• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 4.12.2022Meniny má Barbora, Barbara
Bratislava

Muži, ktorí užívali anabolické steroidy, majú väčšiu pravdepodobnosť vykazovať psychopatické črty

  • 21:29 23.09.2022
  • Svet
Muži, ktorí užívali anabolické steroidy, majú väčšiu pravdepodobnosť vykazovať psychopatické črty

Kulturisti s anamnézou užívania steroidov majú väčšiu pravdepodobnosť, že budú vykazovať psychopatické črty, rizikové správanie a problémy s hnevom.

Zistenia publikované v časopise Scientific Reports vrhajú nové svetlo na riziká spojené s užívaním steroidov u športovcov. Výskumníci zistili, že kulturisti s anamnézou užívania steroidov mali väčšiu pravdepodobnosť psychopatických tendencií, rizikového sexuálneho správania a užívania návykových látok a problémy s hnevom.

Anabolicko-androgénne steroidy boli vytvorené ako variácie testosterónu, mužského pohlavného hormónu. Hoci sa steroidy často používajú pri kulturistike, sú spojené s rôznymi zdravotnými rizikami vrátane závislosti, zdravotných problémov a psychologických problémov. Neurologické štúdie dokonca naznačili, že steroidy môžu vyvolať štrukturálne zmeny v mozgu a ovplyvniť kognitívne funkcie.

Užívanie steroidov súvisí s problematickým správaním

Výskumný tím vedený Bryanom S. Nelsonom chcel preskúmať menej prebádanú tému – potenciálne spojenie medzi anabolickými steroidmi a psychopatiou. Psychopatia je stav osobnosti definovaný nedostatkom empatie, nízkou emocionálnou citlivosťou a antisociálnym správaním. Rastúci počet štúdií zistil spojitosť medzi užívaním anabolických steroidov a psychopatiou a dokonca aj násilnými trestnými činmi.

V prierezovej štúdii medzi mužskými kulturistami Nelson a kolegovia skúmali, či užívanie steroidov súvisí s psychopatickými tendenciami a iným problematickým správaním, ako je riskovanie, problémy s hnevom, emocionálne problémy a kognitívne problémy.

Výskumníci vykonali internetový prieskum medzi 492 mužskými kulturistami s priemerným vekom 22 rokov. Muži uviedli akékoľvek minulé užívanie liekov a svoje cvičebné a stravovacie návyky. Uviedli tiež, či zažili rôzne psychické stavy (napr. depresiu, zmeny nálady, agresiu) a či sa zapojili do určitého rizikového správania (napr. nechránený sex, užívanie stimulantov bez lekárskeho predpisu, pitie alkoholu). Následne absolvovali hodnotenia psychopatie, impulzivity, úzkosti, depresie a zhoršenia.

Po analýze údajov autori štúdie zistili, že kulturisti s anamnézou užívania steroidov mali viac ako dvakrát vyššiu pravdepodobnosť, že budú prejavovať psychopatické črty ako tí, ktorí v minulosti neužívali steroidy. Mali tiež viac ako trikrát vyššiu pravdepodobnosť, že sa zapoja do rizikového užívania návykových látok, takmer dvakrát vyššiu pravdepodobnosť, že sa zapoja do rizikového sexuálneho správania, takmer dvakrát vyššiu pravdepodobnosť, že budú hlásiť problémy s hnevom, a viac než dvakrát vyššiu pravdepodobnosť, že budú hlásiť fyzické problémy.

Rizikoví sú aj tí, ktorí užívanie steroidov zvažujú

Navyše kulturisti, ktorí neužívali anabolické steroidy, ale uvažovali o tom, mali väčšiu pravdepodobnosť, že budú vykazovať psychopatické črty, užívanie látok alebo rizikové sexuálne správanie, problémy s hnevom, problémy s emocionálnou stabilitou, depresívne symptómy a impulzívnosť v porovnaní s kulturistami, ktorí nikdy nezvažovali užívanie anabolických steroidov. Okrem toho sa riziko psychopatických čŕt zvýšilo s počtom steroidov, ktoré užívali. S každým ďalším typom steroidov mali kulturisti o 19% vyššiu pravdepodobnosť psychopatie.

Celkovo tieto zistenia ponúkajú silný dôkaz, že užívanie steroidov je spojené so zvýšeným rizikom psychopatických tendencií. Keďže však štúdia bola prierezová, vedci tvrdia, že smer tejto asociácie je nejasný. Zatiaľ čo steroidy môžu prispievať k psychopatii, môže to byť aj tak, že psychopatia prispieva k užívaniu steroidov.

Keďže psychopatia je spojená s rizikovým správaním (vrátane užívania návykových látok), môže sa stať, že kulturisti, ktorí sa rozhodnú užívať steroidy, majú už existujúce psychopatické sklony. Autori špekulujú, že psychopatické tendencie by mohli byť základným mechanizmom spájajúcim užívanie steroidov s problémami hnevu, aj keď na to je potrebný ďalší výskum.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, nature.com, psypost.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Na mŕtvicu môže upozorniť aj cefalea. Poznáte príznaky tohto stavu?

Na mŕtvicu môže upozorniť aj cefalea. Poznáte príznaky tohto stavu?

DNES - 18:20Zdravie

Cefalea sa u pacientov s rizikom cievnej mozgovej príhody môže vyskytnúť až niekoľko dní pred jej nástupom. Zistite, ktoré príznaky ju prezradia.

Zelená stredomorská strava vás dokáže zbaviť brušného tuku, stačí jesť toto

Zelená stredomorská strava vás dokáže zbaviť brušného tuku, stačí jesť toto

DNES - 8:21Zdravie

Zelená stredomorská diéta znižuje dvojnásobné množstvo viscerálneho tuku ako stredomorská diéta a o 10 % viac ako bežná zdravá strava.

Experti na spánok radia: Takto zvládnete ráno po ťažkej noci

Experti na spánok radia: Takto zvládnete ráno po ťažkej noci

DNES - 7:09Zdravie

​Ťažká noc sa prejaví aj na našom celodennom výkone, predovšetkým však ráno. Spánkoví lekári sa podelili o svoje tipy, ako zvládnuť ráno po náročnej noci.

​Dva pachy, ktoré netreba podceniť: Aj takto sa prejavuje stukovatenie pečene

​Dva pachy, ktoré netreba podceniť: Aj takto sa prejavuje stukovatenie pečene

VČERA - 19:07Zdravie

V pokročilom štádiu ochorenia si pacienti môžu všimnúť dva špecifické telesné pachy, ktoré vychádzajú z úst a vylučovacej sústavy.

​Demencia sa podpisuje aj na vzhľade nechtov. Tieto znaky si treba všímať

​Demencia sa podpisuje aj na vzhľade nechtov. Tieto znaky si treba všímať

VČERA - 11:29Zdravie

Diagnostiku demencie sťažuje široké spektrum známych príznakov, ktoré bývajú pripisované aj ďalším ochoreniam. Pomôcť môže sledovanie zmien na nechtoch.