• Články
 • Internet
 • Mapy
 • Recepty
Nedeľa, 2.10.2022Meniny má Levoslav
15°Bratislava

Tieto druhy zeleniny sa oplatí zasiať v auguste. Plody zarodí ešte na jeseň, v zime či na jar

 • 19:33 14.08.2022
 • Bratislava
Tieto druhy zeleniny sa oplatí zasiať v auguste. Plody zarodí ešte na jeseň, v zime či na jar

Na výsadbu v auguste vôbec nie je neskoro. Niektoré druhy zeleniny si ju priam vyžadujú. Zistite, čo sa dá ešte spraviť so zeleninovým záhonom, aby ste sa z jeho plodov mohli tešiť čím skôr.

August je posledný letný mesiac, počas ktorého už cítime, ako sa dni skracujú a počasie ochladzuje. To však neznamená, že by sme ho mali celkom vynechať zo svojich pestovateľských ambícií. Naopak – tento mesiac sa skvele hodí na plánovanie výsadby zeleniny, ktorá zarodí v najbližších mesiacoch alebo na ďalší rok. Tieto druhy si nenechajte ujsť:

Jesenný zber

Foto: Andrii Medvednikov/Shutterstock.com

 • Cvikla

Cvikla, ktorú zasadíte koncom leta, vám dodá listy ešte na jeseň (môžete ich využiť napríklad pri príprave šalátu), zatiaľ čo koreň zozbierate na jar. Zasadiť ju môžete priamo do zeme, ideálne na slnečné miesto. Do zeminy vyhĺbte jamku, polejte ju a zasaďte semiačko. Potom ho len prikryte zeminou.

Polievanie pôdy ešte pred výsadbou je dobrá prevencia pred pohybom semiačka po zasadení.

 • Klíčky a výhonky

Sú veľmi nenáročné a v interiéri sa dajú pestovať počas celého roka. Klíčky a výhonky reďkovky, žeruchy, rukoly, hrášku či cíceru môžete zužitkovať už dva až tri týždne po zasadení. Stačí uložiť semiačka do výsadbových nádob a držať ich v teple a vlhku.

Zimný zber

Foto: d murk photographs/Shutterstock.com

 • Čínska brokolica

Ak ju zasadíte na jeseň, môžete ju pestovať počas celej zimy aj v nevyhrievanom skleníku. Čínskej brokolici navyše trvá len asi 8 až 10 týždňov od zasadenia, kým vyrastie. Semiačka môžete voľne rozosiať po kvetináči a listy môžete pozbierať ešte pred zimou.

 • Mangold dúhový

Žiarivé farby stoniek mangoldu osviežia vašu zimnú záhradu a naladia vás na pozitívnu nôtu. Semiačka zasaďte priamo do zeme v radoch, pričom sa uistite, že budú mať dostatok svetla. Zachovajte medzi nimi aspoň 30-centimetrové rozostupy, aby mali dostatok miesta na rozvetvenie. Okrem mangoldu môžete takto postupovať aj s hlávkovým šalátom a čakankou, ktoré sa tiež dajú zbierať už počas zimy.

Jarný zber

Foto: Iryna80/Shutterstock.com

 • Jarná kapusta

Bielej aj červenej odrode jarnej kapusty trvá pomerne dlho, kým vyrastie, takže ak z nej chcete mať úžitok už na jar, zasaďte ju v auguste. Semená saďte po jednom do kvetináčov a obohaťte substrát o kompost bez obsahu rašeliny. Dodržujte hojnú zálievku a doprajte kapuste dostatok slnečného svetla. V septembri až októbri rastliny presaďte do záhonu, v ktorom ste predtým nepestovali kapustu. Rastliny chráňte pred motýľmi a holubmi ochrannou sieťkou, a to aj počas zimy.

 • Jarná cibuľka

Semiačka jarnej cibuľky môžete vysadiť do radov v záhone alebo do kvetináčov. Po vyklíčení niektoré z nich vytiahnite, aby ste ostatným dopriali dostatok priestoru na rast. Jarnú cibuľku môžete vysádzať pravidelne po každom zbere, aby ste si zabezpečili nepretržitý rast a stálu úrodu.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, metro.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
​Ako si prečítať správu na WhatsAppe tak, aby o tom druhá strana nevedela

​Ako si prečítať správu na WhatsAppe tak, aby o tom druhá strana nevedela

DNES - 16:55Zaujímavosti

Ak vás zaujíma, čo vám posiela kontakt na aplikácii WhatsApp, ale zároveň nechcete, aby zistil, že ste si jeho správu prečítali, postupujte podľa tohto návodu.

Tom Hanks: Mám len štyri dobré filmy

Tom Hanks: Mám len štyri dobré filmy

DNES - 9:34Zaujímavosti

Síce patrí k najuznávanejším hollywoodskym hercom, no on sám nie je až tak ohromený vlastnými filmami. Myslí si, že na konte má len štyri celkom dobré filmy.

Odborník na zdravie čriev: Takýto šalát by som si v živote nekúpil. Čomu sa v obchode vyhnúť?

Odborník na zdravie čriev: Takýto šalát by som si v živote nekúpil. Čomu sa v obchode vyhnúť?

DNES - 8:01Zaujímavosti

Hoci na prvý pohľad vyzerajú lákavo, niektorým jedlám na pultoch obchodov je lepšie sa vyhnúť. Odborník na zdravé trávenie vás svojimi odporúčaniami možno prekvapí.

Video: Dievčatko utieklo od kráľovskej stráže s hrôzou v tvári. Toto naň zakričali

Video: Dievčatko utieklo od kráľovskej stráže s hrôzou v tvári. Toto naň zakričali

VČERA - 22:19Zaujímavosti

Stráž britského kráľa Karola sa počas služby s nikým nemazná. Strážnikov neobmäkčila ani nevinná detská tvárička.

​Video: Meteorológa v priamom prenose zasiahla odviata vetva

​Video: Meteorológa v priamom prenose zasiahla odviata vetva

VČERA - 20:47Zaujímavosti

Jim Cantore nasadil vlastný život do reportáže o počasí z ťažko skúšanej Floridy.