• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 4.12.2022Meniny má Barbora, Barbara
Bratislava

Ceny elektriny v Európe vzrástli na nové rekordné maximá

  • 14:53 16.08.2022
  • Lipsko
Ceny elektriny v Európe vzrástli na nové rekordné maximá

Ceny elektriny v Európe vyskočili na nové rekordné maximá, keď sa referenčný kontrakt na nemeckú elektrinu dostal prvýkrát nad 500 eur. To zvyšuje tlak na domácnosti aj firmy.

Najhoršia energetická kríza v Európe za desaťročia, ktorá môže stiahnuť ekonomiku regiónu do recesie, sa zrejme natiahne hlboko do budúceho roka. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Bloomberg.

Cena referenčného kontraktu na elektrinu v Nemecku s dodávkou v budúcom roku na európskej energetickej burze EEX vzrástla v utorok až o 6,4 % na 508 eur za megawatthodinu (MWh). V priebehu uplynulého roka vyskočila takmer o 500 %, keď hlavnou príčinou bolo obmedzovanie dodávok ruského plynu. Len za uplynulé dva mesiace sa viac než zdvojnásobila.

Prudké zdražovanie energií pociťujú domácnosti rovnako ako priemysel a spôsobilo zrýchlenie inflácie na najvyššie úrovne za desaťročia. „Čím dlhšie bude tento rast cien pokračovať, tým viac to bude pociťovať celá ekonomika,“ uviedol ekonóm poradenskej spoločnosti Oxford Economics Daniel Kral. „Veľkosť tohto rastu ani veľkosť tejto krízy nie sú porovnateľné s ničím v uplynulých desaťročiach.“

Európske vlády pripravujú núdzové plány pre prípad nedostatku elektriny počas zimy. Niektoré napríklad uvažujú o prídelovom systéme pre niektoré odvetvia, aby zabezpečili pokrytie spotreby základných odvetví ekonomiky.

Okrem obmedzenia dodávok ruských energií je ďalším dôležitým faktorom výpadok atómových kapacít vo Francúzsku, ktoré bývalo tradičným exportérom elektriny. Aktuálne naopak musí elektrinu dokonca dovážať a jeho susedia sú tak viac závislí od plynu.

Navyše sucho a extrémne teploty spôsobili vysychanie riek, čo znížilo produkciu vodných elektrární v niektorých krajinách. Pod sezónnymi normami je takisto výroba elektriny z vetra.

Ceny termínovaných kontraktov na elektrinu v utorok vzrástli na nové rekordy aj v Škandinávii. Kontrakt na francúzsku elektrinu v pondelok (15. 8.) uzavrel na rekordnom maxime 636,50 eura za MWh.

V utorok pokračovali v raste aj ceny zemného plynu v Európe. Referenčný kontrakt na plyn s dodávkou v septembri na burze v Amsterdame stúpol až o 8,8 % a dostal sa najvyššie od začiatku marca.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Rusko nebude predávať ropu, ktorá podlieha cenovému stropu skupiny G7

Rusko nebude predávať ropu, ktorá podlieha cenovému stropu skupiny G7

DNES - 17:40Ekonomické

Rusko nebude exportovať ropu, ktorá podlieha cenovému stropu, na ktorom sa dohodli skupina G7 a Austrália, aj keby malo znížiť produkciu, vyhlásil v nedeľu ruský vicepremiér Alexander Novak.

Leyenová: EÚ bude musieť revidovať pravidlá štátnej pomoci

Leyenová: EÚ bude musieť revidovať pravidlá štátnej pomoci

DNES - 17:10Ekonomické

Európska únia v reakcii na zmeny konkurenčného prostredia spôsobeného americkým zákonom na zníženie inflácie prispôsobí pravidlá štátnej pomoci, uviedla šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Mlieko v októbri zdraželo takmer o 5 percent. Pred rokom sme ho kupovali o polovicu lacnejšie

Mlieko v októbri zdraželo takmer o 5 percent. Pred rokom sme ho kupovali o polovicu lacnejšie

DNES - 16:52Ekonomické

V porovnaní s októbrom 2021 bola priemerná nákupná cena mlieka vyššia o 46,9 %.

Šipoš pripustil diskusiu o zmenách v rozpočte

Šipoš pripustil diskusiu o zmenách v rozpočte

DNES - 14:53Ekonomické

Šipoš pripustil diskusiu o úpravách v rozpočte s cieľom získať hlasy. "Ak to bude rozumný, príčetný návrh, pomôže to ľuďom, nevidím problém, aby sme sa o tom rozprávali," skonštatoval.

EÚ by mohla v rámci WTO podať sťažnosť na americký zákon na zníženie inflácie

EÚ by mohla v rámci WTO podať sťažnosť na americký zákon na zníženie inflácie

DNES - 13:00Ekonomické

Európska únia by mala podať sťažnosť na Spojené štáty v rámci Svetovej obchodnej organizácie pre ich zákon na zníženie inflácie, myslí si šéf Výboru pre medzinárodný obchod Európskeho parlamentu.