• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 26.9.2022Meniny má Edita
15°Bratislava

Nezabudnuteľný český herec Miloš Kopecký sa narodil pred 100 rokmi

  • 6:40 22.08.2022
  • Praha/Bratislava
Nezabudnuteľný český herec Miloš Kopecký sa narodil pred 100 rokmi

Dnes uplynie od narodenia charizmatického českého divadelného a filmového herca Miloša Kopeckého 100 rokov.

Preslávil sa mnohými divadelnými, filmovými a televíznymi úlohami. Vari najväčšiu popularitu mu priniesla úloha doktora Štrosmajera v legendárnom seriáli Nemocnica na kraji mesta. Pamätníci však vravia, že ďaleko lepšie hral v divadle, spomínajúc na jeho úlohy Richarda III., Harpagona či Higginsa.

Narodil 22. augusta 1922 v Prahe do dobre situovanej rodiny kožušníka Vladimíra Kopeckého, ktorý mal módny salón a obchod v centre Prahy a bývalej modelky, neskôr klobučníčky Marty Grimmovej.

V mladosti musel prekonať odpor otca voči herectvu, ktorý od syna očakával zveľaďovanie kožušníckeho podniku. Mladého Miloša Kopeckého však lákalo divadlo. Túžbu po herectve viac chápala mama, ktorá ho podporovala v snahe stať sa hercom. Synovho úspechu sa ale nedožila. Kvôli jej židovskému pôvodu sa s ňou Kopeckého otec rozviedol a skončila v koncentračnom tábore Auschwitz-Birkenau, odkiaľ sa už nevrátila. Miloš Kopecký spomínal na hrozný okamih, kedy vyprevádzal svoju matku na vlak, ktorý ju odvážal do koncentračného tábora.

Peklom nacistického tábora si prešiel aj budúci slávny herec, ktorý bol nacistickými zákonmi kvalifikovaný ako židovský miešanec. V auguste 1944 musel nastúpiť do pracovného tábora v Bystřici pri Benešove. Zostal v ňom až do konca mája 1945.

Miloš Kopecký začal hrať už počas okupácie so skupinou mladých umelcov Tvar, po skončení druhej svetovej vojny pokračoval v hereckej kariére v divadle Větrník. Neskôr vystriedal niekoľko angažmán vrátane Divadla Emila Františka Buriana, hudobného divadla na Karlíne, Divadla ABC, pôsobil v pražskom Národnom divadle a od roku 1965 až do konca kariéry bol členom súboru Divadla na Vinohradech. V roku 1979 mu bol udelený titul zaslúžilý umelec a v roku 1985 titul národný umelec.

Svoje úlohy oživil novátorským poňatím a svojbytnou inteligentnou komikou, čo ho zaradilo medzi české herecké legendy. Do pamäti filmových divákov sa nezmazateľne zapísal stvárnením postáv v známych filmoch ako napríklad Pyšná princezna (1952), Byl jednou jeden král... (1954), Dobrý voják Švejk (1956), Baron Prášil (1962), Limonádový Joe (1964), Bíla paní (1965), Noc na Karlštejně (1973), Adéla ještě nevečeřela (1977), Božská Ema (1979) alebo Tři veteráni (1984).

Svoje skvelé herecké umenie tiež predviedol v televíznych seriáloch Hříšní lidé města pražského (1968) či Slavné historky zbojnické (1985).

Najslávnejšou úlohou Miloša Kopeckého sa však stala rola doktora Štrosmajera v seriáli Jaroslava Dietla Nemocnica na kraji mesta (1977). „K umývačke riadu i anglickej kráľovnej sa má muž chovať rovnako, to znamená dobre a galantne. Ženy to na mne vycítili a zrejme ocenili,“ charakterizoval svoj vzťah k ženám štyrikrát ženatý umelec.

Ku koncu života zverejnil svoje vážne psychické problémy, s ktorými bojoval takmer celý život - trpel maniodepresívnou psychózou.

Jedna z najväčších českých hereckých hviezd, nezabudnuteľný a charizmatický Miloš Kopecký, navonok suverénny bonviván, ale vo vnútri zložitá duša skúšaná ťažkou duševnou chorobou, zomrel 16. februára 1996 v Prahe vo veku 73 rokov.

Poslednýkrát sa pred kamerou objavil v rozprávke Kouzelný měšec, ktorá mala premiéru 22. februára 1996 - šesť dní po jeho smrti.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Biela noc od piatka premení Košice na interaktívnu galériu

Biela noc od piatka premení Košice na interaktívnu galériu

13:56 23.09.2022Kultúra

Medzinárodný festival súčasného umenia Biela noc v Košiciach ponúkne od piatkového večera desiatky inštalácií.

Pred 120 rokmi sa narodil Vladimír Clementis, obeť vykonštruovaných procesov

Pred 120 rokmi sa narodil Vladimír Clementis, obeť vykonštruovaných procesov

7:14 20.09.2022Kultúra

Od narodenia právnika, publicistu, diplomata a politika Vladimíra Clementisa uplynie dnes 120 rokov.

Pred 110 rokmi sa narodil partizánsky veliteľ kapitán Ján Nálepka

Pred 110 rokmi sa narodil partizánsky veliteľ kapitán Ján Nálepka

6:10 20.09.2022Kultúra

Od narodenia významnej osobnosti slovenského protifašistického hnutia, dôstojníka Slovenskej armády, ktorý v roku 1943 dezertoval k partizánom, uplynie 20. septembra 110 rokov.

Prvé sólové vystúpenie Tilla Lindemanna na Slovensku - čakajte veľkú garderóbu a pyrotechnické efekty

Prvé sólové vystúpenie Tilla Lindemanna na Slovensku - čakajte veľkú garderóbu a pyrotechnické efekty

16:16 17.09.2022Kultúra

Zažite Till Lindemanna bližšie ako kedykoľvek predtým! Líder skupiny Rammstein stíha popri turné svojej domovskej kapely aj vlastné koncerty!

Americký herec Mickey Rourke jubiluje

Americký herec Mickey Rourke jubiluje

7:09 16.09.2022Kultúra

Predtým než Mickey Rourke začal svoju kariéru v Hollywoode, venoval sa boxerským zápasom.