• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 2.10.2022Meniny má Levoslav
16°Bratislava

Nemecko prikáže obciam zriadiť verejné pitné fontánky

  • 7:28 11.08.2022
  • Berlín
Nemecko prikáže obciam zriadiť verejné pitné fontánky

Nemecká ministerka životného prostredia Steffi Lemkeová chce, aby mali mestá a obce v Nemecku povinne zriadené nové pitné fontánky. Príslušný návrh zákona od strany Zelených prešiel v spolkovom kabinete v stredu. TASR správu prevzala od agentúry DPA.

Podľa Lemkeovej by mal byť prístup k pitnej vode v Nemecku pre všetkých ľudí čo najjednoduchší. Návrh zákona ukladá obciam povinnosť zriadiť pitné fontánky napríklad v parkoch, na peších zónach a v obchodných strediskách – podľa technických možností a individuálnych potrieb obcí.

Nemecké ministerstvo životného prostredia oznámilo, že v prvej fáze bude zriadených približne 1000 dodatočných pitných fontánok. V súčasnosti sa ich na území Nemecka nachádza vyše 1300.

Ak obce podniknú kroky teraz, výrazným dielom prispejú k ochrane zdravia obyvateľov,“ vyhlásila Lemkeová. Dodala, že voda z vodovodu je kontrolovaná a v prípade pitných fontánok ju netreba baliť, z čoho profituje i životné prostredie.

Nový zákon musí ešte definitívne schváliť nemecký parlament.

Pitné fontánky by sa mali v Nemecku v budúcnosti stať bežnou súčasťou verejných zdrojov pitnej vody a pre obce a mestá budú povinné. Podľa ministerstva životného prostredia však toto nariadenie bude flexibilné, keďže obce sa majú samy rozhodnúť, koľko nových pitných fontánok potrebujú.

V Nemecku už funguje niekoľko občianskych iniciatív, ktoré bojujú napríklad za poskytovanie bezplatnej pitnej vody v reštauráciách.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
V Brazílii sa konajú prezidentské voľby. Bolsonarov protivník chce

V Brazílii sa konajú prezidentské voľby. Bolsonarov protivník chce "vrátiť krajinu do normálu"

DNES - 16:13Zahraničné

Ako informovala agentúra AFP, volebné miestnosti sa otvorili o 08.00 h miestneho času a hlasovať sa bude osem hodín.

Pri nepokojoch v iránskom meste Záhedán zahynulo najmenej 41 ľudí

Pri nepokojoch v iránskom meste Záhedán zahynulo najmenej 41 ľudí

DNES - 15:44Zahraničné

Najmenej 41 ľudí zahynulo pri zásahu iránskych bezpečnostných jednotiek počas potýčok, ktoré vypukli v meste Záhedán, oznámila v nedeľu ľudskoprávna organizácia Iran Human Rights so sídlom v nórskom Osle.

Rusko pre vojnu na Ukrajine obmedzilo prístup k hudobnej platforme Soundcloud

Rusko pre vojnu na Ukrajine obmedzilo prístup k hudobnej platforme Soundcloud

DNES - 14:34Zahraničné

Rusko na žiadosť tamojšej generálnej prokuratúry obmedzilo prístup k hudobnej platforme Soundcloud pre údajné nepravdivé informácie o vojne na Ukrajine.

Protesty v Iráne majú už najmenej 92 obetí

Protesty v Iráne majú už najmenej 92 obetí

DNES - 13:09Zahraničné

Najmenej 92 ľudí zomrelo v celom Iráne pri zásahoch tamojších bezpečnostných síl po dvoch týždňoch protestov, ktoré vypukli po smrti Mahsy Amíníovej.

Ruský Ústavný súd odobril zmluvy o prijatí okupovaných ukrajinských území do RF

Ruský Ústavný súd odobril zmluvy o prijatí okupovaných ukrajinských území do RF

DNES - 13:08Zahraničné

Ústavný súd Ruskej federácie odobril zmluvy o prijatí okupovaných ukrajinských oblastí do Ruskej federácie, ktoré boli podpísané 30. septembra v moskovskom Kremli.