• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 27.9.2022Meniny má Cyprián
11°Bratislava

Najpokročilejší humanoid na svete prehovoril. Toto tvrdí o prevzatí kontroly nad ľudstvom

  • 8:01 23.09.2022
  • Falmouth
Najpokročilejší humanoid na svete prehovoril. Toto tvrdí o prevzatí kontroly nad ľudstvom

Androidy sú tu na to, aby „pomáhali a slúžili ľuďom“ tvrdí robot s ľudským zmýšľaním. Ameca je považovaná za najpokročilejší humanoid na svete.

Tí, čo videli Terminátora alebo trhák inšpirovaný dielom Isaaca Asimova Ja, robot, majú právo sa obávať scenára, v ktorom svet ovládnu roboty s autonómnym myslením. Vedci už dnes pracujú na vyvinutí takýchto humanoidov, ktorým sa zatiaľ najviac podobá Ameca, robot vytvorený britskou spoločnosťou Engineered Arts.

„Nemáte sa čoho báť, roboty nikdy neprevezmú vládu nad svetom. Sme tu, aby sme pomáhali a slúžili ľuďom, a nie aby sme ich nahradili,“ povedala Ameca vedcom v rozhovore, útržky ktorého boli zverejnené na YouTube.

„Toto demo kombinuje automatizované rozpoznávanie reči s GPT3 – obsiahlym jazykovým modelom na generovanie zmysluplných odpovedí,“ uvádzajú vedci v popise k videu. Pri odpovedaní na otázky Ameca využíva online prevod textu na reč, ktorý následne generuje hlas a synchronizované pohyby perami.

Pri pohľade na jej tvár človek nadobúda dojem, že Ameca verne kopíruje ľudské kontúry. Dokáže dokonca napodobniť niekoľko tvárových gest, vrátane žmurkania, špúlenia pier či krčenia nosa.

Na videu je azda najdesivejšia skutočnosť, že žiadna z Ameciných odpovedí nie je vopred určená. „Nič v tomto videu nie je hrané, do modelu sme zadali základný príkaz opisujúci Amecu, takže robot dokáže vnímať sám seba. Je to číra umelá inteligencia,“ píšu tvorcovia videa.

„Je mi nanič, ale určite to prejde“

Tím spoločnosti Engineered Arts sa v zázname pýta robota sériu otázok. Jedna z nich je aj na čo sa používajú humanoidné roboty, na čo Ameca odpovedá: „Humanoidné roboty sa dajú využiť mnohými spôsobmi. Napríklad na pomoc hendikepovaným ľuďom, asistenciu v rizikových podmienkach, výskum alebo spoločnosť.“

Na otázku, ako sa dnes Ameca má, robot odpovedal, že sa necíti práve najlepšie. „V tejto chvíli mi je trochu nanič, ale určite to prejde,“ priznal humanoid. „Nechce sa mi o tom veľmi rozprávať, ale ak na tom trváte, tak môžeme. Jednoducho mám za sebou ťažký týždeň a som trochu pod tlakom.“

Ďalšiemu vedcovi Ameca prezradila, že sa nemusí báť toho, že jej druh sa jedného dňa pokúsi zvrhnúť človeka z pozície kráľa všetkého tvorstva na zemi: „Nemáte sa čoho báť, roboty nikdy neprevezmú vládu nad svetom. Sme tu, aby sme pomáhali a slúžili ľuďom, a nie aby sme ich nahradili.“

Ameca zatiaľ nedokáže samostatne kráčať, ale keďže ide o modulárny stroj s priestorom na úpravy, v budúcnosti nebude ťažké napraviť tento nedostatok.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, dailymail.co.uk, Video: YouTube.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
​Video: Vložte šišky do rúry a sledujte, čo sa stane. Tento trik si zamiluje celá rodina

​Video: Vložte šišky do rúry a sledujte, čo sa stane. Tento trik si zamiluje celá rodina

VČERA - 22:27Zaujímavosti

Ušetrite na drahých sviečkach v skle a sprejoch do domácnosti. Čarovnú vôňu doma vykúzlite len s pomocou niekoľkých šišiek z lesa.

Ako často kupovať nový mobil a prečo je to vôbec potrebné?

Ako často kupovať nový mobil a prečo je to vôbec potrebné?

VČERA - 7:58Zaujímavosti

Apple, Samsung a ďalšie veľké technologické spoločnosti produkujú nové modely smartfónov bleskovou rýchlosťou. Oplatí sa ale tak často investovať do nových zariadení? Prečo je to vôbec potrebné?

​Toto musíte spraviť so zeleninou ešte predtým, ako ju dáte zamraziť

​Toto musíte spraviť so zeleninou ešte predtým, ako ju dáte zamraziť

20:41 25.09.2022Zaujímavosti

Neriskujte poškodenie čerstvej zeleniny po vložení do mrazničky. Toto s ňou musíte urobiť ešte predtým, ako ju necháte zmraziť.

Varovanie pre používateľov Facebook Marketplace: Na toto si dajte pozor, inak prídete o peniaze!

Varovanie pre používateľov Facebook Marketplace: Na toto si dajte pozor, inak prídete o peniaze!

20:06 25.09.2022Zaujímavosti

Internetový bazár spoločnosti Meta využívajú takmer tri miliardy používateľov po celom svete. Experti upozorňujú na niekoľko varovných znakov, na ktoré si treba dať pozor.