• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 2.10.2022Meniny má Levoslav
12°Bratislava

Premiér: Bez SaS bude moja vláda nefunkčná

  • 16:47 12.08.2022
  • Bratislava
Premiér: Bez SaS bude moja vláda nefunkčná

Bez SaS bude vláda Eduarda Hegera (OĽANO) nefunkčná a nebude mať v Národnej rade (NR) SR väčšinu.

Predseda vlády to povedal po piatkovom rokovaní koaličných predstaviteľov v súvislosti s vládnou krízou. Heger apeloval na stabilitu a nájdenie riešení, ako zostať jednotní. Uviedol tiež, že všetky štyri strany sa v piatok zhodli, že pri schvaľovaní tzv. rodinného balíčka z dielne Igora Matoviča (OĽANO) nebola porušená koaličná zmluva. Rokovania predstaviteľov koalície budú podľa jeho slov pokračovať o týždeň.

Bez SaS bude moja vláda nefunkčná, v parlamentne nebude mať väčšinu. Preto je dôležité, aby sme našli jednotu a spoluprácu uvedomujúc si ťažké časy, aby sme vedeli zabezpečiť patričnú podporu občanom SR v ťažkých časoch, ktoré prichádzajú,“ uviedol premiér. Podčiarkol dôležitosť uvedomovať si, že Slovensko a svet zažívajú bezprecedentnú krízu. „Ak na niečo nie je čas, nie je čas na destabilizáciu. Ak na niečo je čas, je čas na stabilitu a spoluprácu,“ zdôraznil. Možnosť predčasných volieb si nepripúšťa.

Poďakoval sa za dôstojnú diskusiu na piatkovom rokovaní. Verí, že s partnermi nájdu spôsob, ako pokračovať. Heger pripomenul, že pri vstupe do spolupráce sa koaliční partneri zaviazali koaličnou zmluvou a potvrdili, že si nebudú robiť navzájom personálnu politiku. Uviedol tiež, že na stretnutí si vyjasnili pojmy napríklad, že SaS nepoužila veto pri Matovičovom rodinnom balíčku a nikde nepovedali, že ak bude schválený v parlamente aj po vete prezidentky, tak z koalície odídu. „Takéto nič konkrétne nezaznelo,“ vyhlásil.

Predseda poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš deklaroval podporu klubu premiérovi i Matovičovi. SaS opätovne vyzval, aby urobila krok späť a pripomenul jej predvolebné i povolebné sľuby koalície. Šéf klubu hovoril aj o snahe zachovať štvorkoalíciu.

Matovič opätovne odmietol argumenty SaS, pre ktoré by mal z postu odstúpiť. Nesúhlasí s ich stanoviskom týkajúcim sa prorodinného balíka a ani s vyjadreniami o rozvrate verejných financií. Na otázku, či si vie predstaviť za nejakých okolností svoj odchod z funkcie, odpovedal tým, že ustúpil už pred rokom pri požiadavke na odchod z postu premiéra a pripomenul vtedajší prísľub lídra SaS Richarda Sulíka o jeho odchode z postu ministra hospodárstva. Nepožaduje to však od neho.

Minister financií tiež uviedol, že jeho rezort nebude blokovať prostriedky, ktoré budú potrebné na riadne fungovanie škôl pri vyšších nákladoch na energie. „Nenecháme školy v štichu,“ povedal. Reagoval tak na vyjadrenia ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS). Premiér doplnil, že školy nebudú vydané nikomu napospas. Tak, ako sa počas pandémie pomáhalo viacerým sektorom, pomôže sa teraz podľa jeho slov aj školám.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Meteorológovia upozorňujú na silný vietor, na nedeľu vydali výstrahy

Meteorológovia upozorňujú na silný vietor, na nedeľu vydali výstrahy

VČERA - 18:48Domáce

Meteorológovia upozorňujú na silný vietor na horách. V tejto súvislosti vydali na nedeľu výstrahy prvého stupňa. Slovenský hydrometeorologický ústav o tom informoval na svojom webe.

Nelegálnou migráciou sa zaoberá aj SIS

Nelegálnou migráciou sa zaoberá aj SIS

VČERA - 18:19Domáce

Aj vzhľadom na vojenský konflikt v susednej krajine sa Slovenská informačná služba veľmi intenzívne zaoberá problematikou nelegálnej migrácie.

Hlas vyzval ľudí, aby nadchádzajúce voľby poňali aj ako referendum o vláde

Hlas vyzval ľudí, aby nadchádzajúce voľby poňali aj ako referendum o vláde

VČERA - 16:01Domáce

Ľudia by sa nemali obávať poňať nadchádzajúce októbrové komunálne a regionálne voľby politicky, aj ako referendum o terajšej vládnej koalícii. Vyhlásil to na tlačovom brífingu po sneme strany Hlas-SD Peter Pellegrini.

V piatok zadržali na území Slovenska 222 nelegálnych migrantov

V piatok zadržali na území Slovenska 222 nelegálnych migrantov

VČERA - 15:08Domáce

Slovenskí policajti pomáhajú s monitorovaním situácie aj v prihraničných oblastiach Maďarska.

Bratislavskí záchranári varujú pred ohrozením životov pacientov. Situáciu má riešiť Kollár

Bratislavskí záchranári varujú pred ohrozením životov pacientov. Situáciu má riešiť Kollár

VČERA - 14:01Domáce

Predseda Národnej rady SR Boris Kollár prijme začiatkom budúceho týždňa zamestnancov Záchrannej zdravotnej služby v Bratislave.