• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 28.9.2023Meniny má Václav
15°Bratislava

Toto je najrýchlejší spôsob, ako upokojiť a uspať bábätko, zistili vedci

  • 8:06 19.09.2022
  • Melbourne
Toto je najrýchlejší spôsob, ako upokojiť a uspať bábätko, zistili vedci

Vedci overili najúčinnejší spôsob, ako uspať malé dieťa do 5 minút.

Vedci odhalili najúčinnejšiu techniku ​​na upokojenie plačúceho bábätka. Experiment zahŕňajúci 21 dojčiat vo veku menej ako 7 mesiacov zistil, že bolo pravdepodobnejšie, že prestanú plakať a zaspia, keď s nimi matka kráčala, v porovnaní s tým, keď ich matka držala a sedela na stoličke alebo dieťa ležalo v postieľke.

„Toto zistenie dáva zmysel, pretože keď väčšina ľudí zdvihne plačúce dieťa, málokedy s ním len tak stoja, inštinktívne sa prechádzajú,“ hovorí Harriet Hiscock z Royal Children’s Hospital v Melbourne v Austrálii.

Kumi Kuroda z RIKEN Center for Brain Science v Japonsku a jej kolegovia chceli vedieť, ako deti reagujú na pohyb, keď si všimli, že mláďatá cicavcov sú pasívnejšie a majú pomalšie srdcové frekvencie, keď ich matky nosia. Výsledky publikovali vo vedeckom časopise Current Biology.

Na testovanie účinku na ľuďoch tím monitoroval 21 plačúcich detí v Japonsku a Taliansku, zatiaľ čo ich matky skúšali štyri spôsoby, ako ich upokojiť: držať svoje dieťa pri chôdzi, hojdať ho tam a späť v kočíku alebo hojdacej postieľke, držať ho v sede a položiť do postieľky.

Experimenty, z ktorých každý trval 5 minút, sa uskutočnili doma alebo v laboratóriu v závislosti od preferencií matky. Bábätká sa neupokojili, keď ich matky držali, keď sedeli, alebo ich uložili do postieľky. Ale keď sa s nimi matky prechádzali, všetky prestali plakať a takmer polovica z nich zaspala do 5 minút.

Podobný upokojujúci účinok, no v menšej miere, malo aj ich hojdanie v kočíku či postieľke. Podľa vedcov k tomu pravdepodobne došlo v dôsledku hojdania, ktoré vytvára podobný rytmický pohyb ako chôdza.

Srdcové monitory pripojené k bábätkám ukázali, že podobne ako u iných mláďat cicavcov sa ich srdcová frekvencia spomalila, keď ich matka nosila. Predbežné experimenty s otcami ukázali, že tiež upokojili svoje deti, keď sa s nimi prechádzali.

Táto odozva na prepravu sa mohla vyvinúť tak, že deti môžu spať na svojich opatrovateľoch, kým sa venujú svojej každodennej práci, alebo aby ich udržali v pokoji, ak ich opatrovateľ spozoruje predátora a potrebuje odniesť svoje dieťa bez toho, aby si ho všimli, hovorí Kuroda.

Vedci radia rodičom, ktorí používajú túto techniku ​​chodenia, aby držali svoje dieťa ešte 5 až 8 minút po tom, ako zaspí, pretože dojčatá v štúdii mali tendenciu sa zobudiť, ak boli uložené do postieľky skôr.

Pamela Douglas z Queenslandskej univerzity a Griffithovej univerzity v austrálskom Brisbane tvrdí, že prechádzky s bábätkami sú len jedným z nástrojov, ako im pomôcť zaspať. "Táto štúdia nezahŕňala dojčenie alebo kŕmenie z fľaše, o ktorých vieme, že sú vysoko účinnými metódami na reguláciu spánku malých detí," hovorí.

Technika chodenia je podľa Hiscock užitočná pre bábätká do 6 mesiacov, no potom ich treba postupne naučiť, aby sa upokojili. "Nebudete chcieť, aby ste ich museli nosiť zakaždým, keď sa cez noc prebudia," hovorí.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, cell.com, newscientist.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ako za minútu zistiť, či z chladničky uniká studený vzduch

Ako za minútu zistiť, či z chladničky uniká studený vzduch

DNES - 7:11Zaujímavosti

Nepatrný únik studeného vzduchu z chladničky má na svedomí vyššie účty za elektrinu.

Toto musí mať princezná Kate vždy zbalené. Má to dobrý dôvod

Toto musí mať princezná Kate vždy zbalené. Má to dobrý dôvod

VČERA - 21:45Zaujímavosti

Bez tohto princezná Kate nikdy necestuje.

Trénerka radí: Túto vec musíte spraviť, ak chcete mať dobre vychovaného a šťastného psa

Trénerka radí: Túto vec musíte spraviť, ak chcete mať dobre vychovaného a šťastného psa

VČERA - 20:27Zaujímavosti

​Trénerka zdieľala jednu vec, vďaka ktorej získate vychovaného a spokojného psa.

Česká herečka Ivana Chýlková oslavuje 60 rokov

Česká herečka Ivana Chýlková oslavuje 60 rokov

VČERA - 6:44Zaujímavosti

Česká herečka Ivana Chýlková je stále aktívna nielen na divadelných doskách, ale aj v televízii či vo filme.