• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 11.8.2022Meniny má Zuzana
15°Bratislava

Vysoký tlak u žien: Tieto potraviny znižujú riziko kardiovaskulárnych ochorení

  • 19:55 27.07.2022
  • Bratislava
Vysoký tlak u žien: Tieto potraviny znižujú riziko kardiovaskulárnych ochorení

Pravidelná konzumácia týchto potravín zlepšuje krvný tlak a zdravie srdca u žien.

Konzumácia potravín bohatých na draslík, ako sú banány, avokádo a losos, by mohla chrániť staršie ženy pred srdcovým infarktom alebo mŕtvicou, odhaľuje nová štúdia publikovaná vo vedeckom časopise European Heart Journal.

Draslík je základným minerálom, ktorý znižuje krvný tlak, najmä u ľudí, ktorí konzumujú príliš veľa soli. Strava bohatá na draslík môže tiež bojovať proti kardiovaskulárnym ochoreniam, najčastejšej príčine úmrtia na svete.

Vedúci autor štúdie Liffert Vogt z Amsterdam University Medical Centers v tlačovej správe uvádza:

„Je dobre známe, že vysoká spotreba soli je spojená so zvýšeným krvným tlakom a zvýšeným rizikom infarktu a mŕtvice. Zdravotné poradenstvo sa zameralo na obmedzenie príjmu soli, ale to je ťažko dosiahnuteľné, keď naša strava obsahuje spracované potraviny. Draslík pomáha telu vylučovať viac sodíka močom. V našej štúdii bol draslík v strave spojený s najväčšími zdravotnými prínosmi u žien.“

Zistenia sú založené na štúdii takmer 25 000 mužov a žien vo veku 40 až 79 rokov v Spojenom kráľovstve, ktorých výskumníci sledovali približne dve desaťročia. Keď sa denný príjem draslíka zvýšil, krvný tlak klesol u žien s vysokým príjmom soli.

Každý ďalší gram draslíka súvisel s poklesom systolického krvného tlaku o 2,4 mm/Hg. Draslík je prítomný aj v inom ovocí, zelenine, orechoch, semenách, mlieku, rybách, hovädzom, kuracom, morčacom mäse a chlebe. U mužov sa nepreukázala žiadna súvislosť s krvným tlakom. Ako uviedol Vogt:

„Výsledky naznačujú, že draslík pomáha chrániť zdravie srdca, ale že ženy majú z neho väčší úžitok ako muži. Vzťah medzi draslíkom a kardiovaskulárnymi príhodami bol rovnaký bez ohľadu na príjem soli, čo naznačuje, že draslík má okrem zvýšenia vylučovania sodíka aj iné spôsoby ochrany srdca.“

Účastníci štúdie vypĺňali dotazník o návykoch životného štýlu a poskytli vedcom aj vzorky krvného tlaku a moču.

Dobrovoľníci boli rozdelení do šiestich skupín, čo odrážalo nízky, stredný a vysoký príjem draslíka a soli. Celkovo tí, ktorí mali vo svojej strave najviac draslíka, mali o 13 percent nižšie riziko infarktu alebo mŕtvice v porovnaní s ich rovesníkmi s najnižším rizikom. Vogt dodal:

„ Potravinárske spoločnosti môžu pomôcť výmenou štandardnej soli na báze sodíka za alternatívu draselnej soli v spracovaných potravinách. Okrem toho by sme všetci mali uprednostňovať čerstvé, nespracované potraviny, pretože sú bohaté na draslík a majú nízky obsah soli.“

Počas štúdie bolo 13 596 účastníkov (55 %) hospitalizovaných alebo zomrelo v dôsledku kardiovaskulárnych ochorení. Holandský tím bral do úvahy aj vek, pohlavie, BMI (index telesnej hmotnosti), príjem sodíka, užívanie liekov na zníženie cholesterolu, fajčenie, príjem alkoholu, cukrovku a predchádzajúci infarkt alebo mozgovú príhodu.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča dospelým skonzumovať denne aspoň 3,5 gramu draslíka a nie viac ako čajovú lyžičku, teda menej ako päť gramov soli. Odporúčajú jesť veľa zeleniny, ovocia, orechov, fazule, mliečnych výrobkov a rýb.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, academic.oup.com, eurekalert.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

7:31 09.08.2022Zdravie

Denné opakovanie jednoduchej aktivity účinne redukuje riziko ochorení mozgu a spomaľuje jeho starnutie. Podľa mnohých vás dokonca ochráni pred demenciou.

​4 každodenné návyky, ktoré ničia váš biorytmus

​4 každodenné návyky, ktoré ničia váš biorytmus

19:52 08.08.2022Zdravie

Moderný svet sa len v máločom podobá na ten, v ktorom žili naši pravekí predkovia. Biorytmus človeka sa kedysi riadil podľa východu a západu slnka. Aké zvyky ho dnes zvyknú narušiť?

​Lekári prekvapujú: Obľúbený nápoj prispieva k strate zraku, pozor na množstvo!

​Lekári prekvapujú: Obľúbený nápoj prispieva k strate zraku, pozor na množstvo!

7:21 08.08.2022Zdravie

O väčšine jedál a nápojov sa dá povedať, že pri striedmej konzumácii zdraviu výrazne neuškodia. Problém však nastáva pri ich nadmernom pití a jedení, čo je tiež prípad obľúbeného nápoja.

​Predčasná menopauza je strašiak, o ktorom sa nehovorí. Takéto následky so sebou prináša

​Predčasná menopauza je strašiak, o ktorom sa nehovorí. Takéto následky so sebou prináša

19:57 06.08.2022Zdravie

Ženám, ktoré vstúpia do menopauzy ešte pred 40-tkou, hrozia aj ďalšie následky. Takto sa predčasná menopauza podpisuje na zdraví.

​Tento druh syra vás najúčinnejšie ochráni pred rednutím kostí

​Tento druh syra vás najúčinnejšie ochráni pred rednutím kostí

19:29 06.08.2022Zdravie

Osteoporóza je ochorenie, pri ktorom dochádza k rednutiu a slabnutiu kostí v tele. Jeho nástup sa dá spomaliť aj pomocou stravy. Tento syr podľa odborníkov treba jesť častejšie.