• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 17.8.2022Meniny má Milica
30°Bratislava

ÚRSO: Bez opatrení štátu vzrastú regulované ceny energií na viac ako dvojnásobok

  • 14:20 22.07.2022
  • Bratislava
ÚRSO: Bez opatrení štátu vzrastú regulované ceny energií na viac ako dvojnásobok

Regulované ceny energií sa bez dodatočných opatrení štátu zvýšia v budúcom roku na viac ako dvojnásobok. V piatok na to na základe aktuálnej analýzy upozornil Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO).

Pomôcť by mohla najmä realizácia memoranda podpísaného vládou so zástupcami Slovenských elektrární (SE). ÚRSO zdôraznil, že vzhľadom na prevládajúci vývoj na trhoch s energiami je nepravdepodobné, že akékoľvek opatrenie štátu dokáže plne eliminovať vplyv trhových cien energií na odberateľov.

"Je dôležité, aby sa pripravované opatrenia štátu vrátane tých, ktoré navrhuje ÚRSO v analýze, dotiahli do praxe. Potom sa ľudia na Slovensku nemusia zdražovania energií na budúci rok obávať, uviedol predseda ÚRSO Andrej Juris. Ako najkľúčovejšie opatrenie sa pritom podľa šéfa úradu javí adresné využitie zlacnenej elektriny z memoranda so Slovenskými elektrárňami, ktoré môže slovenským domácnostiam pomôcť aj pri ušetrení nákladov na vykurovanie príbytkov, ak sa preorientujú pri vykurovaní z drahšieho plynu na lacnejšiu elektrinu z memoranda.

ÚRSO pripomenul, že priemerná trhová cena elektriny s dodávkou v roku 2023 za obdobie marec - jún 2022 je 228,45 eura za megawatthodinu (MWh) čo je 3,7-násobok oproti trhovej cene elektriny vstupujúcej do regulovaných cien v roku 2022. Bez vplyvu memoranda so SE by regulované ceny pre domácnosti na budúci rok mohli vzrásť v priemere o vyše 130 %.

Podobný je vývoj cien aj pri zemnom plyne, kde je priemerná trhová cena plynu s dodávkou v roku 2023 za obdobie január - jún 2022 88,65 eura/MWh, čo je 3,7-násobok oproti trhovej cene plynu vstupujúcej do regulovaných cien v roku 2022. „Vplyvom nárastu trhových cien by regulované ceny pre domácnosti na budúci rok mohli vzrásť v priemere o viac ako 170 % pri súčasných úrovniach trhových cien. Skutočné dosahy budú známe po ukončení relevantných cenových konaní v závere tohto roka,“ uviedol ÚRSO. Ceny tepla sa odvíjajú najmä od cien plynu a elektriny, a preto ÚRSO odhaduje nárast cien tepla o približne 140 %.

Úrad upozornil na podporu zraniteľných odberateľov, ktorí nebudú mať prístup k zlacneným dodávkam elektriny. Riešením by podľa ÚRSO mohla byť agregácia elektriny z memoranda so SE a povinného výkupu elektriny z obnoviteľných zdrojov energie a kombinovanej výroby energie a tepla (KVET) a ich dodávka pre cieľové skupiny odberateľov za nákladovú cenu. "Obdobný systém agregácie by bol vhodný aj v dodávke plynu pre cieľové zraniteľné skupiny odberateľov, napríklad pre bytové kotolne, výroba tepla v CZT pre domácnosti,“ dodal úrad.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ikea zlikviduje ruskú dcéru v rámci odchodu z krajiny v dôsledku sankcií

Ikea zlikviduje ruskú dcéru v rámci odchodu z krajiny v dôsledku sankcií

DNES - 11:14Ekonomické

Švédsky nábytkársky gigant Ikea sa rozhodol zlikvidovať svoju ruskú divíziu Ikea Dom. Ukázali to firemné záznamy z utorka.

Ruský Gazprom varuje Európu pred zvyšovaním cien plynu počas zimy

Ruský Gazprom varuje Európu pred zvyšovaním cien plynu počas zimy

DNES - 9:14Ekonomické

Gazprom očakáva rast cien plynu v Európe počas zimy o ďalších 60 %.

Hlinikáreň Slovalco definitívne zastaví výrobu

Hlinikáreň Slovalco definitívne zastaví výrobu

DNES - 8:45Ekonomické

Hlinikáreň Slovalco v Žiari nad Hronom definitívne zastaví výrobu primárneho hliníka.

Ceny ropy klesli na 6-mesačné minimum

Ceny ropy klesli na 6-mesačné minimum

VČERA - 19:39Ekonomické

Ceny ropy v utorok klesli o viac než 2,5 % a dostali sa na najnižšiu úroveň od februára. Dôvodom sú obavy z globálnej recesie a možnosť oživenia jadrovej dohody s Iránom, čo by zvýšilo export ropy z krajiny.

Ceny elektriny v Európe vzrástli na nové rekordné maximá

Ceny elektriny v Európe vzrástli na nové rekordné maximá

VČERA - 14:53Ekonomické

Ceny elektriny v Európe vyskočili na nové rekordné maximá, keď sa referenčný kontrakt na nemeckú elektrinu dostal prvýkrát nad 500 eur. To zvyšuje tlak na domácnosti aj firmy.