• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 3.10.2022Meniny má Stela
14°Bratislava

V Bratislave odštartovali výstavu Zátopek: ...když nemůžeš, tak přidej!

  • 21:47 19.09.2022
  • Bratislava
V Bratislave odštartovali výstavu Zátopek: ...když nemůžeš, tak přidej!

Jednému z najslávnejších československých atlétov Emilovi Zátopkovi je venovaná výstava, ktorú otvorili v pondelok na Vajanského nábreží v Bratislave.

Exteriérová výstava pod názvom "Zátopek: ...když nemůžeš, tak přidej!" pripomína sté nedožité narodeniny športovca.

Som rád, že môžeme symbolicky presne na deň nedožitého stého výročia pripomenúť vonkajšou výstavou na nábreží Dunaja jedného z najvýznamnejších československých športovcov Emila Zátopka,“ uviedol veľvyslanec Českej republiky na Slovensku Tomáš Tuhý. Organizátori podľa jeho slov plánujú, že po Bratislave bude výstava predstavená aj v ďalších slovenských mestách.

Ide o sieťový projekt Českých centier. Výstava už prebehla v Mníchove, Varšave a teraz štartuje na Slovensku a vo Švédsku,“ približuje rozsah akcie riaditeľka Českého centra v Bratislave Monika Koblerová.

Emil Zátopek, rodák z Kopřivnice, je dodnes najslávnejším československým bežcom a držiteľom štyroch zlatých a jednej striebornej olympijskej medaily. Najväčšie úspechy zaznamenal na letných olympijských hrách v Helsinkách v roku 1952. Vo svojej dobe bol aj držiteľom svetových rekordov v behu na päť, desať, 20, 25 a 30 kilometrov. Za svoje úspechy vďačil tvrdým tréningom, pretože trénoval za každého počasia a jeho tréningové metódy – najmä intervalový beh – patria dodnes medzi najúčinnejší spôsob prípravy. Zátopek priniesol do sveta behu revolúciu, čo okomentoval slovami: „Keď som začínal behať, nikto netrénoval tak ako ja. A keď som končil, tak tým spôsobom trénovali všetci.“

Expozícia zachytáva jeho najväčšie športové úspechy, ale aj strety s komunistickou ideológiou a vzťah s manželkou, taktiež olympijskou víťazkou, Danou Zátopkovou. „A to na dvadsiatich ilustráciách, ktoré pochádzajú z knihy Zátopek, když nemůžeš, tak přidej! Autorom výstavy, rovnako ako autorom knihy, je Ján Novák. Expozíciu tvoria ilustrácie Jaromíra 99, ktoré boli použité v spomínanej knihe,“ dodáva České centrum v Bratislave, ktoré výstavu organizuje spolu s veľvyslanectvom ČR v Bratislave a Českým olympijským výborom v rámci českého predsedníctva Rade EÚ.

Výstava v Bratislave potrvá do 21. novembra.

Organizátori avizujú, že na odkaz Emila Zátopka môže po celý september nadviazať ktokoľvek so záujmom o pohyb. „Po celé indiánske leto prebieha akcia ´Moving towards the future´, v rámci ktorej sa súťaží o najviac nazbieraných krokov,“ dodáva České centrum v Bratislave. Viac informácií ponúka na svojej webstránke.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
​Video: Pred bankomat postavili oblečenú figurínu. Briti svojou reakciou neprekvapili

​Video: Pred bankomat postavili oblečenú figurínu. Briti svojou reakciou neprekvapili

VČERA - 22:20Zaujímavosti

Postava, ktorá sa spred bankomatu nepohla ani po niekoľkých minútach, priviedla viacerých čakajúcich na pokraj trpezlivosti.

​Video: 25-ročného boxera zabila jeho vášeň. Zomrel v nemocnici po drsnom knock-oute

​Video: 25-ročného boxera zabila jeho vášeň. Zomrel v nemocnici po drsnom knock-oute

VČERA - 21:10Zaujímavosti

Posledná minúta boxerského zápasu bola pre mladíka osudná. Napriek promptnej operácii ho lekári nedokázali zachrániť.

​Príčina úmrtia: staroba. Čo táto diagnóza vlastne znamená?

​Príčina úmrtia: staroba. Čo táto diagnóza vlastne znamená?

VČERA - 19:21Zaujímavosti

Britská kráľovná Alžbeta II. umrela v úctyhodnom veku 96 rokov. Po tom, ako zverejnili oficiálny úmrtný list, sa ľudia pýtajú, čo si vlastne predstaviť pod príčinou úmrtia, ktorá sa týka veľkého množstva ľudí.

Ako sušiť oblečenie v chladných mesiacoch? Na toto si dajte pozor

Ako sušiť oblečenie v chladných mesiacoch? Na toto si dajte pozor

VČERA - 18:53Zaujímavosti

Sušenie oblečenia v chladných mesiacoch môže byť náročné a mnohokrát aj nákladné. So stúpajúcimi cenami energií je správny čas naučiť sa pár trikov, s ktorými vám oblečenie uschne rýchlo a efektívne aj bez sušičky.

​Ako si prečítať správu na WhatsAppe tak, aby o tom druhá strana nevedela

​Ako si prečítať správu na WhatsAppe tak, aby o tom druhá strana nevedela

VČERA - 16:55Zaujímavosti

Ak vás zaujíma, čo vám posiela kontakt na aplikácii WhatsApp, ale zároveň nechcete, aby zistil, že ste si jeho správu prečítali, postupujte podľa tohto návodu.