• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 17.8.2022Meniny má Milica
30°Bratislava

Deti s touto pôrodnou váhou majú často problém s agresivitou a sústredením

  • 19:34 30.07.2022
  • Svet
Deti s touto pôrodnou váhou majú často problém s agresivitou a sústredením

Pôrodná váha dieťaťa súvisí s problémami so sústredením.

Štúdia publikovaná v odbornom časopise Research on Child and Adolescent Psychopathology naznačuje, že nižšia pôrodná hmotnosť je spojená s problémami s nedostatkom pozornosti a agresivitou.

Nízka pôrodná hmotnosť môže byť rizikovým faktorom mnohých fyzických aj psychických problémov. Minulé výskumy spájali nízku pôrodnú hmotnosť s poruchou pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) a inými duševnými poruchami. Minulé výskumy tiež ukázali rozdiely medzi pohlaviami, pričom chlapci s nízkou pôrodnou hmotnosťou vykazovali vyššie úrovne neurokognitívnych problémov ako dievčatá.

Autorka štúdie Niamh Dooley a kolegovia chceli preskúmať vzťah medzi pôrodnou hmotnosťou a duševným zdravím detí vo veku 9-10 rokov. Využili údaje zo štúdie kognitívneho vývoja mozgu u dospievajúcich, ktorá skúmala deti vo veku 9 až 10 rokov z 22 miest po celých Spojených štátoch. Z týchto údajov Dooley a kolegovia analyzovali údaje od 9 076 detí, s výnimkou detí, ktoré boli dvojčatami alebo trojčatami.

Vo väčšine prípadov bola primárnou respondentkou matka dieťaťa. Výskumníci využili informácie o pôrodnej hmotnosti, gestačnom veku, kontrolnom zozname správania dieťaťa, rodinnej anamnéze duševných chorôb a sociálno-ekonomických faktoroch.

Výskumníci zistili, že pôrodná váha vykazovala najsilnejší vplyv, pokiaľ ide o problémy s pozornosťou, vrátane prípadov, keď boli kontrolované socioekonomické faktory, rasa a gestačný vek. Nízka pôrodná hmotnosť bola navyše spojená s viacerými somatickými ťažkosťami, vrátane bolestí hlavy, únavy a nevoľnosti.

Táto štúdia nenašla žiadnu významnú súvislosť medzi pôrodnou hmotnosťou a autizmom, čo je v rozpore s niektorými predchádzajúcimi výskumami. Okrem toho táto štúdia nenašla žiadnu súvislosť medzi pôrodnou hmotnosťou a depresiou alebo problémami myslenia, hoci je to pravdepodobne spôsobené nízkym vekom vzorky. Tento výskum poukázal na vyššie riziko agresivity a problémov s pozornosťou u mužov s nízkou pôrodnou hmotnosťou, na rozdiel od žien s nízkou pôrodnosťou.

Štúdia však mala aj určité obmedzenia. Jedným z nich je vek účastníkov. Použitie iba účastníkov vo veku 9 až 10 rokov neumožňuje správne závery týkajúce sa duševných chorôb, ako je depresia alebo bipolárna porucha, ktoré sa zvyknú rozvíjať neskôr v živote. Ďalším obmedzením je, že táto štúdia sa vo veľkej miere spoliehala na údaje hlásené rodičmi, ktorí sú často zaujatí.

„Naše výsledky naznačujú, že psychologické účinky pôrodnej hmotnosti sú najsilnejšie pri problémoch s pozornosťou v tomto veku (9–10 rokov), a nie pri autistických črtách. Naše údaje tiež naznačujú, že muži sú obzvlášť zraniteľní voči psychologickým účinkom nižšej pôrodnej hmotnosti, najmä problémom s pozornosťou a agresivitou. Toto, vzhľadom na ďalšiu replikáciu, môže mať silné dôsledky pre pohlavne špecifické mechanické a predikčné modely,“ uzavreli vedci.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, springer.com, psypost.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Niektoré opaľovacie krémy nie sú vhodné pre malé deti, na tento faktor si dajte pozor

Niektoré opaľovacie krémy nie sú vhodné pre malé deti, na tento faktor si dajte pozor

14:28 15.08.2022Zdravie

Opaľovacie krémy s chemickými filtrami nie sú vhodné pre deti do troch rokov. Upozorňuje na to dermatovenerologička z Národného onkologického ústavu Zuzana Zelenayová.

​4 chyby pri raňajkách, ktoré škodia hladine cukru v krvi

​4 chyby pri raňajkách, ktoré škodia hladine cukru v krvi

7:02 14.08.2022Zdravie

Na vyrovnanú hladinu cukru v krvi si musia dávať pozor nielen diabetici. Tieto chyby pri raňajkách ju dokážu vykoľajiť.

Pozor na tieto kuchynské riady. Podľa expertov spôsobujú štvornásobné riziko rakoviny

Pozor na tieto kuchynské riady. Podľa expertov spôsobujú štvornásobné riziko rakoviny

20:05 13.08.2022Zdravie

Kuchári a kuchárky, ale aj konzumenti, ktorí často prichádzajú do kontaktu s niektorými druhmi kuchynského riadu, u seba výrazne zvyšujú riziko vzniku rakoviny.

​9 lží, ktoré si hovoríme o pití alkoholu

​9 lží, ktoré si hovoríme o pití alkoholu

7:03 13.08.2022Zdravie

O negatívach spojených s konzumáciou alkoholu počul už každý. Prečo si teda stále klameme? Týchto 9 lží sa stále nevytratilo z povedomia verejnosti.

​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

7:31 09.08.2022Zdravie

Denné opakovanie jednoduchej aktivity účinne redukuje riziko ochorení mozgu a spomaľuje jeho starnutie. Podľa mnohých vás dokonca ochráni pred demenciou.