• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 8.12.2022Meniny má Marína
Bratislava

​Bežná chyba pri používaní mobilu môže viesť k čiastočnej slepote

  • 6:52 17.09.2022
  • Santiago de Compostela
​Bežná chyba pri používaní mobilu môže viesť k čiastočnej slepote

Dlhodobé pozeranie do slnka môže vážne ohroziť zrak. Vedci však varujú, že slnko nie je jediný zdroj problémov, ktoré súvisia so zdravím zraku.

V slnečnom počasí si chránime zrak slnečnými okuliarmi, ktoré obmedzujú množstvo ultrafialových lúčov dopadajúcich na sietnicu. Okrem vzniku vrások v okolí očí sa tak chránime aj pred slepotou. Slnko však nie je jediné, čo nášmu zraku pri pobyte vonku škodí.

Prípadová štúdia zo Španielska poukazuje na prípady dvoch pacientov, ktorí utrpeli rôzne stupne straty zraku po tom, ako sa dívali na displej mobilu v slnečnom počasí. Vinníkom mal byť silný odraz svetla od displeja, ktorý u oboch poškodil sietnicu.

Lekári obom pacientom diagnostikovali solárnu makulopatiu, čo je dlhodobé poškodenie oka po nepriamom kontakte so slnečnými lúčmi.

V prvom prípade ide o 20-ročnú ženu, ktorá manipulovala s mobilom na pláži. Ako počiatočný príznak oslabenia zraku opísala neschopnosť rozoznávať vzdialené tvary. Tento stav neskôr prerástol do diagnózy zvanej permanentný centrálny skotóm, teda do slepej škvrny, ktorá sa vyskytuje v strede zorného poľa.

Druhý pacient bol 30-ročný muž, ktorý si niekoľko hodín čítal správy na tablete na slnečnej terase v lyžiarskom stredisku. Aj on mal problémy s rozoznávaním tvarov vzdialených predmetov, a to aj niekoľko dní po prvotnom poškodení zraku. Príznaky však nakoniec ustúpili a muž sa celkom vyliečil.

Ako sa chrániť pred solárnou makulopatiou

The Journal of Medical Case Reports, ktorý upozornil na problematiku solárnej makulopatie, poskytuje niekoľko spôsobov, ako sa pred takýmto poškodením zraku chrániť.

„Solárna makulopatia je dobre opísaná medicínska diagnóza vyskytujúca sa zväčša u pacientov, ktorí sa dívali priamo do slnka,“ uvádza sa v štúdii, ktorá zároveň podotýka, že ani jeden z pacientov sa počas pobytu vonku podľa vlastných slov nedíval priamo do slnka.

„Odraz slnečných lúčov je nutné považovať za možný rizikový faktor zvýšeného slnečného vyžarovania a následného rizika solárnej makulopatie,“ píšu vedci v štúdii.

K poškodeniu sietnice vplyvom slnka častejšie dochádza pri určitých atmosférických a geografických podmienkach, ako je jasná obloha a vysoká nadmorská výška.

„Obidvaja pacienti sa dostavili na kliniku po tom, ako si aspoň tri hodiny čítali z mobilných zariadení,“ píšu autori, ktorí na ochranu v takýchto prípadoch odporúčajú nosiť slnečné okuliare s vhodným filtrom aj pri čítaní z displeja.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, jmedicalcasereports.biomedcentral.com, express.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tieto dva druhy ovocia a zeleniny pri artritíde radšej vynechajte. Ide o bežné spúšťače bolesti

Tieto dva druhy ovocia a zeleniny pri artritíde radšej vynechajte. Ide o bežné spúšťače bolesti

DNES - 10:17Zdravie

Ovocie, ktorého hlavnou zložkou je solanín, môže u pacientov s artritídou vyvolať prudkú bolesť.

Tieto príznaky rakoviny si môžete všimnúť pri kráčaní

Tieto príznaky rakoviny si môžete všimnúť pri kráčaní

DNES - 6:57Zdravie

Rakovina sa najčastejšie prejavuje vo forme hrčiek, opuchov a podozrivých znamienok. Niekedy však treba sledovať aj menej zreteľné náznaky.

Máte sedavé zamestnanie? Rozhýbte sa aspoň raz za hodinu

Máte sedavé zamestnanie? Rozhýbte sa aspoň raz za hodinu

VČERA - 9:17Zdravie

Sedavý životný štýl zvyšuje riziko predčasného úmrtia.

5 spôsobov, ako vylepšiť kávu o vitamíny a antioxidanty

5 spôsobov, ako vylepšiť kávu o vitamíny a antioxidanty

VČERA - 7:23Zdravie

​Zabúdate na denný príjem vitamínov? Vďaka vylepšenej káve sa vám to nestane.

Váš pes môže byť na vás alergický. Takto to spoznáte

Váš pes môže byť na vás alergický. Takto to spoznáte

13:01 06.12.2022Zdravie

Je váš pes chorý alebo je na vás alergický?