máme podľa Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE dostatok, bolo by však potrebné investície orientovať na obnoviteľné zdroje energií.

Riziko nevyčerpania starých eurofondov kleslo na približne 100 miliónov eur

Riziko nevyčerpania starých eurofondov kleslo na približne 100 miliónov eur

VČERA - 13:36Ekonomické

Ak bude Slovensko pokračovať v aktuálnom tempe čerpania eurofondov z predchádzajúceho programového obdobia, riziko ich nevyčerpania bude približne na úrovni 100 miliónov eur.

Všetkých 5 jadrových blokov na Slovensku beží na plný výkon

Všetkých 5 jadrových blokov na Slovensku beží na plný výkon

VČERA - 13:04Ekonomické

Na Slovensku beží už všetkých päť blokov jadrových blokov na plný výkon.

Vláda chce financovať zapojenie občianskej spoločnosti do riadenia fondov EÚ

Vláda chce financovať zapojenie občianskej spoločnosti do riadenia fondov EÚ

VČERA - 12:41Ekonomické

Vláda chce finančne podporiť efektívne a účelné využitie fondov EÚ pomocou spätnej väzby z prostredia zainteresovaných aktérov alebo občianskej spoločnosti.