• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 11.8.2022Meniny má Zuzana
15°Bratislava

​7 vecí, ktoré vedia vetry prezradiť o vašom zdraví. Kedy treba spozornieť?

  • 13:20 27.07.2022
  • Bratislava
​7 vecí, ktoré vedia vetry prezradiť o vašom zdraví. Kedy treba spozornieť?

Priemerný človek si uľaví asi 20-krát za deň. Je preto možné, že aj vy vetry bežne prehliadate, ale nemali by ste – môžu totiž byť spoľahlivým indikátorom zdravia. Čo všetko sa z nich dá vycítiť?

Strava a životný štýl sú dva rozhodujúce faktory, ktoré sa vo veľkom podieľajú na celkovom stave mentálneho aj fyzického zdravia. O kondícii trávenia pritom rozhoduje aj stres, pravidelnosť cvičenia, či dokonca spánok – všetky tieto veličiny majú vplyv aj na formovanie plynov v črevách.

Keďže vetry vychádzajú priamo z čriev, vedia mnohé povedať nielen o tráviacej sústave, ale aj o zvyšných častiach organizmu, ktoré s ňou priamo súvisia. Týchto 7 vecí z nich dokážete vypozorovať.

1. Obvykle si uľavujete len málo, ale v niektoré dni neviete prestať

V závislosti od toho, čo ste jedli a akým aktivitám ste sa v daný deň venovali, je prirodzené, že v niektoré dni sa vám v črevách nahromadí viac plynov ako v iné. O frekvencii vypúšťania plynov a intenzite ich zápachu pritom neraz rozhoduje pohlavie.

Hormonálne zmeny počas menštruačného cyklu žien vedú k obdobiam, keď telo vo vyššej miere produkuje estrogén a prostaglandíny. V prípade ich nadmernej tvorby dochádza k častejším kontrakciám čriev, a teda aj vyššej plynatosti.

V konkrétnej fáze mesiaca sa okrem toho mení aj bakteriálne zloženie ženských čriev, čo prispieva k intenzívnejšej aróme vypúšťaných plynov. Ide o bežnú a celkom neškodnú záležitosť.

2. Vyprázdňujete sa a uvoľňujete plyny menej ako obvykle

Menej frekventované uvoľňovanie plynov je zdanlivo priaznivá vec, ktorá ale môže poukazovať na vysokú úroveň stresu. Dlhodobý stres totiž vedie k napätiu vo svaloch brucha a v tráviacom trakte. Stresový hormón kortizol okrem toho narúša rovnováhu črevných baktérií, a teda aj trávenie. K týmto skutočnostiam treba ešte pridať fakt, že mnohí ľudia pod tlakom siahajú skôr po nezdravých spracovaných jedlách.

Stres neraz vedie k zápche, alebo naopak hnačke. Mení sa aj dýchanie, pričom nádychy sú plytšie a častejšie, čo vedie k hromadeniu vzduchu v pľúcach a následne aj črevách. Stres aj trávenie dokážete vyliečiť pomocou zdravej stravy, pravidelného spánku a pohybu a dychových cvičení.

3. Vetry príšerne zapáchajú a stratili ste chuť

Niekoľkými z charakteristických prejavov Crohnovej choroby sú zápach uvoľňovaných plynov, strata chuti a pokles hmotnosti. Vylúčená nie je ani krv v stolici, bolesti brucha a nadmerná plynatosť.

Pri Crohnovej chorobe dochádza k premnoženiu baktérií v tenkom čreve. Počas toho, ako tieto baktérie rozkladajú zvyšky jedla, dochádza k tvorbe nepríjemne zapáchajúcich plynov.

4. Plyny extrémne zapáchajú

Vetry u väčšiny ľudí nevoňajú nijako príjemne, ale ak sú tie vaše neustále extrémne citeľné, treba spozornieť – môže totiž ísť o príznak idiopatického črevného zápalu alebo syndrómu dráždivého čreva.

V horšom prípade nadmerne zapáchajúce plyny poukazujú na rakovinu čriev, ktorú však sprevádzajú aj ďalšie výrazné príznaky, ako je krv v stolici, zmeny v trávení, nevysvetliteľný úbytok hmotnosti, neprestajná vyčerpanosť a bolesť alebo hrčky v oblasti brucha.

