• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 26.9.2022Meniny má Edita
14°Bratislava

Jubilantka Hasprová: Spevu som sa učila pri púšťaní Streisandovej či Houstonovej

  • 7:11 10.09.2022
  • Bratislava
Jubilantka Hasprová: Spevu som sa učila pri púšťaní Streisandovej či Houstonovej

Pre TASR sa pri príležitosti svojho jubilea vyznala muzikálová, sólová speváčka a herečka Katarína Hasprová, ktorá oslávi v sobotu 10. septembra svoje 50. narodeniny.

Nikdy nemala jeden konkrétny vzor, pretože podľa nej je na svete veľmi veľa osobností, vynikajúcich speváčok alebo herečiek, ktoré ju inšpirujú. Vzor pritom nemusí byť o tom, či má veľký a silný hlas, ale jednoducho musí byť niečím zaujímavá, svojská.

Príkladom Hasprovej vzoru je speváčka Sade. „Tú mám rada. Ale je pravda, že som sa akoby učila alebo vyrastala na Barbre Streisandovej a Whitney Houstonovej. Ich nahrávky som si púšťala a s nimi som si spievala. Tak som sa učila spevu,“ prezradila pre TASR jubilujúca speváčka.

Katarína Hasprová sa narodila 10. septembra 1972 v Bratislave v rodine divadelného a filmového režiséra Pavla Haspru a legendárnej herečky Soni Valentovej. Hasprová účinkovala od detstva aj vo viacerých televíznych filmoch pod režisérskou taktovkou svojho otca. Boli nimi napríklad Zločin a pokánie (1982), Keď báčik z Chochoľova umrie (1990), či Všetci ľudia budú bratia (1996).

Už počas štúdia na Janáčkovej akadémii múzických umení v Brne v odbore muzikál hrala pod vedením režiséra Jozefa Bednárika v bratislavskom divadle Nová scéna. Kariéru jej vtedy naštartovala hlavná postava rozprávačky v muzikáli Jozef a jeho zázračný farebný plášť.

Hneď po ukončení štúdia získala angažmán v Prahe, kde stvárnila dve úlohy - kňažku Adrianu a kňažku Sandru v muzikáli Drakula. Neskôr účinkovala v klasickom muzikáli West Side Story v Brne, kde stvárnila temperamentnú a exotickú Anitu. Nasledovala hlavná ženská rola v rockovom muzikáli Vlasy v Prahe.

V roku 1997 Hasprovej udelili prestížne ocenenie Bratislavská Zlatá lýra. Za pieseň Jána Lehotského a textára Kamila Peteraja Jedno zbohom získala cenu novinárov a v roku 1998 zastupovala Slovensko na medzinárodnej speváckej súťaži Eurovízia v Birminghame s piesňou Modlitba.

Svoj prvý album s názvom Katarína Hasprová vydala v roku 1999. Behom svojej kariéry na Slovensku vytvorila viacero ústredných postáv v úspešných muzikáloch. Jej výkony boli opakovane ocenené Cenou Literárneho fondu. Zažiarila aj v javiskových dielach ako Kleopatra, Na skle maľované, Kráľ Dávid, Pomáda, Cigáni idú do neba, Rómeo a Júlia, Báthoryčka, alebo Mačky (Cats).

V roku 2001 si odniesla cenu bronzovej Slávice v ankete diváckej popularity, rovnaké umiestnenie jej patrilo aj v ďalšej ankete Osobnosť televíznej obrazovky. V nasledujúcom roku vydala svoje druhé CD s názvom Chvíľu so mnou leť, ku ktorému jej dopomohol skúsený autor a producent Vašo Patejdl.

V roku 2016 získala Hasprová v Česku širšiu nomináciu na Cenu Thálie 2015 v kategórii muzikál za hlavnú úlohu Normy Desmond v inscenácii Sunset Boulevard, ktorú uviedlo Národní divadlo moravskoslezské v Ostrave.

Mala som veľké šťastie, že už od vysokej školy som dostala u Jozefa Bednárika prvú krásnu veľkú rolu a potom pokračovali ďalšie. Dá sa povedať, že odvtedy som sa akoby nezastavila, že som z pódia nezišla. Stále som spievala a spievam teda zatiaľ ešte vďaka bohu v muzikáloch. Dá sa povedať, že toto je pre mňa ten úspech, že nie nejaká len jedna rola, ale to, že som vlastne toľké roky mala tú možnosť a ten dar, že som mohla spievať,“ uviedla pre TASR speváčka Katarína Hasprová.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Biela noc od piatka premení Košice na interaktívnu galériu

Biela noc od piatka premení Košice na interaktívnu galériu

13:56 23.09.2022Kultúra

Medzinárodný festival súčasného umenia Biela noc v Košiciach ponúkne od piatkového večera desiatky inštalácií.

Pred 120 rokmi sa narodil Vladimír Clementis, obeť vykonštruovaných procesov

Pred 120 rokmi sa narodil Vladimír Clementis, obeť vykonštruovaných procesov

7:14 20.09.2022Kultúra

Od narodenia právnika, publicistu, diplomata a politika Vladimíra Clementisa uplynie dnes 120 rokov.

Pred 110 rokmi sa narodil partizánsky veliteľ kapitán Ján Nálepka

Pred 110 rokmi sa narodil partizánsky veliteľ kapitán Ján Nálepka

6:10 20.09.2022Kultúra

Od narodenia významnej osobnosti slovenského protifašistického hnutia, dôstojníka Slovenskej armády, ktorý v roku 1943 dezertoval k partizánom, uplynie 20. septembra 110 rokov.

Prvé sólové vystúpenie Tilla Lindemanna na Slovensku - čakajte veľkú garderóbu a pyrotechnické efekty

Prvé sólové vystúpenie Tilla Lindemanna na Slovensku - čakajte veľkú garderóbu a pyrotechnické efekty

16:16 17.09.2022Kultúra

Zažite Till Lindemanna bližšie ako kedykoľvek predtým! Líder skupiny Rammstein stíha popri turné svojej domovskej kapely aj vlastné koncerty!

Americký herec Mickey Rourke jubiluje

Americký herec Mickey Rourke jubiluje

7:09 16.09.2022Kultúra

Predtým než Mickey Rourke začal svoju kariéru v Hollywoode, venoval sa boxerským zápasom.