• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 26.9.2022Meniny má Edita
15°Bratislava

Každý deň jedla to isté ovocie. Žene nakoniec hrozila amputácia, môže za to táto zložka

  • 20:05 10.09.2022
  • Olympia
Každý deň jedla to isté ovocie. Žene nakoniec hrozila amputácia, môže za to táto zložka

Lekári upozorňujú na nebezpečný prípad sformovania krvnej zrazeniny, ku ktorému došlo u pacientky v dôsledku pravidelnej konzumácie jedného druhu ovocia.

K tvorbe krvných zrazenín najčastejšie dochádza po úraze, keď sa telo snaží zastaviť vytekanie krvi z ciev. Zrazeniny sa však tvoria aj bez priameho vonkajšieho pričinenia, kvôli čomu sú ťažšie identifikovateľné a často vedú k upchatiu ciev a následnému ohrozeniu celého krvného obehu.

Desivý prípad zverejnený v prestížnom lekárskom časopise The Lancet hovorí o pacientke, ktorej hrozila amputácia nohy po tom, ako sa jej v cievach vytvorila krvná zrazenina. Lekári pritom tvrdia, že možným a pravdepodobným vinníkom je v tejto situácii na prvý pohľad zdravý grapefruit.

K incidentu došlo ešte v novembri 2008, keď 42-ročnú pacientku prijali do nemocnice v meste Olympia (Washington) po tom, ako sa sťažovala na dýchavičnosť, slabosť a ťažkosti pri chodení. Po ultrazvukovom vyšetrení u nej zistili prítomnosť väčšej krvnej zrazeniny v cieve ľavej nohy.

Pacientka prišla päť minút pred dvanástou, pretože zrazenina stihla narásť tak, že mohla každú chvíľu prerásť do gangrény, teda odumierania telesných tkanív. Lekárom sa však podarilo rozbiť ju pomocou liekov, a tak predišli trvalým následkom.

Po vypočutí pacientky lekári zistili, že deň pred príchodom do nemocnice absolvovala asi hodinovú cestu autom, denne užívala estrogénovú antikoncepciu, a najmä sa u nej potvrdila prítomnosť leidenskej mutácie faktoru V. Ide o vrodené ochorenie súvisiace s poruchami zrážanlivosti krvi.

Všetky vyššie uvedené skutočnosti podľa lekárov naraz prispeli k tvorbe krvnej zrazeniny. Jej riziko však až trojnásobne zvýšil grapefruit, ktorý pacientka začala jesť každé ráno tri dni pred hospitalizáciou. Toto ovocie je známe blokovaním tvorby enzýmu CYP3A4, ktorý v tele rozkladá estrogén z antikoncepcie, a tak podporuje tvorbu zrazenín.

Šťava z grapefruitu sa v tele rozkladá veľmi pomaly, takže ak ju prijímame každý deň, zložky z nej sa zvyknú hromadiť. V tomto prípade došlo k rapídnemu zvýšeniu hladiny estrogénu v tele pacientky, pričom hormón dosiahol svoj vrchol na tretí deň grapefruitovej diéty. To viedlo k zrážaniu krvi v cievach.

Ako zdôrazňuje hematológ Trevor Baglin, grapefruit samotný nemožno viniť z desivej diagnózy pacientky. „Táto prípadová štúdia hovorí o tom, ako grapefruit posilnil účinky antikoncepčnej tabletky za prítomnosti genetickej predispozície. Je však nutné zdôrazniť, že ide o jedinú prípadovú štúdiu opisujúcu pomerne nezvyčajnú udalosť.“

Pacientka začala jesť grapefruit v rámci diéty, na čo Baglin reaguje, že každá drastická zmena stravovania môže viesť k nepredvídateľným následkom, a tak by mala byť vopred konzultovaná s odborníkom.

Grapefruitu by sa mali vyhnúť predovšetkým pacienti užívajúci statíny, ktoré okrem znižovania cholesterolu podporujú tvorbu krvných zrazenín.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, thelancet.com, express.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tieto lieky proti zápalu spôsobujú zmeny v mozgu

Tieto lieky proti zápalu spôsobujú zmeny v mozgu

VČERA - 18:37Zdravie

Užívanie tohto bežného lieku má za následok zmenšenie mozgu.

Nečakaný účinok botoxu: Takto dokáže ovplyvniť psychiku

Nečakaný účinok botoxu: Takto dokáže ovplyvniť psychiku

VČERA - 8:58Zdravie

Botox ovplyvňuje kontrolu emócií v mozgu.

Muži, ktorí užívali anabolické steroidy, majú väčšiu pravdepodobnosť vykazovať psychopatické črty

Muži, ktorí užívali anabolické steroidy, majú väčšiu pravdepodobnosť vykazovať psychopatické črty

21:29 23.09.2022Zdravie

Kulturisti s anamnézou užívania steroidov majú väčšiu pravdepodobnosť, že budú vykazovať psychopatické črty, rizikové správanie a problémy s hnevom.

​Hlboká žilová trombóza: 5 jedál, ktoré prispievajú k tvorbe krvných zrazenín

​Hlboká žilová trombóza: 5 jedál, ktoré prispievajú k tvorbe krvných zrazenín

19:42 23.09.2022Zdravie

Jedlá, ktoré prispievajú k tvorbe plaku v cievach, vystavujú telo ďalším rizikám, vrátane zápalu. Po čase môžu ohroziť hustotu krvi a prispieť tak k hlbokej žilovej trombóze.

Prípadov rakoviny vo veku pod 50 rokov pribúda. Tu je 11 príznakov, ktoré nesmiete ignorovať

Prípadov rakoviny vo veku pod 50 rokov pribúda. Tu je 11 príznakov, ktoré nesmiete ignorovať

10:46 22.09.2022Zdravie

Prípady rakoviny v mladom veku sú na vzostupe, preto je potrebné poznať varovné symptómy.