• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 26.9.2022Meniny má Edita
14°Bratislava

Nespavosť v tomto veku zvyšuje riziko demencie

  • 8:03 11.09.2022
  • Kanada
Nespavosť v tomto veku zvyšuje riziko demencie

Ľudia trpiaci nespavosťou môžu mať dlhodobé problémy s pamäťou a poznávaním.

Kanadská štúdia zistila, že starší ľudia trpiaci nespavosťou sú vystavení väčšiemu riziku zhoršenia pamäti a dlhodobého kognitívneho poškodenia, ako je demencia. Štúdia publikovaná v časopise SLEEP je založená na údajoch od viac ako 26 000 účastníkov kanadskej longitudinálnej štúdie o starnutí, pričom účastníci mali od 45 do 85 rokov. Vedci porovnali hodnotenia spánku a pamäte a neuropsychologické testy v niekoľkých kognitívnych doménach od roku 2019 a neskôr v roku 2022.

Účastníci, ktorí hlásili zhoršenie kvality spánku v tomto trojročnom intervale, mali tiež väčšiu šancu hlásiť subjektívne zhoršenie pamäte. "Tento deficit v pamäti bol špecifický, pretože sme sa zamerali aj na iné domény kognitívnych funkcií, ako je napríklad multitasking v rozsahu pozornosti. Rozdiely sme našli len v pamäti,” uviedol spoluautor štúdie Nathan Cross.

Na rozdiel od predchádzajúcich štúdií o kvalite spánku, táto podľa Crossa ťaží z veľmi veľkého súboru údajov a zo zamerania na poruchy spánku. Nespavosť nie je len prehadzovanie sa chvíľu pred spaním. „Diagnóza vyžaduje príznaky ťažkostí so zaspávaním, udržaním spánku alebo príliš skorým prebúdzaním sa tri noci v týždni počas troch mesiacov. Navyše tí, ktorí majú nespavosť, musia hlásiť, že tento problém so spánkom im spôsobuje ťažkosti počas dňa,“ vysvetľuje Cross.

Pre túto štúdiu výskumníci zaradili svoje subjekty do jednej z troch kategórií: tí, ktorí neuviedli žiadne problémy so spánkom na začiatku roku 2019, tí, ktorí mali nejaké príznaky nespavosti a tí, u ktorých sa vyvinula nespavosť. Keď sa pozreli na údaje zo sledovania v roku 2022, tí, ktorí hlásili zhoršenie kvality spánku, s väčšou pravdepodobnosťou hlásili zhoršenie pamäte alebo im problémy s pamäťou diagnostikoval lekár.

S väčšou pravdepodobnosťou vykazovali vyššiu prevalenciu úzkosti, depresie, dennej ospalosti, mali prerušované dýchanie počas spánku, iné problémy súvisiace so spánkom, fajčenie a vyššie skóre indexu telesnej hmotnosti (BMI). Všetky tieto faktory sa považujú za rizikové faktory poklesu kognitívnych funkcií a demencie.

Štúdia navyše zistila, že muži s nespavosťou dosahujú horšie výsledky v pamäťových testoch ako ženy, čo naznačuje, že starší muži môžu byť vystavení väčšiemu riziku. Cross dodal:

"Je tu však niekoľko dobrých správ: poruchy spánku, ako je nespavosť, sa dajú liečiť. To zdôrazňuje dôležitosť správnej diagnostiky a čo najskoršej liečby nespavosti u starších dospelých. Adekvátna liečba poruchy nespavosti sa môže stať dôležitým preventívnym opatrením pre pokles kognitívnych funkcií a zmierniť výskyt demencie v neskoršom živote.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, sciencedaily.com, academic.oup.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tieto lieky proti zápalu spôsobujú zmeny v mozgu

Tieto lieky proti zápalu spôsobujú zmeny v mozgu

VČERA - 18:37Zdravie

Užívanie tohto bežného lieku má za následok zmenšenie mozgu.

Nečakaný účinok botoxu: Takto dokáže ovplyvniť psychiku

Nečakaný účinok botoxu: Takto dokáže ovplyvniť psychiku

VČERA - 8:58Zdravie

Botox ovplyvňuje kontrolu emócií v mozgu.

Muži, ktorí užívali anabolické steroidy, majú väčšiu pravdepodobnosť vykazovať psychopatické črty

Muži, ktorí užívali anabolické steroidy, majú väčšiu pravdepodobnosť vykazovať psychopatické črty

21:29 23.09.2022Zdravie

Kulturisti s anamnézou užívania steroidov majú väčšiu pravdepodobnosť, že budú vykazovať psychopatické črty, rizikové správanie a problémy s hnevom.

​Hlboká žilová trombóza: 5 jedál, ktoré prispievajú k tvorbe krvných zrazenín

​Hlboká žilová trombóza: 5 jedál, ktoré prispievajú k tvorbe krvných zrazenín

19:42 23.09.2022Zdravie

Jedlá, ktoré prispievajú k tvorbe plaku v cievach, vystavujú telo ďalším rizikám, vrátane zápalu. Po čase môžu ohroziť hustotu krvi a prispieť tak k hlbokej žilovej trombóze.

Prípadov rakoviny vo veku pod 50 rokov pribúda. Tu je 11 príznakov, ktoré nesmiete ignorovať

Prípadov rakoviny vo veku pod 50 rokov pribúda. Tu je 11 príznakov, ktoré nesmiete ignorovať

10:46 22.09.2022Zdravie

Prípady rakoviny v mladom veku sú na vzostupe, preto je potrebné poznať varovné symptómy.