• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 11.8.2022Meniny má Zuzana
16°Bratislava

Sólymos: Nová koaličná zmluva nič nevyrieši

  • 19:55 06.07.2022
  • Bratislava
Sólymos: Nová koaličná zmluva nič nevyrieši

Nová koaličná zmluva nič nevyrieši. Myslí si to predseda republikovej rady mimoparlamentnej Aliancie László Sólymos.

Sólymos to uviedol v reakcii na rozhodnutie SaS vypovedať súčasnú koaličnú zmluvu. Predseda Alancie Krisztián Forró hovorí o ďalších dvoch premrhaných mesiacoch. Predseda platformy Most-Híd Konrád Rigó je presvedčený, že ak SaS nechce ako politický projekt skončiť na úplnom dne, svoj odchod už nemôže odsúvať. Ich stanovisko poskytla TASR hovorkyňa Aliancie Klára Magdeme.

Vyhlásenia ministrov, stanoviská koaličných partnerov, komentáre, návrhy, predpovede, doplnené vynútenou premiérskou prísnosťou nedokáže vyriešiť patovú situáciu, do ktorej sa táto štvorkoalícia vmanévrovala. Je to absolútne jedno, kto koho a k čomu vyzve, kto čo vypovie. Po dvoch rokoch už aj slepý musí vidieť, že to nepôjde,“ povedal Sólymos.

Pripomenul, že v spore stoja proti sebe lídri dvoch najsilnejších koaličných strán. Preto podľa neho nezáleží na tom, či v súboji budú pokračovať ako ministri, predsedovia poslaneckých klubov alebo „pešiaci“ v poslaneckých laviciach. Do volieb sa podľa neho nezmení nič. Hovorí o agónii, ktorá „v lepšom prípade potrvá len do konca augusta.“

Forró hovorí o ďalších dvoch premrhaných mesiacoch po dvoch rokoch hašterenia a neplodných hádok, a to v čase, keď je polovica krajiny v štrajkovej pohotovosti. Podľa Rigóa nie je čas na neodborné správanie sa koaličných partnerov. „Sulík sa postavil na zadné, ale kým to isté neurobí aj premiér, pomoci niet. Ak SaS ako politický projekt nechce skončiť na úplnom dne, svoj odchod už nemôže odsúvať,“ odkázal Rigó.

Strana SaS vypovedá koaličnú zmluvu. Od premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) očakáva vypracovanie novej, ktorá bude reflektovať na aktuálne politické reálie a z ktorej vyplynie, že minister financií Igor Matovič (OĽANO) nebude členom vlády. Ak k tomu nedôjde do konca augusta, ministri SaS podajú demisiu. Rozhodnutie strana prijala na stredajšej mimoriadnej rozšírenej republikovej rade.

Ak by OĽANO požadovalo vzápätí odchod ministra hospodárstva Richarda Sulíka, bude o tom šéf SaS rozmýšľať, keď to bude na stole. Svoje požiadavky plánuje strana predostrieť premiérovi písomne, aby sa aj na ich základe pripravila nová koaličná zmluva.

Predsedníctvo OĽANO aj Heger apelovali počas dňa na SaS, aby v koalícii zotrvala. Odchod Matoviča z vlády predsedníctvo hnutia odmieta. Nesúhlasí ani s predčasnými voľbami.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Vážna dopravná nehoda: Bývalý moderátor je v kritickom stave

Vážna dopravná nehoda: Bývalý moderátor je v kritickom stave

VČERA - 19:24Domáce

Pri nehode sa ťažko zranil 47-ročný motocyklista.

Exšéfku úradu práce odsúdili na päť rokov

Exšéfku úradu práce odsúdili na päť rokov

VČERA - 18:02Domáce

Úplatkom mala byť aj zelenina.

Lucia Ďuriš Nicholsonová nevylúčila vstup do nového politického projektu

Lucia Ďuriš Nicholsonová nevylúčila vstup do nového politického projektu

VČERA - 17:28Domáce

Europoslankyňa a bývalá predstaviteľka strany SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová nevylúčila vstup do prípadného nového politického projektu.

V 11 obciach aktuálne platí mimoriadna situácia

V 11 obciach aktuálne platí mimoriadna situácia

VČERA - 16:20Domáce

Mimoriadna situácia pre nedostatok pitnej vody platí aktuálne v jedenástich obciach. Pre TASR to uviedli z tlačového odboru Ministerstva vnútra (MV) SR.

Polóny: Z 20 miliónov určených na rozvoj dopravy nevyčerpal BBSK ani euro

Polóny: Z 20 miliónov určených na rozvoj dopravy nevyčerpal BBSK ani euro

VČERA - 15:11Domáce

Z výzvy na rozvoj dopravnej štruktúry, vďaka ktorej mohol Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) čerpať vyše 20 miliónov eur, nevyčerpal samosprávny kraj ani euro.