• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 17.8.2022Meniny má Milica
30°Bratislava

V bytových domoch sa nesmú svojvoľne montovať klimatizácie, varuje ZLSBD

  • 9:27 02.08.2022
  • Bratislava
V bytových domoch sa nesmú svojvoľne montovať klimatizácie, varuje ZLSBD

Na fasády bytových domov sa nesmú svojvoľne montovať klimatizácie, upozornilo ZLSBD.

Vlastníci bytov si nemôžu na fasády bytových domov svojvoľne inštalovať klimatizačné jednotky. Upozornila na to výkonná riaditeľka Združenia pre lepšiu správu bytových domov (ZLSBD) Nina Sovič.

Obyvatelia bytových domov majú s inštaláciou klimatizácie spojené viaceré povinnosti, než ju iba zakúpiť a nechať si ju nainštalovať profesionálnou spoločnosťou. Jej montovaním totiž vlastník zasahuje do spoločného priestoru, ktorým je aj fasáda domu, upozorňuje združenie. Inštalácia môže poškodiť celistvosť zateplenia, a teda môže vzniknúť miesto potenciálneho zatekania, čo má za následok znehodnotenie zateplenia alebo možný vznik plesní pod izolantom.

S inštalovaním klimatizácie sú spojené aj ďalšie nežiaduce účinky, s ktorými sa stretnú ostatní obyvatelia bytového domu. Prvým takýmto javom je odvod kondenzačného výtoku, ktorý vzniká činnosťou klimatizácie, čo počas horúcich dní môže byť aj 40 litrov denne. Ten potom môže znepríjemňovať život susedom tým, že im kvapká na balkóny či steká po fasáde, pokiaľ majiteľ nezabezpečí jeho zachytávanie, vysvetlilo ZLSBD.

Ďalším problémom je hluk klimatizačnej jednotky, ktorý je tiež rušivým prvkom a môže naštrbiť susedské vzťahy. Aj samotné umiestnenie klimatizácií na bytových domoch, pokiaľ je nesúmerné, môže byť neestetické, upozornilo združenie.

V zákone o vlastníctve bytov a nebytových priestorov je definované, že za spoločné časti domu sa považuje fasáda, ale aj lodžie, balkóny a terasy s právom výlučného užívania. Na zásah do nich teda vlastník potrebuje súhlas nadpolovičnej väčšiny ostatných vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome.

V praxi sa však bežne inštalujú klimatizačné jednotky na fasády bytových domov bez predchádzajúceho súhlasu ostatných vlastníkov a správcovia, predsedovia, ale aj ostatní vlastníci pred tým zatvárajú oči,“ uzatvorila Sovič.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ikea zlikviduje ruskú dcéru v rámci odchodu z krajiny v dôsledku sankcií

Ikea zlikviduje ruskú dcéru v rámci odchodu z krajiny v dôsledku sankcií

DNES - 11:14Ekonomické

Švédsky nábytkársky gigant Ikea sa rozhodol zlikvidovať svoju ruskú divíziu Ikea Dom. Ukázali to firemné záznamy z utorka.

Ruský Gazprom varuje Európu pred zvyšovaním cien plynu počas zimy

Ruský Gazprom varuje Európu pred zvyšovaním cien plynu počas zimy

DNES - 9:14Ekonomické

Gazprom očakáva rast cien plynu v Európe počas zimy o ďalších 60 %.

Hlinikáreň Slovalco definitívne zastaví výrobu

Hlinikáreň Slovalco definitívne zastaví výrobu

DNES - 8:45Ekonomické

Hlinikáreň Slovalco v Žiari nad Hronom definitívne zastaví výrobu primárneho hliníka.

Ceny ropy klesli na 6-mesačné minimum

Ceny ropy klesli na 6-mesačné minimum

VČERA - 19:39Ekonomické

Ceny ropy v utorok klesli o viac než 2,5 % a dostali sa na najnižšiu úroveň od februára. Dôvodom sú obavy z globálnej recesie a možnosť oživenia jadrovej dohody s Iránom, čo by zvýšilo export ropy z krajiny.

Ceny elektriny v Európe vzrástli na nové rekordné maximá

Ceny elektriny v Európe vzrástli na nové rekordné maximá

VČERA - 14:53Ekonomické

Ceny elektriny v Európe vyskočili na nové rekordné maximá, keď sa referenčný kontrakt na nemeckú elektrinu dostal prvýkrát nad 500 eur. To zvyšuje tlak na domácnosti aj firmy.