• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 4.12.2022Meniny má Barbora, Barbara
Bratislava

Nečakaný účinok botoxu: Takto dokáže ovplyvniť psychiku

  • 8:58 25.09.2022
  • Hannover
Nečakaný účinok botoxu: Takto dokáže ovplyvniť psychiku

Botox ovplyvňuje kontrolu emócií v mozgu.

Bakteriálny toxín botulotoxín (BTX), hovorovo známy ako botox, väčšina ľudí pozná ako liek na vrásky. Botulotoxín však dokáže ešte viac. Ak sa vstrekne napríklad do čela, dokáže zmierniť depresiu.

Taktiež tlmí negatívne emócie u ľudí s hraničnou poruchou osobnosti, ktorí trpia extrémnymi zmenami nálad. Ukázal to výskum publikovaný vo vedeckom žurnále Scientific Reports.

Tillmann Krüger, hlavný autor štúdie a vedúci výskumnej skupiny na Klinike psychiatrie, sociálnej psychiatrie a psychoterapie na Lekárskej fakulte v Hannoveri (MHH), to dokázal už pred rokmi.

Teraz psychiatri zistili, kde a ako BTX ovplyvňuje negatívne emócie v mozgu. Pomocou magnetickej rezonancie (MRI) vizualizovali neurónové účinky u pacientov. Zistili, že botulotoxín ovplyvňuje takzvanú amygdalu v spánkovom laloku mozgu, kde vznikajú a sú spracovávané obavy.

Spojenie medzi svalmi a psychikou

Negatívne nálady sa prejavujú na tvári v takzvanej glabelárnej oblasti, v nižšej časti čela. Keď sme nahnevaní alebo napätí, dva rôzne typy svalov sa stiahnu a spôsobia, že sa zamračíme a nad koreňom nosa sa objavia vrásky.

Keď sa botulotoxín vstrekne do glabelárnej oblasti, paralyzuje tieto svaly medzi obočím. Keďže výrazy tváre a psychický stav sú úzko prepojené, znižuje to aj intenzitu emócií. „Uvoľnené čelo vyvoláva takpovediac pozitívnejší pocit,“ vysvetľuje Krüger.

Vedci tento účinok opisujú ako teóriu spätnej väzby tváre. V predchádzajúcej metaanalýze profesor Krüger a jeho tím už preukázali, že injekcia BTX do glabalárnej oblasti má pozitívny vplyv na náladu.

V dôsledku toho sa príznaky depresie výrazne zlepšujú. „Liečba má hneď niekoľko výhod: Keďže paralyzujúci účinok trvá tri a viac mesiacov, injekciu je potrebné podávať len v týchto intervaloch. Občasné injekcie sú tiež menej nákladné ako niektoré iné možnosti liečby a majú veľmi dobrú toleranciu a akceptáciu medzi pacientmi,“ vysvetľuje Krüger. Funguje to pri depresii aj pri hraničnej poruche osobnosti. Prerušením spätnej väzby medzi svalmi čela a mozgom botulotoxín mení aj emocionálnu spätnú väzbu.

Vedci to dokázali v mozgoch pacientov s hraničnou poruchou osobnosti, ktorí boli liečení injekciou botulotoxínu do glabelárnej oblasti. Len o štyri týždne neskôr mali pacienti výrazne znížené symptómy, čo sa ukázalo aj na snímkach MRI. Porovnávacia skupina liečená akupunktúrou tiež vykazovala zlepšené klinické symptómy, ale nie neuronálne účinky pri vyšetrení MRI.

Botox ako liečba psychických porúch

Spätná väzba medzi svalmi a mozgom však nefunguje len v glabelárnej oblasti. Vyplýva to z databázovej štúdie, na ktorej sa podieľali profesor Krüger a jeho kolega profesor Wollmer a ktorá bola koncom roka 2021 publikovaná v časopise Scientific Reports. V spolupráci s Kalifornskou univerzitou v San Diegu zistili, že botulotoxín môže tiež zmierniť úzkostné poruchy, keď sa vstrekne do svalov hlavy, svalov horných a dolných končatín a krčných svalov.

Doteraz však liečba duševných chorôb pomocou botoxu nebola zaradená medzi výkony hradené zdravotnými poisťovňami. Psychiatri dúfajú, že sa to zmení, keď bude lepšie preskúmaný spôsob účinku.

Botulotoxín, hovorovo známy ako botox, je najsilnejší známy neurotoxín. Produkuje ho baktéria Clostridium botulinum za neprítomnosti vzduchu a spôsobuje takzvaný botulizmus. Príznaky otravy sú zvyčajne spôsobené konzumáciou zle konzervovaných potravín, v ktorých sa nahromadil bakteriálny toxín. To inhibuje prenos vzruchu z nervových buniek do iných buniek, najmä v miestach spojenia so svalom a krvou.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, nature.com, mhh.de
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Jedna z najdôležitejších žíl sídli v bruchu. Poznáte príznaky jej upchatia?

Jedna z najdôležitejších žíl sídli v bruchu. Poznáte príznaky jej upchatia?

DNES - 19:39Zdravie

Krvné zrazeniny, ktoré vznikajú v žilách spájajúcich orgány tráviacej sústavy, môžu vyvolať zmeny v trávení, ktoré spozorujete najmä pri vyprázdňovaní.

Na mŕtvicu môže upozorniť aj cefalea. Poznáte príznaky tohto stavu?

Na mŕtvicu môže upozorniť aj cefalea. Poznáte príznaky tohto stavu?

DNES - 18:20Zdravie

Cefalea sa u pacientov s rizikom cievnej mozgovej príhody môže vyskytnúť až niekoľko dní pred jej nástupom. Zistite, ktoré príznaky ju prezradia.

Zelená stredomorská strava vás dokáže zbaviť brušného tuku, stačí jesť toto

Zelená stredomorská strava vás dokáže zbaviť brušného tuku, stačí jesť toto

DNES - 8:21Zdravie

Zelená stredomorská diéta znižuje dvojnásobné množstvo viscerálneho tuku ako stredomorská diéta a o 10 % viac ako bežná zdravá strava.

Experti na spánok radia: Takto zvládnete ráno po ťažkej noci

Experti na spánok radia: Takto zvládnete ráno po ťažkej noci

DNES - 7:09Zdravie

​Ťažká noc sa prejaví aj na našom celodennom výkone, predovšetkým však ráno. Spánkoví lekári sa podelili o svoje tipy, ako zvládnuť ráno po náročnej noci.

​Dva pachy, ktoré netreba podceniť: Aj takto sa prejavuje stukovatenie pečene

​Dva pachy, ktoré netreba podceniť: Aj takto sa prejavuje stukovatenie pečene

VČERA - 19:07Zdravie

V pokročilom štádiu ochorenia si pacienti môžu všimnúť dva špecifické telesné pachy, ktoré vychádzajú z úst a vylučovacej sústavy.