• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 17.8.2022Meniny má Milica
32°Bratislava

​Svojho psa nikdy nepúšťajte do zelenkastej vody! Toto hrozí

  • 19:33 05.08.2022
  • Bratislava
​Svojho psa nikdy nepúšťajte do zelenkastej vody! Toto hrozí

Vo vode, ktorej farba nesie zelenkastý nádych, sa vyskytujú látky, ktoré sú toxické pre človeka aj zviera. Zvlášť domáci miláčikovia na to môžu hrozivo doplatiť.

Ak váš psík pri venčení neváha skočiť do rieky či jazera, vždy sa predtým uistite, že voda v nich je priezračne čistá. Vyvarujte sa najmä vodným plochám so zelenkastým nádychom a charakteristickým puchom, ktorý je dôkazom o hrozbe pre štvornohého priateľa.

Zelenkastá farba a zápach je v nejednom prípade dôkazom o prítomnosti siníc vo vode. Tie produkujú toxíny, ktoré sú najnebezpečnejšie po prehltnutí, takže predstavujú hrozbu najmä pre zvieratá. K ich prehltnutiu môže dôjsť aj po obliznutí srsti alebo zožratí mŕtvej ryby plávajúcej vo vode.

Kde sa tvoria sinice a akú hrozbu predstavujú

Sinice rastú prevažne v teplej stojatej vode, ako sú rybníky alebo jazerá. Na svoj rast potrebujú živiny z okolitého prostredia, na čo im slúži napríklad odpad z fariem alebo vývod zo septiku.

To, či je voda toxická pre zvieratá, zistíte v prvom rade podľa sfarbenia. Ak okolo nej chodíte často, no zelenkavý nádych nabrala až počas posledných dní, pravdepodobne ide o zamorenie sinicami. Do takejto vody psa určite nepúšťajte.

Okrem farby si na vodnej ploche treba všimnúť prípadnú penu, sliz alebo usadeniny rias. Na hladine sa tiež môžu tvoriť škvrny pripomínajúce rozliatu farbu. Sinice nemusia byť len zelené – treba dať pozor aj na modrasté, červenkasté a hnedé sfarbenie. Pokiaľ ide o pach, vyvarujte sa benzínovej aróme a zápachu pripomínajúcemu pokazené vajcia.

Čo robiť, ak sa pes vykúpal v toxickej vode

V prípade, že ste si zamorenie všimli neskoro, okamžite psa vytiahnite z vody a osprchujte ho. To isté platí aj pre ľudí – ak ste sa kúpali vo vode zamorenej sinicami, čím skôr sa osprchujte, nežiaduce účinky totiž môže vyvolať kontakt siníc s pokožkou aj sliznicou dýchacích ciest.

Za nežiaduce účinky kontaktu so zamorenou vodou sa považuje vracanie a hnačka, a to rovnako u ľudí aj zvierat. Veľký pozor dajte na prípadný výskyt neurologických porúch, ako je nevoľnosť, slabosť, otupenosť. U zvierat môže dôjsť aj k nadmernej tvorbe slín a záchvatom. Ľudia sa zas stretávajú s bolesťou hlavy alebo brucha.

V prípade výskytu nežiaducich účinkov je potrebné vyhľadať veterinárnu pomoc. Pre okamžitú úľavu použite živočíšne uhlie.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, lifehacker.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
​Video: Lesníci zachraňovali zdrogovaného medveďa, zviera ledva dýchalo

​Video: Lesníci zachraňovali zdrogovaného medveďa, zviera ledva dýchalo

VČERA - 21:54Zaujímavosti

Medveď, ktorý skonzumoval značné množstvo nebezpečného medu, javil ťažkosti s dýchaním.

​Video: Rodičia dávali dieťaťu vodku, polícia okamžite zakročila

​Video: Rodičia dávali dieťaťu vodku, polícia okamžite zakročila

VČERA - 20:00Zaujímavosti

Polícia zatkla rodičovský pár po tom, ako kŕmili vlastné dieťa alkoholom.

Eva Rysová, divadelná a televízna herečka, oslavuje 90. narodeniny

Eva Rysová, divadelná a televízna herečka, oslavuje 90. narodeniny

VČERA - 7:52Zaujímavosti

Čaro divadelných dosiek okúsila Eva Rysová už ako gymnazistka, keď účinkovala v predstaveniach Divadelného súboru Timrava v Lučenci.

Video: Muž nachytal reportéra počas živého vysielania. Toto skrýval pred divákmi

Video: Muž nachytal reportéra počas živého vysielania. Toto skrýval pred divákmi

20:37 15.08.2022Zaujímavosti

Televízia natáčala priamo pred rodinnými domami.