• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 27.9.2022Meniny má Cyprián
11°Bratislava

Liek proti hnačke by mohol pomôcť pri liečbe príznakov autizmu

  • 11:52 18.09.2022
  • Oslo
Liek proti hnačke by mohol pomôcť pri liečbe príznakov autizmu

Bežné lieky proti hnačke by mohli pomôcť pri liečbe základných symptómov spojených s poruchou autistického spektra.

Hoci liečba základných symptómov poruchy autistického spektra (PAS) nie je v súčasnosti dostupná, mohol by existujúci liek poskytnúť novú liečbu, aj keď predtým nemal žiadnu súvislosť s PAS? Túto otázku si položili vedci v štúdii publikovanej v odbornom časopise Frontiers in Pharmacology.

Výskumníci použili počítačový model, ktorý zahŕňa proteíny zapojené do PAS a spôsob, akým interagujú. Pri pohľade na to, ako rôzne lieky ovplyvňujú proteíny v systéme, identifikovali potenciálnych kandidátov na liečbu.

Bežne používaný liek proti hnačke nazývaný loperamid (predávaný okrem iného pod značkou Imodium) bol najsľubnejším kandidátom a vedci majú zaujímavú hypotézu o tom, ako môže fungovať pri liečbe symptómov PAS. Niektoré z najbežnejších symptómov pri PAS zahŕňajú ťažkosti so sociálnou interakciou a komunikáciou.

„V súčasnosti nie sú schválené žiadne lieky na liečbu deficitov sociálnej komunikácie, hlavného symptómu PAS,“ povedala vedúca autorka štúdie Elise Koch z University of Oslo. "Väčšina dospelých a asi polovica detí a dospievajúcich s PAS je však liečená antipsychotikami, ktoré majú vážne vedľajšie účinky alebo sú pri PAS nedostatočne účinné."

Premena bežných liekov na nové spôsoby liečby

V snahe nájsť nový spôsob liečby PAS sa výskumníci pozreli na prepracovanie liekov, čo zahŕňa skúmanie existujúcich liekov ako potenciálnej liečby iného stavu. Tento prístup má množstvo výhod, pretože často existujú rozsiahle znalosti o existujúcich liekoch, pokiaľ ide o ich bezpečnosť, vedľajšie účinky a biologické molekuly, s ktorými v tele interagujú.

Na identifikáciu nových spôsobov liečby PAS výskumníci použili počítačovú sieť interakcie proteínov. Takéto siete zahŕňajú proteíny a komplexné interakcie medzi nimi. Je dôležité vziať do úvahy túto zložitosť pri štúdiu biologických systémov, pretože ovplyvnenie jedného proteínu môže mať často vedľajšie účinky inde.

Výskumníci vytvorili proteínovú interakčnú sieť, ktorá zahŕňala proteíny spojené s PAS. Skúmaním existujúcich liekov a ich interakcií s proteínmi v sieti tím identifikoval niekoľko kandidátov, ktorí pôsobia proti biologickým procesom, ktoré sú základom PAS.

Najsľubnejší liek sa nazýva loperamid, ktorý sa bežne používa pri hnačke. Aj keď sa môže zdať zvláštne, že liek proti hnačke môže liečiť základné symptómy PAS, vedci vyvinuli hypotézu o tom, ako môže fungovať.

Od porúch gastrointestinálneho systému po PAS

Loperamid sa viaže a aktivuje proteín nazývaný μ-opioidný receptor, ktorý je bežne ovplyvnený opioidnými liekmi, ako je morfín. Spolu s účinkami, ktoré by ste normálne očakávali od opioidnej drogy, ako je napríklad úľava od bolesti, ovplyvňuje μ-opioidný receptor aj sociálne správanie.

V predchádzajúcich štúdiách geneticky upravené myši, ktorým chýba μ-opioidný receptor, preukázali sociálne deficity podobné tým, ktoré sa pozorovali pri PAS. Zaujímavé je, že lieky, ktoré aktivujú μ-opioidný receptor, pomohli obnoviť sociálne správanie.

Tieto výsledky u myší zdôrazňujú možnosť, že loperamid alebo iné lieky, ktoré sa zameriavajú na μ-opioidný receptor, môžu predstavovať nový spôsob liečby sociálnych symptómov prítomných pri PAS, ale na testovanie tejto hypotézy je potrebný ďalší výskum. V každom prípade súčasná štúdia demonštruje silu predpokladu, že staré známe lieky je skutočne možné naučiť nové triky.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, frontiersin.org, news-medical.net
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ľudia, ktorí prekonali COVID-19, si musia dávať pozor na tieto neurologické následky

Ľudia, ktorí prekonali COVID-19, si musia dávať pozor na tieto neurologické následky

7:03 24.09.2022Veda

Prekonanie infekcie novým koronavírusom môže mať za následok dlhodobé problémy v oblasti mozgu.

​Riešením globálneho otepľovania má byť znovuzmrazenie pólov. Lacné a výhodné, tvrdia odborníci

​Riešením globálneho otepľovania má byť znovuzmrazenie pólov. Lacné a výhodné, tvrdia odborníci

20:19 22.09.2022Veda

Rýchlosť, s akou sa topí ľadová prikrývka na severnom a južnom póle, prekonáva aj pesimistické odhady. Odborníci preto polemizujú o „lacnom a výhodnom“ spôsobe, ako tento stav napraviť.

Vedci odhalili tajomstvo pyramíd v Gíze

Vedci odhalili tajomstvo pyramíd v Gíze

7:01 10.09.2022Veda

Výskumníkom sa podarilo odhaliť, ako dokázali Egypťania postaviť pyramídy v Gíze.

Lekári varujú pred silným liekom proti bolesti: Takto vplýva na mozog a dýchanie

Lekári varujú pred silným liekom proti bolesti: Takto vplýva na mozog a dýchanie

19:38 05.09.2022Veda

Užívanie lieku vytvára špecifické EEG znaky v mozgu. Zistenia tiež odhalili, že liek ovplyvňuje dýchanie pacienta.