• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 2.10.2022Meniny má Levoslav
14°Bratislava

Toto je najrýchlejší spôsob, ako upokojiť a uspať bábätko, zistili vedci

  • 8:06 19.09.2022
  • Melbourne
Toto je najrýchlejší spôsob, ako upokojiť a uspať bábätko, zistili vedci

Vedci overili najúčinnejší spôsob, ako uspať malé dieťa do 5 minút.

Vedci odhalili najúčinnejšiu techniku ​​na upokojenie plačúceho bábätka. Experiment zahŕňajúci 21 dojčiat vo veku menej ako 7 mesiacov zistil, že bolo pravdepodobnejšie, že prestanú plakať a zaspia, keď s nimi matka kráčala, v porovnaní s tým, keď ich matka držala a sedela na stoličke alebo dieťa ležalo v postieľke.

„Toto zistenie dáva zmysel, pretože keď väčšina ľudí zdvihne plačúce dieťa, málokedy s ním len tak stoja, inštinktívne sa prechádzajú,“ hovorí Harriet Hiscock z Royal Children’s Hospital v Melbourne v Austrálii.

Kumi Kuroda z RIKEN Center for Brain Science v Japonsku a jej kolegovia chceli vedieť, ako deti reagujú na pohyb, keď si všimli, že mláďatá cicavcov sú pasívnejšie a majú pomalšie srdcové frekvencie, keď ich matky nosia. Výsledky publikovali vo vedeckom časopise Current Biology.

Na testovanie účinku na ľuďoch tím monitoroval 21 plačúcich detí v Japonsku a Taliansku, zatiaľ čo ich matky skúšali štyri spôsoby, ako ich upokojiť: držať svoje dieťa pri chôdzi, hojdať ho tam a späť v kočíku alebo hojdacej postieľke, držať ho v sede a položiť do postieľky.

Experimenty, z ktorých každý trval 5 minút, sa uskutočnili doma alebo v laboratóriu v závislosti od preferencií matky. Bábätká sa neupokojili, keď ich matky držali, keď sedeli, alebo ich uložili do postieľky. Ale keď sa s nimi matky prechádzali, všetky prestali plakať a takmer polovica z nich zaspala do 5 minút.

Podobný upokojujúci účinok, no v menšej miere, malo aj ich hojdanie v kočíku či postieľke. Podľa vedcov k tomu pravdepodobne došlo v dôsledku hojdania, ktoré vytvára podobný rytmický pohyb ako chôdza.

Srdcové monitory pripojené k bábätkám ukázali, že podobne ako u iných mláďat cicavcov sa ich srdcová frekvencia spomalila, keď ich matka nosila. Predbežné experimenty s otcami ukázali, že tiež upokojili svoje deti, keď sa s nimi prechádzali.

Táto odozva na prepravu sa mohla vyvinúť tak, že deti môžu spať na svojich opatrovateľoch, kým sa venujú svojej každodennej práci, alebo aby ich udržali v pokoji, ak ich opatrovateľ spozoruje predátora a potrebuje odniesť svoje dieťa bez toho, aby si ho všimli, hovorí Kuroda.

Vedci radia rodičom, ktorí používajú túto techniku ​​chodenia, aby držali svoje dieťa ešte 5 až 8 minút po tom, ako zaspí, pretože dojčatá v štúdii mali tendenciu sa zobudiť, ak boli uložené do postieľky skôr.

Pamela Douglas z Queenslandskej univerzity a Griffithovej univerzity v austrálskom Brisbane tvrdí, že prechádzky s bábätkami sú len jedným z nástrojov, ako im pomôcť zaspať. "Táto štúdia nezahŕňala dojčenie alebo kŕmenie z fľaše, o ktorých vieme, že sú vysoko účinnými metódami na reguláciu spánku malých detí," hovorí.

Technika chodenia je podľa Hiscock užitočná pre bábätká do 6 mesiacov, no potom ich treba postupne naučiť, aby sa upokojili. "Nebudete chcieť, aby ste ich museli nosiť zakaždým, keď sa cez noc prebudia," hovorí.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, cell.com, newscientist.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
​Video: Pred bankomat postavili oblečenú figurínu. Briti svojou reakciou neprekvapili

​Video: Pred bankomat postavili oblečenú figurínu. Briti svojou reakciou neprekvapili

DNES - 22:20Zaujímavosti

Postava, ktorá sa spred bankomatu nepohla ani po niekoľkých minútach, priviedla viacerých čakajúcich na pokraj trpezlivosti.

​Video: 25-ročného boxera zabila jeho vášeň. Zomrel v nemocnici po drsnom knock-oute

​Video: 25-ročného boxera zabila jeho vášeň. Zomrel v nemocnici po drsnom knock-oute

DNES - 21:10Zaujímavosti

Posledná minúta boxerského zápasu bola pre mladíka osudná. Napriek promptnej operácii ho lekári nedokázali zachrániť.

​Príčina úmrtia: staroba. Čo táto diagnóza vlastne znamená?

​Príčina úmrtia: staroba. Čo táto diagnóza vlastne znamená?

DNES - 19:21Zaujímavosti

Britská kráľovná Alžbeta II. umrela v úctyhodnom veku 96 rokov. Po tom, ako zverejnili oficiálny úmrtný list, sa ľudia pýtajú, čo si vlastne predstaviť pod príčinou úmrtia, ktorá sa týka veľkého množstva ľudí.

Ako sušiť oblečenie v chladných mesiacoch? Na toto si dajte pozor

Ako sušiť oblečenie v chladných mesiacoch? Na toto si dajte pozor

DNES - 18:53Zaujímavosti

Sušenie oblečenia v chladných mesiacoch môže byť náročné a mnohokrát aj nákladné. So stúpajúcimi cenami energií je správny čas naučiť sa pár trikov, s ktorými vám oblečenie uschne rýchlo a efektívne aj bez sušičky.

​Ako si prečítať správu na WhatsAppe tak, aby o tom druhá strana nevedela

​Ako si prečítať správu na WhatsAppe tak, aby o tom druhá strana nevedela

DNES - 16:55Zaujímavosti

Ak vás zaujíma, čo vám posiela kontakt na aplikácii WhatsApp, ale zároveň nechcete, aby zistil, že ste si jeho správu prečítali, postupujte podľa tohto návodu.