• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 24.9.2022Meniny má Ľuboš, Ľubor
14°Bratislava

Táto aktivita môže naznačovať výšku vašej kryštalizovanej inteligencie

  • 19:12 08.08.2022
  • Bratislava
Táto aktivita môže naznačovať výšku vašej kryštalizovanej inteligencie

Negatívne vnímaná aktivita môže byť znakom vysokého IQ.

Dlhé sedenie väčšinou vnímame negatívne ako znak nezdravého životného štýlu. Výskum publikovaný v akademickom žurnále Psychology and Aging však ukázal, že ľudia, ktorí trávia viac času sedením, dosahujú vyššie skóre v testoch kryštalizovanej inteligencie. Psychológovia rozlišujú dva aspekty inteligencie, pričom jeden z nich nazývajú kryštalizovaná a druhý fluidná inteligencia.

Kryštalizovaná inteligencia pochádza z vedomostí a skúseností, ktoré zvyknú prichádzať s vekom. Všeobecné vedomosti sú často spojené s úspechom v živote a pre tento typ inteligencie nestačí iba talent. Kryštalizovaná inteligencia sa prejavuje lepšími jazykovými a rozumovými schopnosťami. Ľudia, ktorí viac cvičia, však posilňujú svoju fluidnú inteligenciu. Fluidná inteligencia značí abstraktné myslenie a rýchlosť, akou mozog pracuje.

Závery pochádzajú zo štúdie, ktorá skúmala, ako rôzne úrovne fyzickej aktivity súvisia s kognitívnym zdravím. Agnieszka Burzynska, prvá autorka štúdie, povedala:

„Vieme, že ako starneme, aj keď nemáme žiadne kognitívne poruchy, ľudia vo veku 60 a viac rokov už vykazujú určité zníženie rýchlosti, výkonných funkcií a pamäte. Tieto poklesy sú úplne v normálnom rozmedzí, ale táto štúdia sa snažila pochopiť, ako môžu naše návyky a správanie korelovať s kognitívnymi výsledkami vo vyššom veku.“

V rámci štúdie sa merala denná aktivita 228 starších ľudí. Ľudia každý deň v skutočnosti sedia dlhšie, ako si myslia. Ako uviedla Burzynska: „Ak sa spýtate: ‚Ako dlho si dnes sedel?‘ ľudia možno povedia 2 až 3 hodiny, pričom reálne je to skôr 6 až 8 hodín.“

Čas strávený v sede môže byť produktívny

Kognitívne testy odhalili, že ľudia, ktorí viac sedeli, mali tendenciu dosahovať lepšie výsledky v testoch vedomostí a čítania. Tí, ktorí cvičili viac, však dosiahli lepšie výsledky v testoch pamäte a riešenia problémov, ktoré si vyžadujú „rýchlejší“ mozog. Ľahké fyzické aktivity, ako je varenie a pranie v domácnosti, mali malý vplyv na poznávanie ľudí. Na fluidnú inteligenciu lepšie fungovali stredne náročné až náročné aktivity. Burzynska povedala:

„V oblasti zdravia a pohody je veľký tlak na to, že sedenie je pre vaše telo vždy zlé, že byť gaučovým povaľačom nie je dobré, a hoci naše predchádzajúce štúdie ukázali, že mozgy tých, ktorí trávia viac času sedením, starnú rýchlejšie, zdá sa, že na kognitívnej úrovni môže byť zmysluplný aj čas strávený sedením.“

Čas strávený sedením môže byť prospešný, pokiaľ sa používa na stimuláciu mozgu: napríklad čítaním, hraním hier alebo robením niečoho vzdelávacieho alebo duševne povzbudzujúceho. Burzynska povedala:

„V žiadnom prípade nenaznačujem, že by sme sa mali viac venovať sedeniu, ale myslím si, že snaha byť čo najviac fyzicky aktívny a uistiť sa, že budete stimulovaní v čase, keď sedíte – aby ste netrávili čas len pozeraním televízora — je najlepšia kombinácia, ako sa starať o svoj mozog. Keď cvičíte, užívajte si cvičenie. Možno si niekedy povedzte: ‚Áno, teraz si pôjdem sadnúť a vychutnám si naozaj dobrú knihu‘.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, neurosciencenews.com, psycnet.apa.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Ženu roky trápila neznáma diagnóza. Dnes už pozná príčinu, pred týmto varuje celý svet

Video: Ženu roky trápila neznáma diagnóza. Dnes už pozná príčinu, pred týmto varuje celý svet

DNES - 20:36Zaujímavosti

Záhadné ochorenie, ktoré Američanku trápilo celé roky, dnes odhalilo svoju pravú tvár. Toto bolo jeho príčinou.

Prekvapivý zvyk, ktorý môže viesť ku krádeži identity: Toto s heslami viac nerobte!

Prekvapivý zvyk, ktorý môže viesť ku krádeži identity: Toto s heslami viac nerobte!

DNES - 19:29Zaujímavosti

Spoločnosť Microsoft upozorňuje na nebezpečenstvo, ktoré sa týka zmeny hesla pri jeho exspirácii.

8 povinností každého pestovateľa pred zimou. Len takto si udržíte zdravé a silné rastliny

8 povinností každého pestovateľa pred zimou. Len takto si udržíte zdravé a silné rastliny

DNES - 12:02Zaujímavosti

Izbové rastliny počas jesene prechádzajú do obdobia spánku, čo by sa malo odraziť aj na zmenách v pestovaní. Týchto 8 krokov nesmiete vynechať.

Video: Z lietadla sa začalo iskriť, pilot sa musel okamžite otočiť

Video: Z lietadla sa začalo iskriť, pilot sa musel okamžite otočiť

VČERA - 21:59Zaujímavosti

Kusy z lietadla začali padať v blízkosti pristávacej dráhy.

​5 trikov, ako v domácnosti udržať viac tepla: Pomôžu aj žalúzie, stačí vedieť, ako na to

​5 trikov, ako v domácnosti udržať viac tepla: Pomôžu aj žalúzie, stačí vedieť, ako na to

VČERA - 20:57Zaujímavosti

Ušetriť na vykurovaní sa dá aj jednoduchšie ako pravidelne vypínať a zapínať radiátory. Tieto triky vás ochránia pred extrémnymi výdavkami v každej vykurovacej sezóne.