• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 3.10.2022Meniny má Stela
14°Bratislava

4 rastliny, ktoré vás efektívne zbavia múch doma aj v záhrade

  • 10:14 16.09.2022
  • Svet
4 rastliny, ktoré vás efektívne zbavia múch doma aj v záhrade

Ak vám lezú na nervy otravné muchy, nemusíte sa ich zbavovať len pomocou chémie. Existujú rastliny, ktoré ich efektívne odženú preč.

Muchy vedia byť poriadne otravné a to ako v dome, tak aj vonku. Kazia spánok, otravujú vás pri jedle a celkovo dokážu narušiť akúkoľvek pohodu. Sme zvyknutí sa ich zbavovať pomocou rôznych prostriedkov, ale existuje aj iná cesta. Niektoré rastliny totiž pre hmyz predstavujú prirodzený a navyše veľmi efektívny odpudzovač, takže sa múch zbavíte nielen doma, ale aj na záhrade. A čo je na nich najlepšie, hravo týmto rastlinám nájdete aj ďalšie využitie – vyzerajú pekne, voňajú dobre a hodia sa napríklad v kuchyni pri varení.

Levanduľa

Levanduľa je jedna z najpopulárnejších okrasných rastlín na svete. Nielenže produkuje nádherné fialové kvety, ktoré dodajú každej záhrade stredomorský nádych, ale má aj úžasnú vôňu, ktorú si každý okamžite zamiluje. Muchy však túto rastlinu absolútne neznášajú. Silná aróma kvetov a listov levandule ich odpudzuje, rovnako ako niekoľko ďalších nechcených chrobákov. Kľúčom je olej nachádzajúci sa v nej. Či už tento olej vyťažíte alebo jednoducho natrháte kvety a vyvesíte ich po dome, môžete si byť istí, že vás už hmyz nebudú otravovať.

Udržujte svoju levanduľu na slnečnom mieste, aby ste získali čo najviac kvetov na zber a zasaďte ju do dobre odvodnenej pôdy v suchej oblasti, aby ste predišli hnilobe. Levanduľa je jednou z mála rastlín, ktoré rastú lepšie v nekvalitnej pôde, vďaka čomu sú ideálne pre tie náročnejšie oblasti záhrady, ktoré sa vám len tak nedarí zaplniť.

Bazalka

Foto: pilipphot/Shutterstock.com

Čerstvá aj sušená vôňa bazalky odpudzuje muchy. Keďže ide o rastlinu, ktorej sa darí v kvetináčoch na terase, v letných kvetinových aranžmánoch a v blízkosti oblastí vchodu do domu môže pomôcť udržať tie najotravnejšie muchy preč. Táto listová rastlina má mnoho využití v kuchyni a v domácnosti, jedným z nich je aj repelent proti hmyzu. Oleje, ktoré uvoľňujú šťavnaté listy, majú silnú zemitú vôňu, ktorá odpudzuje celý rad vnútorných a vonkajších škodcov vrátane múch. Udržať rastlinu bazalky v kuchyni je najjednoduchší spôsob, ako využiť tieto schopnosti vo vašej domácnosti.

Bohužiaľ, bazalka je jednou z najzložitejších bylín na pestovanie v interiéri. Namiesto toho ju pestujte v nádobe alebo v okennom boxe v blízkosti kuchyne v záhrade, aby fungovala ako odpudzovač hmyzu, ktorý by vám dnu chcel vletieť cez okná. Týmto spôsobom môžete hmyz odpudiť aj zo záhrady, napríklad z terasy, kde si vychutnávate kávu.

Mäta

Báječná v jedle a pití, väčšina záhradníkov miluje pestovanie mäty. Muchy ju však absolútne nenávidia. Olej v každej časti rastliny, od stonky po kvet, chráni pred mnohými chrobákmi a dokonca aj niektorými malými hlodavcami. Tieto výhody sú najsilnejšie, keď sú listy čerstvé, ale fungujú aj pri sušení. Odstrihnite z rastliny niekoľko stoniek, zaveste ich hore nohami a držte ich okolo kuchyne a v skriniach.

