• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 2.6.2023Meniny má Xénia, Oxana
15°Bratislava

Strelec zo Zvolena dostal za trojnásobnú vraždu 23 rokov

  • 17:47 25.10.2013
  • BANSKÁ BYSTRICA
Strelec zo Zvolena dostal za trojnásobnú vraždu 23 rokov

Odporúčame aj:

Muž zastrelil vo Zvolene troch bývalých spoločníkov

Strelec zo Zvolena môže dostať doživotie

Dcérou strelca zo Zvolena je známa slovenská modelka

Strelec zo Zvolena sa priznal, obhajoba chce nižší trest

Strelec zo Zvolena ostáva vo väzbe, neodvolal saNa 23 rokov odňatia slobody v najprísnejšom väzení odsúdil v piatok senát Okresného súdu v Banskej Bystrici 57-ročného Ivana Homolu, ktorý v novembri minulého roku zastrelil troch bývalých spoločníkov vo zvolenskej firme TC TRADE. Rozsudok nie je právoplatný, odvolal sa prokurátor i obžalovaný.

Súd pri ukladaní trestu zohľadnil doterajší bezúhonný život obžalovaného a to, že sa priznal. Poukázal na zistenia znalcov, že Ivan Homola konal chladnokrvne, bol pri skutku príčetný a netrpel žiadnou psychickou chorobou.

Súd neakceptoval návrh prokurátora, že obžalovaný konal s opovrhnutia hodnou pohnútkou, lebo vraždil pre peniaze.

Prokurátor sa odvolal, lebo trest sa mu zdal nízky a tiež aj preto, že súd neprijal jeho návrh na uplatnenie nemajetkovej ujmy pre pozostalých v sume 120-tisíc eur. Súd obžalovaného zaviazal zaplatiť pozostalým iba pohrebné náklady.

Obhajca naopak požadoval mimoriadne zníženie trestu s poukázaním na doterajší bezúhonný život obžalovaného a jeho priznanie, zdravotný stav a vek. Podľa senátu však neboli splnené podmienky na mimoriadne zníženie trestu pod hranicu 20 rokov.

Obrazom: Strelec zo Zvolena zabil troch kolegov

Prokurátor chcel pre Homolu 25 rokov

Trest odňatia slobody v najprísnejšom väzení vo výmere 25 rokov navrhol v piatok na Okresnom súde v Banskej Bystrici prokurátor. Žalobca tiež navrhol, aby senát priznal pre pozostalých vyčíslenú nemajetkovú ujmu.

Obhajca, naopak, požadoval od súdu mimoriadne zníženie trestu s poukázaním na doterajší bezúhonný život obžalovaného a jeho priznanie. Trestná sadzba za obzvlášť závažný zločin vraždy je v tomto prípade 20 až 25 rokov, prípadne doživotie.

V záverečnej reči ešte pred vynesením rozsudku obžalovaný opakovane oľutoval svoje konanie a ospravedlnil sa pozostalým.

Vysvetlil, že s najstarším zavraždeným Milanom P. založili spoločnú firmu ako kamaráti a spolupracovníci z predošlého pracoviska. Neskôr však dohodnuté veci zo strany Milana P. prestali platiť, čo obžalovaný pociťoval ako veľkú nespravodlivosť, pretože on bol celý život čestný a nikomu neublížil.
Od kolegov žiadal 300-tisíc eur

Vražedný útok Ivana Homolu na bývalých spoločníkov sa stal 22. novembra minulého roku v priestoroch firmy TC Trade na Jesenského ulici vo Zvolene. Exkolegom vo firme, kde bol desať rokov konateľom, predložil požiadavku na finančné vyrovnanie.

Požadoval vyplatenie tristotisíc eur a chcel sa s nimi dohodnúť aj na splátkovom kalendári. Keď ho razantne odmietli, vytiahol z kufríka legálne držanú pištoľ kalibru 9 milimetrov a na každého vystrelil po tri rany. Každého zasiahol do srdca, pľúc a ďalších častí tela.

Na mieste podľahli zraneniam 64-ročný Milan P., jeho 36-ročný syn Marián a 46-ročný Adolf P. z Banskej Bystrice.

Prokurátor počínanie Ivana Homolu označil za popravu ľudí, ktorí sa nemohli brániť. Takéto domáhanie sa spravodlivosti označil za nemysliteľné, aj keď časťou verejnosti akceptované.

Po čine páchateľ vybral z pištole zásobník a zbraň odložil do kufríka, ktorý potom zamkol a zakódoval. Ostal na mieste činu a vzdal sa policajtom. Skúmanie duševného stavu obvineného preukázalo, že Ivan H. netrpel v čase skutku žiadnou duševnou chorobou.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Premiér označil summit EPC za dôležitý signál, hovoril aj so Zelenským

Premiér označil summit EPC za dôležitý signál, hovoril aj so Zelenským

VČERA - 21:38Domáce

Je dôležité vyslať signál, že v tejto ťažkej dobe nemôže byť nikto neutrálny, povedal slovenský premiér Ľudovít Ódor vo štvrtok na summite lídrov európskych krajín v Moldavsku.

Pri turistickom chodníku sa našlo telo muža. Pri sebe mal len ruksak, bol bez oblečenia

Pri turistickom chodníku sa našlo telo muža. Pri sebe mal len ruksak, bol bez oblečenia

VČERA - 21:22Domáce

Na turistickom chodníku sa našlo telo mŕtveho turistu.

SaS víta veto prezidentky pri povinnej tretej hodine telocviku

SaS víta veto prezidentky pri povinnej tretej hodine telocviku

VČERA - 20:30Domáce

Strana SaS víta rozhodnutie prezidentky Zuzany Čaputovej vetovať novelu školského zákona, ktorou sa mala zaviesť na školách tretia hodinu telocviku už od 1. septembra 2023.

Prezidentka vetovala novelu, ktorá má zaviesť tretiu hodinu telesnej výchovy

Prezidentka vetovala novelu, ktorá má zaviesť tretiu hodinu telesnej výchovy

VČERA - 19:59Domáce

Prezidentka Zuzana Čaputová vrátila vo štvrtok parlamentu na opätovné prerokovanie novelu školského zákona, ktorá by mala od 1. septembra zaviesť na školách tretiu hodinu telesnej výchovy.

Mimoriadne uzatvorená cesta: Tadiaľto v Košiciach neprejdete

Mimoriadne uzatvorená cesta: Tadiaľto v Košiciach neprejdete

VČERA - 18:12Domáce

Cestu I/16 v Košiciach v mestskej časti Vyšné Opátske v smere na križovatku VSS vo štvrtok približne o 18.00 h mimoriadne uzatvoria.