• Články
 • Internet
 • Mapy
 • Recepty
Nedeľa, 4.12.2022Meniny má Barbora, Barbara
Bratislava

Tieto druhy zeleniny sa oplatí zasiať v auguste. Plody zarodí ešte na jeseň, v zime či na jar

 • 19:33 14.08.2022
 • Bratislava
Tieto druhy zeleniny sa oplatí zasiať v auguste. Plody zarodí ešte na jeseň, v zime či na jar

Na výsadbu v auguste vôbec nie je neskoro. Niektoré druhy zeleniny si ju priam vyžadujú. Zistite, čo sa dá ešte spraviť so zeleninovým záhonom, aby ste sa z jeho plodov mohli tešiť čím skôr.

August je posledný letný mesiac, počas ktorého už cítime, ako sa dni skracujú a počasie ochladzuje. To však neznamená, že by sme ho mali celkom vynechať zo svojich pestovateľských ambícií. Naopak – tento mesiac sa skvele hodí na plánovanie výsadby zeleniny, ktorá zarodí v najbližších mesiacoch alebo na ďalší rok. Tieto druhy si nenechajte ujsť:

Jesenný zber

Foto: Andrii Medvednikov/Shutterstock.com

 • Cvikla

Cvikla, ktorú zasadíte koncom leta, vám dodá listy ešte na jeseň (môžete ich využiť napríklad pri príprave šalátu), zatiaľ čo koreň zozbierate na jar. Zasadiť ju môžete priamo do zeme, ideálne na slnečné miesto. Do zeminy vyhĺbte jamku, polejte ju a zasaďte semiačko. Potom ho len prikryte zeminou.

Polievanie pôdy ešte pred výsadbou je dobrá prevencia pred pohybom semiačka po zasadení.

 • Klíčky a výhonky

Sú veľmi nenáročné a v interiéri sa dajú pestovať počas celého roka. Klíčky a výhonky reďkovky, žeruchy, rukoly, hrášku či cíceru môžete zužitkovať už dva až tri týždne po zasadení. Stačí uložiť semiačka do výsadbových nádob a držať ich v teple a vlhku.

Zimný zber

Foto: d murk photographs/Shutterstock.com

 • Čínska brokolica

Ak ju zasadíte na jeseň, môžete ju pestovať počas celej zimy aj v nevyhrievanom skleníku. Čínskej brokolici navyše trvá len asi 8 až 10 týždňov od zasadenia, kým vyrastie. Semiačka môžete voľne rozosiať po kvetináči a listy môžete pozbierať ešte pred zimou.

 • Mangold dúhový

Žiarivé farby stoniek mangoldu osviežia vašu zimnú záhradu a naladia vás na pozitívnu nôtu. Semiačka zasaďte priamo do zeme v radoch, pričom sa uistite, že budú mať dostatok svetla. Zachovajte medzi nimi aspoň 30-centimetrové rozostupy, aby mali dostatok miesta na rozvetvenie. Okrem mangoldu môžete takto postupovať aj s hlávkovým šalátom a čakankou, ktoré sa tiež dajú zbierať už počas zimy.

Jarný zber

Foto: Iryna80/Shutterstock.com

 • Jarná kapusta

Bielej aj červenej odrode jarnej kapusty trvá pomerne dlho, kým vyrastie, takže ak z nej chcete mať úžitok už na jar, zasaďte ju v auguste. Semená saďte po jednom do kvetináčov a obohaťte substrát o kompost bez obsahu rašeliny. Dodržujte hojnú zálievku a doprajte kapuste dostatok slnečného svetla. V septembri až októbri rastliny presaďte do záhonu, v ktorom ste predtým nepestovali kapustu. Rastliny chráňte pred motýľmi a holubmi ochrannou sieťkou, a to aj počas zimy.

 • Jarná cibuľka

Semiačka jarnej cibuľky môžete vysadiť do radov v záhone alebo do kvetináčov. Po vyklíčení niektoré z nich vytiahnite, aby ste ostatným dopriali dostatok priestoru na rast. Jarnú cibuľku môžete vysádzať pravidelne po každom zbere, aby ste si zabezpečili nepretržitý rast a stálu úrodu.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, metro.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
​Na toto miesto vianočný stromček nikdy neklaďte!

​Na toto miesto vianočný stromček nikdy neklaďte!

DNES - 15:14Zaujímavosti

Ako sa správne starať o vianočný stromček? Jednou zo základných zásad je jeho správne umiestnenie. Len takto vám vydrží počas celých sviatkov.

​Batérie v žiadnom prípade nehádžte do zmesového odpadu! Príklad z Británie hovorí za všetko

​Batérie v žiadnom prípade nehádžte do zmesového odpadu! Príklad z Británie hovorí za všetko

DNES - 13:19Zaujímavosti

Na odstraňovanie batérií a drobnej elektroniky slúžia špeciálne nádoby alebo zberné dvory. Príklad z Británie ukazuje, prečo ich nesmiete vhadzovať do zmesového odpadu.

​Túto chybu pri varení cestovín nesmiete zopakovať. Zbytočne vás oberá o peniaze!

​Túto chybu pri varení cestovín nesmiete zopakovať. Zbytočne vás oberá o peniaze!

DNES - 10:20Zaujímavosti

Naučte sa variť cestoviny naozaj efektívne. Takto dokážete ušetriť pri príprave jedného z najobľúbenejších jedál.

​Video: Chlapčeka pred očami otca zožral krokodíl. Predátor napadol rodinu na rybačke

​Video: Chlapčeka pred očami otca zožral krokodíl. Predátor napadol rodinu na rybačke

VČERA - 22:37Zaujímavosti

Krokodíl vytrhol len ročné dieťa z kanoe a pred očami otca ho zožral. Ten utrpel ťažké poranenia.

​Video: Obnovený záznam ukazuje, čo by sa stalo s mestami po dopade jadrovej bomby

​Video: Obnovený záznam ukazuje, čo by sa stalo s mestami po dopade jadrovej bomby

VČERA - 22:01Zaujímavosti

O možnosti jadrovej vojny sa od začiatku druhej svetovej vojny diskutuje prakticky neustále. Len málokto si však vie predstaviť ničivé následky desivého inferna, ktoré by zavládlo na mieste dopadu.