• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 25.9.2022Meniny má Vladislav(a)
14°Bratislava

Kim Čong-un počas šírenia covidu dostal "horúčku", priznala jeho sestra

  • 6:22 11.08.2022
  • Soul
Kim Čong-un počas šírenia covidu dostal

Severokórejský vodca Kim Čong-un počas vlny šírenia covidu v KĽDR ochorel a dostal "vysokú horúčku". Priznala to vplyvná vodcova sestra Kim Jo-džong, ktorej vyjadrenie zverejnili vo štvrtok štátne médiá v Pchjongjangu, píše agentúra AFP.

Kimova sestra súčasne vyhlásila, že šírenie nového koronavírusu v Severnej Kórei zavinila Južná Kórea a pohrozila odplatou.

Jej slová boli zverejnené krátko po tom, ako severokórejské médiá zverejnili výňatky z prejavu, v ktorom Kim Čong-un deklaroval víťazstvo v boji proti šíreniu covidu v krajine.

(Kim Čong-una) v dňoch tohto zápasu... trápila vysoká horúčka, ale nemohol ani na chvíľu zaľahnúť, pretože myslel na ľudí, za ktorých bol zodpovedný,“ vyhlásila vodcova sestra, vysokopostavená funkcionárka vládnucej Kórejskej strany práce. Jej slová citovala oficiálna tlačová agentúra KCNA.

Podľa agentúry AFP Pchjongjang týmto spôsobom po prvý raz naznačil, že bol novým koronavírusom infikovaný aj samotný Kim Čong-un, ktorého zdravie je dlhodobým predmetom záujmu analytikov.

Kim Jo-džong ďalej vyhlásila, že masívne šírenie šírenie horúčkovitého ochorenia v KĽDR, ktoré kulminovalo v máji, zavinila Južná Kórea, ktorú v tejto súvislosti obvinila zo spáchania zločinu proti ľudskosti. Pchjongjang preto podľa nej zvažuje „razantnú odvetnú reakciu“.

Juhokórejská vláda označila obvinenia Kimovej sestry za nepodložené a neúctivé a rovnako odmietla aj jej vyhrážky na adresu Soulu.

Pchjongjang už predtým naznačoval, že by rozšírenie covidu v KĽDR mohlo súvisieť s letákmi, ktoré do izolovanej Severnej Kórey za pomoci balónov doručujú juhokórejskí aktivisti.

Komunistický režim v Pchjongjangu oficiálne priznal prvý prípad nákazy koronavírusom len 12. mája 2022, teda viac než dva roky od začiatku pandémie. Epidémia v KĽDR kulminovala v polovici mája, keď denne pribúdalo aj niekoľko stotisíc prípadov ľudí s príznakmi „horúčky“, ako o tom referovali severokórejské oficiálne médiá, zrejme aj pre nedostatok testovacích kapacít. Nové prípady nákazy v krajine oficiálne nezaznamenali od 29. júla.

KĽDR od konca apríla podľa oficiálnych údajov zaznamenala takmer 4,8 milióna prípadov nákazy „horúčkou“ a 74 úmrtí. Podľa expertov sú však tieto čísla príliš nízke, napríklad v porovnaní so susednou Južnou Kóreou, a teda pravdepodobne nezodpovedajúce skutočnej realite.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Borrell: Putin v súvislosti s možným použitím jadrových zbraní nezavádza

Borrell: Putin v súvislosti s možným použitím jadrových zbraní nezavádza

VČERA - 21:52Zahraničné

Európska únia musí brať vážne hrozby ruského prezidenta Vladimira Putina, že v rámci konfliktu na Ukrajine môže použiť i jadrové zbrane.

Počas protestov proti mobilizácii zadržali v Rusku najmenej 700 ľudí

Počas protestov proti mobilizácii zadržali v Rusku najmenej 700 ľudí

VČERA - 19:13Zahraničné

Ruské úrady v sobotu zadržali viac ako 700 ľudí na protestoch proti mobilizácii, ktorú tento týždeň nariadil prezident Vladimir Putin.

Rusko sprísnilo tresty za dobrovoľnú kapituláciu, dezerciu a odmietnutie bojovať

Rusko sprísnilo tresty za dobrovoľnú kapituláciu, dezerciu a odmietnutie bojovať

VČERA - 18:52Zahraničné

Ruský prezident Vladimir Putin podpísal v sobotu zmeny v trestnom zákonníku, ktoré sprísňujú postih za dobrovoľnú kapituláciu, dezerciu a odmietnutie bojovať.

Nemecký kancelár Scholz odcestoval na návštevu krajín Perzského zálivu

Nemecký kancelár Scholz odcestoval na návštevu krajín Perzského zálivu

VČERA - 17:51Zahraničné

Nemecký kancelár Olaf Scholz pricestoval v sobotu do Saudskej Arábie, kde začal svoju dvojdňovú cestu po krajinách Perzského zálivu so zámerom uzavrieť nové energetické dohody s vývozcami fosílnych palív.

Matteo Salvini vyzval von der Leyenovú, aby odstúpila

Matteo Salvini vyzval von der Leyenovú, aby odstúpila

VČERA - 17:41Zahraničné

Šéf talianskej krajne pravicovej populistickej strany Liga severu Matteo Salvini vyzval predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyenovú, aby sa "ospravedlnila alebo odstúpila".