• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 9.8.2022Meniny má Ľubomíra
26°Bratislava

Litva pošle Ukrajine dron Bayraktar, na ktorý sa vyzbierali jej občania

  • 6:25 07.07.2022
  • Vilnius
Litva pošle Ukrajine dron Bayraktar, na ktorý sa vyzbierali jej občania

Litva v stredu predstavila turecký dron Bayraktar, na ktorého kúpu sa vyzbierali jej obyvatelia.

Bezpilotné lietadlo plánuje ihneď poslať na Ukrajinu, aby pomohlo v boji proti ruskej invázii. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Táto zbraň... bude okamžite doručená Ukrajine,“ vyhlásil litovský minister obrany Arvydas Anušauskas pred novinármi na vojenskej základni Šiauliai na severe krajiny.

Obyvatelia Litvy vyzbierali za tri dni približne 5,9 milióna eur na nákup Bayraktaru pre Ukrajinu. Výrobca, turecká firma Baykar následne oznámila, že stroj Vilniusu poskytne zdarma. Peniaze zo zbierky tak boli použité na jeho vyzbrojenie a na humanitárnu pomoc pre Ukrajinu.

Bayraktar spolu s muníciu dorazil do Litvy v pondelok. Litovčania ho pomenovali Vanagas (Jastrab), uvádza televízia CNN.

Andrius Tapinas - zakladateľ televíznej stanice Laisvés TV, ktorá verejnú zbierku organizovala - uviedol, že Litva ukázala, čo aj malý zjednotený národ dokáže.

Ukrajinský veľvyslanec vo Vilniuse Petro Bešta ocenil Litvu za túto „jedinečnú“ iniciatívu. „Len kreatívne riešenia nám môžu pomôcť vyhrať túto vojnu rozpútanú proti celému ľudstvu a zaistiť tak bezpečnosť v týchto turbulentných časoch,“ uviedol Bešta.

Ukrajina zapojila Bayraktar ako účinnú zbraň proti ruským silám ihneď po začiatku invázie vo februári.

AFP upozorňuje, že Turecko dodáva Ukrajine bojové drony napriek blízkym vzťahom s Ruskom. Ankara sa však vyhýba aj zavedeniu sankcií voči Moskve súvisiacim s ofenzívou na Ukrajine.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Zubná starostlivosť sa stáva nedostupnou, Briti cestujú do zahraničia

Zubná starostlivosť sa stáva nedostupnou, Briti cestujú do zahraničia

DNES - 13:08Zahraničné

Obyvatelia Veľkej Británie vyhľadávajú zubné ošetrenie v zahraničí, pretože tento typ zdravotnej starostlivosti sa pre množstvo ľudí stáva nedostupný.

Maďarská diplomacia: Naďalej dodržiavame princíp

Maďarská diplomacia: Naďalej dodržiavame princíp "jednej Číny"

DNES - 12:50Zahraničné

Maďarská diplomacia aj naďalej dôsledne dodržiava princíp "jednej Číny", vyhlásil v utorok na Facebooku štátny tajomník maďarského ministerstva zahraničných vecí Tamás Menczer.

Vyšetrovatelia daňového škandálu údajne skúmali Scholzove e-maily

Vyšetrovatelia daňového škandálu údajne skúmali Scholzove e-maily

DNES - 11:44Zahraničné

Nemeckí vyšetrovatelia údajne preverovali aj elektronickú poštu spolkového kancelára Olafa Scholza v spojitosti s daňovým škandálom, pri ktorom nemecká vláda prišla o miliardy eur.

Maďarská vláda reagovala na referendum  Jobbiku: Sme zaviazaní k členstvu v EÚ

Maďarská vláda reagovala na referendum Jobbiku: Sme zaviazaní k členstvu v EÚ

DNES - 10:50Zahraničné

Ministerstvo spravodlivosti dodalo, že v radoch ľavice je obrovský chaos, pričom téma referendum je iba snahou o odpútanie pozornosti od tohto chaosu.

Vrchné štátne zastupiteľstvo v Prahe preverí prípad reklamy v kauze Čapí hnízdo

Vrchné štátne zastupiteľstvo v Prahe preverí prípad reklamy v kauze Čapí hnízdo

DNES - 10:33Zahraničné

Vrchné štátne zastupiteľstvo v Prahe preverí, prečo polícia a dozorujúci prokurátor odložili časť prípadu Čapí hnízdo. V takzvanej reklamnej vetve kauzy Čapí hnízdo si vyžiadalo spis.