• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 3.10.2022Meniny má Stela
14°Bratislava

Tipy, ako správne zbierať a skladovať jablká, aby vám dlho vydržali

  • 7:03 17.09.2022
  • Svet
Tipy, ako správne zbierať a skladovať jablká, aby vám dlho vydržali

Ak dodržíte tieto naše tipy, budete sa môcť z jesennej úrody jabĺk tešiť niekoľko mesiacov.

Jablká patria našich v záhradách k najčastejšie pestovanému ovociu. Bohato posiate jablone ale toho ponúkajú ďaleko viac ako len rýchlu zdravú maškrtu. Ak si chcete jablká z jesennej úrody užívať čo najdlhšie, mali by ste vedieť, ako ich správne oberať a ako ich správne skladovať. Ak dodržíte niekoľko základných rád, budete sa môcť z úrody jabĺk tešiť niekoľko mesiacov.

Začnite oberať jablká aspoň raz za týždeň. Skontrolujte, či sú niektoré zrelé tak, že ich podržíte v dlani a jemne nadvihnete a pootočíte, aby ste zistili, či sa stopka ľahko odtrháva. Nerobte to nasilu. Zrelé jablká sa jednoducho odtrhnú, ak sú už pripravené na zber. Niektoré jablone začnú dozrievať v auguste, ale väčšina bude dozrievať aj v septembri a októbri.

Najlepšie je zbierať jablká, keď dozrievajú, aby nespadli na zem a nepoškodili sa. Jablone nielenže prinášajú ovocie, ale sú aj ústredným bodom jari, keď krásne kvitnú. Počas letných mesiacov by záhradníci aj z týchto dôvodov mali orezať svoje jablone, aby podporili kvitnutie a rodenie. Keď strom vyprodukuje jablká, listy opadnú, keď sa presunieme do zimy.

Ak sa majú jablká úspešne skladovať, musia byť opatrne umiestnené na chladnom, tmavom a pomerne vlhkom mieste. Vtedy vám vydržia celé mesiace. Ideálne sú pivnice a iné podobné miesta. Pozor ale na to, aby ste ich uchránili pred mrazom, nemali by vám totiž zmrznúť.

Dbajte na to, aké jablká oberáte, ak ich chcete dlhodobo skladovať. Nezbierajte jablká zasiahnuté hnilobou, otlčené a inak poškodené jablká. Možno na pohľad pôsobia dobre, ale pri skladovaní môžu spôsobovať problémy. Takéto jablká v skladovaní nevydržia a mali by sa jesť čerstvé alebo varené a potom zmrazené. Prípadne ich využite inak – do koláčov, na pálenie alebo akokoľvek inak sami uznáte za vhodné.

Rovnako, ak máte viac jabĺk, ako dokážete zjesť, pouvažujte nad tým, ako ich dokážete spracovať. Môžete si ich dať vylisovať, čím získate šťavu a tú následne môžete skladovať vo fľašiach.

Jablká zvyčajne nemajú príliš veľa problémov, ale môže ich napadnúť piliarka, môžu zostrupovatieť alebo môžu dostať pleseň.

Zberom jabĺk však pre vás starostlivosť o stromy nekončí. V zimných mesiacoch bude potrebné strom znovu prerezať, aby sa kontroloval jeho tvar a veľkosť. Je to tiež skvelý čas na kontrolu akejkoľvek choroby alebo zdravotných problémov. Orežte strom odstránením preťažených, krížiacich sa alebo zle umiestnených konárov, aby ste vytvorili otvorenejšiu sieť. Otvorenie stromu mu umožní prístup k svetlu a privedie viac vzduchu do stredu stromu.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, MŠ, express.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
​Video: Pred bankomat postavili oblečenú figurínu. Briti svojou reakciou neprekvapili

​Video: Pred bankomat postavili oblečenú figurínu. Briti svojou reakciou neprekvapili

VČERA - 22:20Zaujímavosti

Postava, ktorá sa spred bankomatu nepohla ani po niekoľkých minútach, priviedla viacerých čakajúcich na pokraj trpezlivosti.

​Video: 25-ročného boxera zabila jeho vášeň. Zomrel v nemocnici po drsnom knock-oute

​Video: 25-ročného boxera zabila jeho vášeň. Zomrel v nemocnici po drsnom knock-oute

VČERA - 21:10Zaujímavosti

Posledná minúta boxerského zápasu bola pre mladíka osudná. Napriek promptnej operácii ho lekári nedokázali zachrániť.

​Príčina úmrtia: staroba. Čo táto diagnóza vlastne znamená?

​Príčina úmrtia: staroba. Čo táto diagnóza vlastne znamená?

VČERA - 19:21Zaujímavosti

Britská kráľovná Alžbeta II. umrela v úctyhodnom veku 96 rokov. Po tom, ako zverejnili oficiálny úmrtný list, sa ľudia pýtajú, čo si vlastne predstaviť pod príčinou úmrtia, ktorá sa týka veľkého množstva ľudí.

Ako sušiť oblečenie v chladných mesiacoch? Na toto si dajte pozor

Ako sušiť oblečenie v chladných mesiacoch? Na toto si dajte pozor

VČERA - 18:53Zaujímavosti

Sušenie oblečenia v chladných mesiacoch môže byť náročné a mnohokrát aj nákladné. So stúpajúcimi cenami energií je správny čas naučiť sa pár trikov, s ktorými vám oblečenie uschne rýchlo a efektívne aj bez sušičky.

​Ako si prečítať správu na WhatsAppe tak, aby o tom druhá strana nevedela

​Ako si prečítať správu na WhatsAppe tak, aby o tom druhá strana nevedela

VČERA - 16:55Zaujímavosti

Ak vás zaujíma, čo vám posiela kontakt na aplikácii WhatsApp, ale zároveň nechcete, aby zistil, že ste si jeho správu prečítali, postupujte podľa tohto návodu.