• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 11.8.2022Meniny má Zuzana
15°Bratislava

5 fyzických príznakov vyhorenia, ktoré nesmiete ignorovať

  • 20:04 24.07.2022
  • Bratislava
5 fyzických príznakov vyhorenia, ktoré nesmiete ignorovať

Mnohí ľudia si neuvedomujú, že ich symptómy v skutočnosti značia vyhorenie.

Pravdepodobne už poznáte emocionálne príznaky syndrómu vyhorenia, medzi ktoré patrí pesimizmus, zábudlivosť, apatia a celkovo negatívne zmýšľanie. Varovné signály, že ste na ceste k úplnému vyhoreniu, však môžu byť aj fyzické, pričom si ich často zamieňame za iné bežné problémy. Tu sú menej známe fyzické príznaky hroziaceho syndrómu vyhorenia.

Bolesti hlavy

Užívanie liekov proti bolesti nie je dlhodobým riešením počiatočného problému. Tenzné bolesti hlavy sa môžu často objaviť v dôsledku chronického stresu a ak pretrvávajú dlhodobo, príčinou môže byť syndróm vyhorenia.

Problémy so žalúdkom a trávením

Vyhorenie môže tiež negatívne ovplyvniť zdravie žalúdka, pretože stres zvyšuje produkciu určitých hormónov a neurotransmiterov v tele. To môže ovplyvniť jemnú rovnováhu baktérií v čreve človeka, čo vedie k žalúdočným problémom, ako je dyspepsia, gastritída a gastroezofageálny reflux.

Trávenie môže byť spomalené, čo spôsobuje nadúvanie, bolesť a zápchu. Inokedy je zrýchlené a zhoršujú sa symptómy syndrómu dráždivého čreva.

Priberanie na váhe

Dlhodobý stres môže vyvolať nárast hmotnosti mnohými spôsobmi. Pri intenzívnej duševnej námahe je oveľa ťažšie robiť zdravé rozhodnutia. Pravdepodobne vtedy siahnete po potravinách s vysokým obsahom cukru, tuku a živín v snahe zvýšiť hladinu energie alebo upokojiť nervy. Je menej pravdepodobné, že po dlhom dni v práci budete cvičiť.

Existujú aj hormonálne zmeny vyvolané stresom, ktoré môžu viesť k priberaniu. Hladiny stresového hormónu kortizolu začnú pri prepracovaní stúpať a vedľajším efektom toho je, že vaše telo je povzbudzované k ukladaniu tukových buniek, najmä v oblasti brucha.

Zmeny v spánku

Trápi vás prehadzovanie sa a prebúdzanie v noci? Alebo sa pravidelne budíte pred budíkom? Spíte viac ako ste zvykli predtým, stále sa cítite unavení, bez ohľadu na to, koľko odpočívate? Zaspávate aj počas práce?

To všetko môže byť príznakom vyhorenia. Vyhorenie a vysoká úroveň stresu môžu spôsobiť, že autonómny nervový systém uvoľní hormóny, ako je adrenalín a kortizol, ktoré spôsobujú výrazné zmeny spánkových návykov a môžu často viesť k nespavosti alebo únave.

Časté prechladnutia a infekcie

Ľudské telo je často náchylnejšie na prechladnutie a vírusy, keď sa človek cíti vystresovaný a vyhorený. Je to preto, že stres potláča imunitný systém, takže je preň ťažšie bojovať proti vírusom a baktériám. Stres znižuje počet lymfocytov v tele (biele krvinky, ktoré bojujú proti vírusom), čím je telo vystavené väčšiemu riziku infekcií. Neustály stres tiež znamená, že sa telo prispôsobuje nadbytku kortizolu, preto je imunitný systém naň menej citlivý a nedokáže tak ľahko regulovať zápalovú reakciu.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, metro.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

7:31 09.08.2022Zdravie

Denné opakovanie jednoduchej aktivity účinne redukuje riziko ochorení mozgu a spomaľuje jeho starnutie. Podľa mnohých vás dokonca ochráni pred demenciou.

​4 každodenné návyky, ktoré ničia váš biorytmus

​4 každodenné návyky, ktoré ničia váš biorytmus

19:52 08.08.2022Zdravie

Moderný svet sa len v máločom podobá na ten, v ktorom žili naši pravekí predkovia. Biorytmus človeka sa kedysi riadil podľa východu a západu slnka. Aké zvyky ho dnes zvyknú narušiť?

​Lekári prekvapujú: Obľúbený nápoj prispieva k strate zraku, pozor na množstvo!

​Lekári prekvapujú: Obľúbený nápoj prispieva k strate zraku, pozor na množstvo!

7:21 08.08.2022Zdravie

O väčšine jedál a nápojov sa dá povedať, že pri striedmej konzumácii zdraviu výrazne neuškodia. Problém však nastáva pri ich nadmernom pití a jedení, čo je tiež prípad obľúbeného nápoja.

​Predčasná menopauza je strašiak, o ktorom sa nehovorí. Takéto následky so sebou prináša

​Predčasná menopauza je strašiak, o ktorom sa nehovorí. Takéto následky so sebou prináša

19:57 06.08.2022Zdravie

Ženám, ktoré vstúpia do menopauzy ešte pred 40-tkou, hrozia aj ďalšie následky. Takto sa predčasná menopauza podpisuje na zdraví.

​Tento druh syra vás najúčinnejšie ochráni pred rednutím kostí

​Tento druh syra vás najúčinnejšie ochráni pred rednutím kostí

19:29 06.08.2022Zdravie

Osteoporóza je ochorenie, pri ktorom dochádza k rednutiu a slabnutiu kostí v tele. Jeho nástup sa dá spomaliť aj pomocou stravy. Tento syr podľa odborníkov treba jesť častejšie.