Ešte predtým, ako sa u lekára objednáte na prehliadku, vám musíme oznámiť, že najčastejšou príčinou extrémneho pachu plynov je čosi celkom bežné, a síce strava. Silný vajcový zápach vzniká napríklad po zjedení potravín bohatých na síru, ako je brokolica alebo kel. Špecifický zápach vzniká aj po zjedení kalerábu, cesnaku, cibule a fazule a vypití vína.

5. Nadbytok plynov v posteli

Väčšina ľudí si počas spánku neuľavuje, pretože ide o vedomý proces a telo je uvoľnené. Časté uvoľňovanie plynov v noci preto môže naznačovať problémy.

V lepšom prípade sa plyny počas noci dostavujú ako následok neskorej večere. Horší scenár ale poukazuje na tráviace poruchy alebo intolerancie, ktoré pramenia z hromadenia plynov v črevách. Častou príčinou je napríklad intolerancia laktózy.

6. Bolestivé vetry

Zastavené vetry sú bolestivou poruchou, ktorá pri dlhodobom výskyte poukazuje na tráviace problémy až syndróm dráždivého čreva.

Chronické tráviace ťažkosti, ktoré postihujú hrubé črevo, niekedy vyvolávajú častejšie sťahovanie svalov tráviacej sústavy, čo súvisí s nadmernou plynatosťou a bolesťami pri uvoľňovaní plynov. Pomôže vám strava bohatá na vlákninu a zeleninu a pravidelný pohyb, prípadne konzultácia s lekárom.

7. Žiadne vetry

Počas niektorých dní sa bežne stáva, že nás vôbec netrápi plynatosť, no ak takýmto stavom trpíte dlhodobo, nemali by ste ho nechať bez povšimnutia.

Ak máte nafúknuté brucho, no nedokážete si uľaviť, odporúčame čím skôr vyhľadať lekársku pomoc, pretože takýto stav môže naznačovať obštrukciu čriev. Tú sprevádza aj bolesť a citlivosť brucha.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, the-sun.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

7:31 09.08.2022Zdravie

Denné opakovanie jednoduchej aktivity účinne redukuje riziko ochorení mozgu a spomaľuje jeho starnutie. Podľa mnohých vás dokonca ochráni pred demenciou.

​4 každodenné návyky, ktoré ničia váš biorytmus

​4 každodenné návyky, ktoré ničia váš biorytmus

19:52 08.08.2022Zdravie

Moderný svet sa len v máločom podobá na ten, v ktorom žili naši pravekí predkovia. Biorytmus človeka sa kedysi riadil podľa východu a západu slnka. Aké zvyky ho dnes zvyknú narušiť?

​Lekári prekvapujú: Obľúbený nápoj prispieva k strate zraku, pozor na množstvo!

​Lekári prekvapujú: Obľúbený nápoj prispieva k strate zraku, pozor na množstvo!

7:21 08.08.2022Zdravie

O väčšine jedál a nápojov sa dá povedať, že pri striedmej konzumácii zdraviu výrazne neuškodia. Problém však nastáva pri ich nadmernom pití a jedení, čo je tiež prípad obľúbeného nápoja.

​Predčasná menopauza je strašiak, o ktorom sa nehovorí. Takéto následky so sebou prináša

​Predčasná menopauza je strašiak, o ktorom sa nehovorí. Takéto následky so sebou prináša

19:57 06.08.2022Zdravie

Ženám, ktoré vstúpia do menopauzy ešte pred 40-tkou, hrozia aj ďalšie následky. Takto sa predčasná menopauza podpisuje na zdraví.

​Tento druh syra vás najúčinnejšie ochráni pred rednutím kostí

​Tento druh syra vás najúčinnejšie ochráni pred rednutím kostí

19:29 06.08.2022Zdravie

Osteoporóza je ochorenie, pri ktorom dochádza k rednutiu a slabnutiu kostí v tele. Jeho nástup sa dá spomaliť aj pomocou stravy. Tento syr podľa odborníkov treba jesť častejšie.