• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 26.9.2022Meniny má Edita
15°Bratislava

Môžu tehotné ženy jesť ryby? Nová štúdia žiada zmeny v odporúčaniach

  • 20:35 18.09.2022
  • Bristol
Môžu tehotné ženy jesť ryby? Nová štúdia žiada zmeny v odporúčaniach

Vedci navrhujú zmeny v usmerneniach o jedení rýb počas tehotenstva.

Podľa novej štúdie vedcov z University of Bristol je nepravdepodobné, že by hladina ortuti u žien počas tehotenstva mala nepriaznivý vplyv na vývoj dieťaťa za predpokladu, že matka konzumuje ryby. Analýza viac ako 4 131 tehotných matiek zo štúdie Children of the 90s vo Veľkej Británii, bola publikovaná v odbornom časopise NeuroToxicology.

Vedci tiež zistili, že nezáleží na tom, aké druhy rýb ženy jedia, pretože základné živiny v rybách ich môžu chrániť pred obsahom ortuti v rybách. Dôležitejším faktorom bolo, či žena jedla ryby alebo nie. To je v rozpore so súčasnými odporúčaniami, ktoré varujú tehotné ženy, aby nejedli určité druhy rýb, ktoré majú relatívne vysoké hladiny ortuti.

Ženy by sme nemali odrádzať od konzumácie rýb

Hoci existuje niekoľko štúdií, ktoré sa zaoberali touto otázkou, tento výskum sa zameral na dve kontrastné štúdie populácií s hladinami ortuti meranými počas tehotenstva, kde boli deti počas detstva sledované v častých intervaloch. Prvou je štúdia zameraná na populáciu na Seychelách, kde takmer všetky tehotné ženy konzumujú ryby.

Druhá štúdia zvažovala analýzy údajov zo štúdie Children of the 90s na University of Bristol, ktorá sa nachádza v relatívne industrializovanej oblasti v juhozápadnom Anglicku, kde sa ryby konzumujú menej často. Žiadne zhrnutie zistení z tejto štúdie nebolo predtým publikované.

Zdravotné benefity rýb chránia pred účinkami ortuti

Už nejaký čas je známe, že deti žien, ktoré v tehotenstve jedia ryby, budú mať z hľadiska svojho zraku a intelektuálnych schopností pravdepodobne rôzne benefity. Oficiálne odporúčania však obsahujú varovanie, aby nejedli určité druhy rýb, ktoré majú relatívne vysoké hladiny ortuti.

V dôsledku toho existuje možnosť, že niektoré ženy prestanú „pre istotu“ jesť akékoľvek ryby. Doktorka Caroline Taylor, vedúca výskumná pracovníčka a spoluautorka štúdie, uviedla:

„Zistili sme, že hladina ortuti u matky počas tehotenstva pravdepodobne nebude mať žiadny nepriaznivý vplyv na vývoj dieťaťa za predpokladu, že matka konzumuje ryby. Ak nejedla ryby, potom existovali dôkazy, že jej hladina ortuti by mohla mať škodlivý vplyv na dieťa. Mohlo by to byť kvôli výhodám zo zmesi základných živín, ktoré ryby poskytujú, vrátane mastných kyselín s dlhým reťazcom, jódu, vitamínu D a selénu."

Profesor Jean Golding, spoluautor a emeritný profesor pediatrickej a perinatálnej epidemiológie na Univerzite v Bristole, povedal:

„Je dôležité, aby zdravotnícki odborníci prehodnotili svoje rady varujúce pred jedením určitých druhov rýb. Neexistujú žiadne dôkazy o škodlivosti týchto rýb, ale existujú dôkazy z rôznych krajín, že takéto rady môžu spôsobiť zmätok u tehotných žien. Pokyny pre tehotenstvo by mali zdôrazňovať „Jedzte aspoň dve porcie rýb týždenne, z ktorých jedna by mala byť mastná“ – a vynechať všetky upozornenia, že určité ryby by sa nemali jesť.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, sciencedirect.com, bristol.ac.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tieto lieky proti zápalu spôsobujú zmeny v mozgu

Tieto lieky proti zápalu spôsobujú zmeny v mozgu

VČERA - 18:37Zdravie

Užívanie tohto bežného lieku má za následok zmenšenie mozgu.

Nečakaný účinok botoxu: Takto dokáže ovplyvniť psychiku

Nečakaný účinok botoxu: Takto dokáže ovplyvniť psychiku

VČERA - 8:58Zdravie

Botox ovplyvňuje kontrolu emócií v mozgu.

Muži, ktorí užívali anabolické steroidy, majú väčšiu pravdepodobnosť vykazovať psychopatické črty

Muži, ktorí užívali anabolické steroidy, majú väčšiu pravdepodobnosť vykazovať psychopatické črty

21:29 23.09.2022Zdravie

Kulturisti s anamnézou užívania steroidov majú väčšiu pravdepodobnosť, že budú vykazovať psychopatické črty, rizikové správanie a problémy s hnevom.

​Hlboká žilová trombóza: 5 jedál, ktoré prispievajú k tvorbe krvných zrazenín

​Hlboká žilová trombóza: 5 jedál, ktoré prispievajú k tvorbe krvných zrazenín

19:42 23.09.2022Zdravie

Jedlá, ktoré prispievajú k tvorbe plaku v cievach, vystavujú telo ďalším rizikám, vrátane zápalu. Po čase môžu ohroziť hustotu krvi a prispieť tak k hlbokej žilovej trombóze.

Prípadov rakoviny vo veku pod 50 rokov pribúda. Tu je 11 príznakov, ktoré nesmiete ignorovať

Prípadov rakoviny vo veku pod 50 rokov pribúda. Tu je 11 príznakov, ktoré nesmiete ignorovať

10:46 22.09.2022Zdravie

Prípady rakoviny v mladom veku sú na vzostupe, preto je potrebné poznať varovné symptómy.