• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 17.8.2022Meniny má Milica
32°Bratislava

Ľudia s touto pozitívnou vlastnosťou zvyknú žiť dlhšie

  • 8:09 02.08.2022
  • Bratislava
Ľudia s touto pozitívnou vlastnosťou zvyknú žiť dlhšie

V krajinách, kde je táto vlastnosť bežnejšia, sa ľudia dožívajú vyššieho veku.

Štedrosť vedie k dlhšiemu životu, zistil výskum publikovaný v akademickom žurnále Proceedings of the National Academy of Sciences. Ľudia, ktorí zdieľajú viac svojich zdrojov s ostatnými, majú vyššiu priemernú dĺžku života.

Vedci, ktorí analyzovali štedrosť ľudí v rôznych krajinách, našli priamoúmerný vzťah s priemernou dĺžkou života. Inými slovami, čím viac sa ľudia delili o peniaze či jedlo, tým dlhší mali život.

Ľudia vo Francúzsku a Japonsku sa napríklad delia o viac ako dve tretiny svojho celoživotného príjmu s ostatnými a obe krajiny majú najnižšiu mieru úmrtnosti. Pre porovnanie, ľudia v Číne a Turecku zdieľajú menej ako polovicu svojho príjmu a ich riziko úmrtia v nasledujúcom roku je dvojnásobné.

Niektoré krajiny však nenasledovali tento vzorec. Ľudia v USA a Spojenom kráľovstve sa tiež delili o menej ako polovicu svojho ročného príjmu, ale riziko úmrtia je tam bližšie k štedrejším krajinám, ako je Francúzsko a Japonsko. Austrália je ďalšou odľahlou krajinou, kde sú ľudia ešte menej štedrí ako v USA a Spojenom kráľovstve, no žijú dlhšie.

Údaje pochádzajú z 34 krajín na šiestich kontinentoch. Porovnávala sa suma, ktorú ľudia zarobili so sumou, ktorý zvykli venovať iným. Suma, ktorú ľudia zarobili, sa porovnávala so sumou, ktorú dali iným. Výsledky ukázali, že spoločnosti v západnej Európe majú tendenciu zdieľať veľa svojich zdrojov a tiež žijú dlhšie.

Krajiny v subsaharskej Afrike ako Senegal mali najnižšiu mieru zdieľania a najvyššiu úmrtnosť. Napriek tomu, že sú bohatší ako iné africké národy, Juhoafričania zdieľajú len málo svojich zdrojov a tiež umierajú skôr.

Spoluautorka štúdie Fanny Kluge uviedla: "Naše analýzy naznačujú, že prerozdeľovanie ovplyvňuje mieru úmrtnosti krajiny bez ohľadu na hrubý domáci produkt na obyvateľa."

Veľkorysosť môže byť individuálna alebo spoločenská – obe sú spojené so zvýšením dlhovekosti, ako uviedla Kluge: "Čo považujem za obzvlášť zaujímavé, je to, že vzťah medzi štedrosťou a celoživotným príjmom, ktorý sme opísali, nezávisí od toho, či benefity pochádzajú od štátu alebo od širšej rodiny."

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, pnas.org, thesciencebreaker.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
​Video: Lesníci zachraňovali zdrogovaného medveďa, zviera ledva dýchalo

​Video: Lesníci zachraňovali zdrogovaného medveďa, zviera ledva dýchalo

VČERA - 21:54Zaujímavosti

Medveď, ktorý skonzumoval značné množstvo nebezpečného medu, javil ťažkosti s dýchaním.

​Video: Rodičia dávali dieťaťu vodku, polícia okamžite zakročila

​Video: Rodičia dávali dieťaťu vodku, polícia okamžite zakročila

VČERA - 20:00Zaujímavosti

Polícia zatkla rodičovský pár po tom, ako kŕmili vlastné dieťa alkoholom.

Eva Rysová, divadelná a televízna herečka, oslavuje 90. narodeniny

Eva Rysová, divadelná a televízna herečka, oslavuje 90. narodeniny

VČERA - 7:52Zaujímavosti

Čaro divadelných dosiek okúsila Eva Rysová už ako gymnazistka, keď účinkovala v predstaveniach Divadelného súboru Timrava v Lučenci.

Video: Muž nachytal reportéra počas živého vysielania. Toto skrýval pred divákmi

Video: Muž nachytal reportéra počas živého vysielania. Toto skrýval pred divákmi

20:37 15.08.2022Zaujímavosti

Televízia natáčala priamo pred rodinnými domami.