Ak máte problém udržať bylinky nažive, mäta je určite tou správnou voľbou. Táto rastlina sa tak ľahko pestuje a šíri sa tak rýchlo, že sa môže stať invazívnou, ak nie je kontrolovaná. Najlepšie je uchovávať mätu v kvetináči, aby ste mohli sledovať rast. Je tiež ideálna na pestovanie v interiéri, ak máte svetlý parapet.

Rozmarín

Rozmarín je často mylne považovaný za niektoré druhy levandule kvôli podobným listom a je ďalším skvelým kandidátom na odpudzovanie škodcov. Muchy totiž nemajú v láske intenzívnu vôňu rozmarínu, vyhýbajú sa akýmkoľvek oblastiam, kde sa pestuje. Našťastie, vďaka tejto vôni a chuti je však skvelý na použitie v kuchyni.

Niekoľko vetvičiek rozmarínu umiestnených okolo vášho vonkajšieho posedenia je skvelý spôsob, ako udržať muchy preč počas rodinných stretnutí alebo grilovačky. Ak je problém v kuchyni, zvážte pestovanie celej rastliny na parapete v interiéri. Pokiaľ je dostatok priameho slnečného žiarenia a nízka vlhkosť vzduchu, nemali by ste mať problémy s pestovaním tejto bylinky v interiéri. Vonku má rozmarín rád veľmi podobné podmienky ako levanduľa. Sú to odolné rastliny, z ktorých pri správnej starostlivosti môžu vyrásť veľké a prosperujúce kríčky.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, MŠ, express.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
​Video: Pred bankomat postavili oblečenú figurínu. Briti svojou reakciou neprekvapili

​Video: Pred bankomat postavili oblečenú figurínu. Briti svojou reakciou neprekvapili

VČERA - 22:20Zaujímavosti

Postava, ktorá sa spred bankomatu nepohla ani po niekoľkých minútach, priviedla viacerých čakajúcich na pokraj trpezlivosti.

​Video: 25-ročného boxera zabila jeho vášeň. Zomrel v nemocnici po drsnom knock-oute

​Video: 25-ročného boxera zabila jeho vášeň. Zomrel v nemocnici po drsnom knock-oute

VČERA - 21:10Zaujímavosti

Posledná minúta boxerského zápasu bola pre mladíka osudná. Napriek promptnej operácii ho lekári nedokázali zachrániť.

​Príčina úmrtia: staroba. Čo táto diagnóza vlastne znamená?

​Príčina úmrtia: staroba. Čo táto diagnóza vlastne znamená?

VČERA - 19:21Zaujímavosti

Britská kráľovná Alžbeta II. umrela v úctyhodnom veku 96 rokov. Po tom, ako zverejnili oficiálny úmrtný list, sa ľudia pýtajú, čo si vlastne predstaviť pod príčinou úmrtia, ktorá sa týka veľkého množstva ľudí.

Ako sušiť oblečenie v chladných mesiacoch? Na toto si dajte pozor

Ako sušiť oblečenie v chladných mesiacoch? Na toto si dajte pozor

VČERA - 18:53Zaujímavosti

Sušenie oblečenia v chladných mesiacoch môže byť náročné a mnohokrát aj nákladné. So stúpajúcimi cenami energií je správny čas naučiť sa pár trikov, s ktorými vám oblečenie uschne rýchlo a efektívne aj bez sušičky.

​Ako si prečítať správu na WhatsAppe tak, aby o tom druhá strana nevedela

​Ako si prečítať správu na WhatsAppe tak, aby o tom druhá strana nevedela

VČERA - 16:55Zaujímavosti

Ak vás zaujíma, čo vám posiela kontakt na aplikácii WhatsApp, ale zároveň nechcete, aby zistil, že ste si jeho správu prečítali, postupujte podľa tohto návodu.