• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 11.8.2022Meniny má Zuzana
20°Bratislava

Robíte túto bežnú chybu pri dýchaní? Pozor, podľa lekárov si ohrozujete zdravie!

  • 7:14 27.07.2022
  • Canberra
Robíte túto bežnú chybu pri dýchaní? Pozor, podľa lekárov si ohrozujete zdravie!

Aj taká samozrejmá činnosť, akou je dýchanie, si vyžaduje správny postup. Táto chyba vás môže stáť zdravie.

Medzi množstvo jednoduchých činností, ktoré naše telo automaticky vykonáva každý deň, patrí dýchanie. Zdanlivo nenáročný proces si v skutočnosti vyžaduje zapojenie niekoľkých svalov, nervov a ciev a skomplikovať ho môže aj taká banalita, ako je zapchatý nos.

Okrem faktorov, ktoré nedokážeme ovplyvniť, má na dýchanie vplyv aj niekoľko ďalších, ktoré sú naším vedomým dielom. Ide napríklad o voľbu otvoru, cez ktorý dýchame – či už sú to ústa alebo nos. Lekári pritom poukazujú na skutočnosť, že len jeden z týchto spôsobov je naozaj zdravý.

Austrálsky lekár Zac Tumer pre portál news.com.au vysvetľuje, že najjednoduchším zdôvodnením výhodnosti dýchania cez nos je skutočnosť, že je prirodzenejšie a pomáha telu efektívnejšie využiť vzduch, ktorý vdýchneme.

„Teraz vám asi napadne, že vás sa to netýka, vy práve dýchate nosom. To je síce pravda, ale len preto, že na to myslíte,“ tvrdí Tumer. Podľa neho 30 až 50 percent dospelých dýcha cez ústa, a to najmä v ranných hodinách.

„Dýchanie cez ústa môže viesť k zdravotným problémom a vyvolať nepríjemnosti, ako je zápach z úst a sucho v ústach,“ dodáva Tumer.

Výhoda nosa spočíva v tom, že je anatomicky prispôsobený bezpečnému dýchaniu. Vďaka chĺpkom dokáže filtrovať všetky cudzie čiastočky ešte predtým, ako sa dostanú ďalej do dýchacích ciest. Takisto zvlhčuje vzduch, ktorý potom pľúca ľahšie využijú, a tvorí oxid dusnatý, ktorý rozširuje cievy a napomáha prúdeniu okysličenej krvi v tele.

Ústa sú navrhnuté tak, aby v prvom rade dokázali žuť potravu, piť nápoje a rozprávať, ale nemajú žiadnu zo spomenutých výhod nosa. „Dýchanie ústami zvyšuje riziko astmy, dentálnych ochorení, vystavenia cudzím telesám, ako sú baktérie a patogény, a chrápania,“ tvrdí Tumer.

Z dýchania netreba robiť hotovú vedu. Stačí sa pri ňom riadiť niekoľkými zásadami:

Dýchajte nosom

Vedome dýchajte nosom. Po čase si telo na tento proces zvykne a začne ho robiť podvedome.

Nezabúdajte na brucho

Pri správnom dýchaní netreba zabúdať na bránicu. Nádych začína v nose, pokračuje smerom nadol, pričom sa sťahuje bránica a rozťahujú svaly brušnej dutiny. Takto dokáže vzduch prúdiť až do najspodnejších častí pľúc.

Dodržiavajte zdravý životný štýl

Pravidelný pohyb zabezpečuje správnu funkciu pľúc a zdravá strava podporuje schopnosť tela hýbať sa. Vyhýbajte sa veľkým porciám a jedlám, ktoré spôsobujú nafukovanie. Pri nafúknutom bruchu totiž dochádza k tlaku na pľúca a obmedzeniu pohybu bránice.

Zavrite si ústa

Na trhu možno nájsť množstvo výrobkov, ktoré sú navrhnuté tak, aby vám zabránili otvárať ústa pri spaní. Tumer radí v prípade núdze použiť leukoplast, ktorý stačí vertikálne prilepiť na ústa pred spaním. Takto stimulujete nervy a zároveň sa vyhnete pocitu, že nedokážete dýchať. „Často trvá len jeden alebo dva týždne, kým sa naprogramujete späť na zdravé dýchanie,“ dodáva lekár.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, news.com.au
Najnovšie v kategóriiViac článkov
​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

7:31 09.08.2022Zdravie

Denné opakovanie jednoduchej aktivity účinne redukuje riziko ochorení mozgu a spomaľuje jeho starnutie. Podľa mnohých vás dokonca ochráni pred demenciou.

​4 každodenné návyky, ktoré ničia váš biorytmus

​4 každodenné návyky, ktoré ničia váš biorytmus

19:52 08.08.2022Zdravie

Moderný svet sa len v máločom podobá na ten, v ktorom žili naši pravekí predkovia. Biorytmus človeka sa kedysi riadil podľa východu a západu slnka. Aké zvyky ho dnes zvyknú narušiť?

​Lekári prekvapujú: Obľúbený nápoj prispieva k strate zraku, pozor na množstvo!

​Lekári prekvapujú: Obľúbený nápoj prispieva k strate zraku, pozor na množstvo!

7:21 08.08.2022Zdravie

O väčšine jedál a nápojov sa dá povedať, že pri striedmej konzumácii zdraviu výrazne neuškodia. Problém však nastáva pri ich nadmernom pití a jedení, čo je tiež prípad obľúbeného nápoja.

​Predčasná menopauza je strašiak, o ktorom sa nehovorí. Takéto následky so sebou prináša

​Predčasná menopauza je strašiak, o ktorom sa nehovorí. Takéto následky so sebou prináša

19:57 06.08.2022Zdravie

Ženám, ktoré vstúpia do menopauzy ešte pred 40-tkou, hrozia aj ďalšie následky. Takto sa predčasná menopauza podpisuje na zdraví.

​Tento druh syra vás najúčinnejšie ochráni pred rednutím kostí

​Tento druh syra vás najúčinnejšie ochráni pred rednutím kostí

19:29 06.08.2022Zdravie

Osteoporóza je ochorenie, pri ktorom dochádza k rednutiu a slabnutiu kostí v tele. Jeho nástup sa dá spomaliť aj pomocou stravy. Tento syr podľa odborníkov treba jesť častejšie.