• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 17.8.2022Meniny má Milica
30°Bratislava

Ako zistiť, či vám dieťa klame? Všímajte si ruky, radí expert na reč tela

  • 19:02 03.08.2022
  • Svet
Ako zistiť, či vám dieťa klame? Všímajte si ruky, radí expert na reč tela

Každý rodič má v zásobe vlastné triky, ktoré mu pomáhajú odhaliť lož dieťaťa. Niektoré vzorce správania sú ale vlastné všetkým ratolestiam. Ich podobu odhaľuje odborník na reč tela.

Každý rodič z času na čas zatúži po manuáli, ktorý by mu prezradil, ako odhaliť skutočné myšlienky vlastného dieťaťa. Keďže ale takáto univerzálna príručka neexistuje, musíme sa spoliehať na vlastný úsudok a skúsenosti.

Štúdia Univerzity vo Waterloo (Kanada) prichádza so smutným zistením. Vedci v nej poukazujú na skutočnosť, že až 96 percent detí pred rodičmi aspoň raz za život zaklame. Keďže lož sa odhaľuje len ťažko, na pomoc prichádza Darren Stanton, ktorý má 20-ročné skúsenosti s čítaním reči tela.

Podľa Stantona sú lži pevne prepojené s pocitmi. Ak dieťa klame, vo väčšine prípadov sa to dá odhaliť aj vďaka spôsobu, akým sa správa navonok.

Kľúčové sú ruky, pri lži si všímajte aj odpovede

Jedným z varovných znamení klamstva u detí je podľa Stantona snaha skryť si ruky pred dospelým. Dieťa, ktoré hovorí pravdu, rozpráva jasným tónom a primerane pohybuje rukami. Ak ide o klamstvo, ruky si skrýva napríklad pod stôl alebo zmení tón hlasu.

Detské ruky sa pri klamaní neskrývajú len pod stôl. Stanton približuje, že deti pri klamaní cítia väčší pocit viny ako dospelí, pretože majú väčší strach z následkov, čo je možné pozorovať aj pri neverbálnej komunikácii. Ich ruky sa preto neraz snažia prekryť vlastné ústa. „Ide o nevedomé gesto, ktoré má zabrániť prúdeniu slov z úst,“ tvrdí odborník.

„Vrtenie sa je tiež jedným z kľúčových indikátorov lži u dieťaťa, čo môže mať aj podobu hrania sa s príborom alebo jedlom na tanieri,“ vysvetľuje Stanton pre portál The Sun.

Pri podozrení na klamstvo je nielen u dospelých dôležité všímať si očný kontakt. Pohľad nadol je charakteristický pre ľudí, ktorí niečo skrývajú alebo sa hanbia. Deti o tejto skutočnosti ešte nevedia, no ako dospelí ju vnímame, a tak sa pri klamstve snažíme zmiasť druhú stranu aj tým, že sa nútime k očnému kontaktu. Deti sú však ľahšie čitateľné, a tak ak chcú klamať, pravdepodobne sa budú dívať na zem.

Ďalšou z výstrah pri klamaní je okamžité odpovedanie na otázky. Ak sa dieťaťa napríklad opýtate, či si umylo zuby, a ono bez rozmyslu odpovie, môže to značiť lož. „Vo všeobecnosti sa to chápe ako varovanie pred lžou, pretože človek, ktorý nečaká otázku, nemá čas pripraviť si na ňu odpoveď,“ dodáva Stanton.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, thesun.co.uk, mirror.co.uk, pbs.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
​Video: Lesníci zachraňovali zdrogovaného medveďa, zviera ledva dýchalo

​Video: Lesníci zachraňovali zdrogovaného medveďa, zviera ledva dýchalo

VČERA - 21:54Zaujímavosti

Medveď, ktorý skonzumoval značné množstvo nebezpečného medu, javil ťažkosti s dýchaním.

​Video: Rodičia dávali dieťaťu vodku, polícia okamžite zakročila

​Video: Rodičia dávali dieťaťu vodku, polícia okamžite zakročila

VČERA - 20:00Zaujímavosti

Polícia zatkla rodičovský pár po tom, ako kŕmili vlastné dieťa alkoholom.

Eva Rysová, divadelná a televízna herečka, oslavuje 90. narodeniny

Eva Rysová, divadelná a televízna herečka, oslavuje 90. narodeniny

VČERA - 7:52Zaujímavosti

Čaro divadelných dosiek okúsila Eva Rysová už ako gymnazistka, keď účinkovala v predstaveniach Divadelného súboru Timrava v Lučenci.

Video: Muž nachytal reportéra počas živého vysielania. Toto skrýval pred divákmi

Video: Muž nachytal reportéra počas živého vysielania. Toto skrýval pred divákmi

20:37 15.08.2022Zaujímavosti

Televízia natáčala priamo pred rodinnými domami.