• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 11.8.2022Meniny má Zuzana
16°Bratislava

Tento príznak si nemýľte s covidom, môže značiť riziko demencie

  • 8:05 30.07.2022
  • Chicago
Tento príznak si nemýľte s covidom, môže značiť riziko demencie

Bežný symptóm infekcie COVID-19 môže byť v skutočnosti skorým znakom Alzheimerovej choroby.

Výskumníci z Chicagskej univerzity zistili, že náhla strata čuchu môže byť znakom demencie u inak zdravých ľudí. Navyše, zhoršenie čuchu môže byť spojené so zmenami v oblastiach mozgu, ktoré ovplyvňuje Alzheimerova choroba, čo naznačuje, že pravidelné meranie čuchových schopností môže byť užitočnou metrikou pre diagnostiku ochorenia.

Tím stojaci za štúdiou publikovanou v časopise Alzheimer’s & Dementia analyzoval údaje od 515 pacientov. Absolvovali opakované čuchové testy niekoľko rokov. Na konci obdobia štúdie u nich hodnotili, či boli zdraví, mali mierne poškodenie alebo Alzheimerovu chorobu.

Podskupina týchto pacientov tiež podstúpila vyšetrenia MRI na meranie objemu sivej hmoty v mozgu, ktorá je dôležitá pri regulácii pamäťových funkcií, pohybu a emócií. Je tiež známe, že u ľudí s Alzheimerovou chorobou objem sivej hmoty klesá.

Chicagský tím chcel zistiť, či miera poklesu čuchu ovplyvnila pravdepodobnosť, že pacientovi bude diagnostikovaná Alzheimerova choroba alebo mierne kognitívne poškodenie, a ako to môže súvisieť s objemom sivej hmoty.

Účastníci mali za úlohu identifikovať vzorky pachov terpentínu, čokolády, škorice, benzínu, citrónu, cibule, riedidla, ananásu, ruže, mydla, dymu a banánu. Mohli získať skóre medzi 0 a 12 v každom teste za počet vôní, ktoré správne uhádli.

Výskumníci vypočítali mieru poklesu čuchu každého jednotlivca a potom porovnali ľudí, ktorí si zachovali normálne kognitívne schopnosti s tými, u ktorých bola nakoniec diagnostikovaná kognitívna porucha alebo Alzheimerova choroba.

Zistili, že ľudia, ktorí zaznamenali rýchlejší pokles čuchu, mali takmer dvakrát vyššiu pravdepodobnosť, že sa u nich následne rozvinie Alzheimerova choroba alebo kognitívne poruchy, a tiež vykazovali menšie oblasti sivej hmoty mozgu.

Vedci však zdôraznili, že je nepravdepodobné, že by čuchový test dokázal úplne predpovedať nástup Alzheimerovej choroby. Tvrdia, že čuch by sa mal brať do úvahy spolu s viacerými faktormi ovplyvňujúcimi kognitívne stavy, ako je strava a genetická predispozícia.

Napriek tomu by tento test mohol byť užitočný pre rizikových pacientov, ktorí by sa mali sledovať v mladšom veku. "Ak by sme dokázali včas identifikovať ľudí vo veku 40, 50 a 60 rokov, ktorí sú vystavení vyššiemu riziku, mohli by sme mať dostatok informácií na to, aby sme ich zaradili do klinických skúšok a vyvinuli lepšie lieky," povedala vedúca autorka štúdie Rachel Pacyna.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, alz-journals.onlinelibrary.wiley.com, news.uchicago.edu
Najnovšie v kategóriiViac článkov
​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

7:31 09.08.2022Zdravie

Denné opakovanie jednoduchej aktivity účinne redukuje riziko ochorení mozgu a spomaľuje jeho starnutie. Podľa mnohých vás dokonca ochráni pred demenciou.

​4 každodenné návyky, ktoré ničia váš biorytmus

​4 každodenné návyky, ktoré ničia váš biorytmus

19:52 08.08.2022Zdravie

Moderný svet sa len v máločom podobá na ten, v ktorom žili naši pravekí predkovia. Biorytmus človeka sa kedysi riadil podľa východu a západu slnka. Aké zvyky ho dnes zvyknú narušiť?

​Lekári prekvapujú: Obľúbený nápoj prispieva k strate zraku, pozor na množstvo!

​Lekári prekvapujú: Obľúbený nápoj prispieva k strate zraku, pozor na množstvo!

7:21 08.08.2022Zdravie

O väčšine jedál a nápojov sa dá povedať, že pri striedmej konzumácii zdraviu výrazne neuškodia. Problém však nastáva pri ich nadmernom pití a jedení, čo je tiež prípad obľúbeného nápoja.

​Predčasná menopauza je strašiak, o ktorom sa nehovorí. Takéto následky so sebou prináša

​Predčasná menopauza je strašiak, o ktorom sa nehovorí. Takéto následky so sebou prináša

19:57 06.08.2022Zdravie

Ženám, ktoré vstúpia do menopauzy ešte pred 40-tkou, hrozia aj ďalšie následky. Takto sa predčasná menopauza podpisuje na zdraví.

​Tento druh syra vás najúčinnejšie ochráni pred rednutím kostí

​Tento druh syra vás najúčinnejšie ochráni pred rednutím kostí

19:29 06.08.2022Zdravie

Osteoporóza je ochorenie, pri ktorom dochádza k rednutiu a slabnutiu kostí v tele. Jeho nástup sa dá spomaliť aj pomocou stravy. Tento syr podľa odborníkov treba jesť častejšie.