• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 18.8.2022Meniny má Elena, Helena
28°Bratislava

Nórska firma pracuje na projekte potrubia, ktoré "pochová" CO2 pod dnom mora

  • 10:19 02.07.2022
  • Oslo
Nórska firma pracuje na projekte potrubia, ktoré

Nórska energetická spoločnosť Equinor tento týždeň predstavila projekt výstavby potrubia na prepravu oxidu uhličitého (CO2) vyprodukovaného priemyselnými firmami v kontinentálnej Európe a jeho "pochovanie" pod dnom mora.

Ak v ňom bude pokračovať, bude to jeden z najväčších projektov zachytávania, prepravy a uskladňovania uhlíka (Carbon Capture and Storage - CCS) na svete.

Firmy považujú projekty CCS za možné riešenie pre priemyselné odvetvia, ktoré produkujú množstvo CO2. Tiež za spôsob, ako môžu pokračovať v prevádzke napriek čoraz prísnejším opatreniam na zníženie emisií v boji proti zmene klímy.

Plánuje sa, že morské potrubie bude mať prepravnú kapacitu 20 až 40 miliónov ton CO2 ročne, čím uspokojí vznikajúcu potrebu CCS zo strany viacerých európskych priemyselných hráčov,“ uviedol Equinor vo vyhlásení.

Belgická energetická infraštruktúra Fluxys bude prevádzkovať terminál v Zeebrugge, ktorý bude zbierať CO2 z lodí kotviacich v prístave a z tovární prepojených potrubím.

Počíta sa tiež s výstavbou ďalších potrubí k ďalším priemyselným klientom. CO2 sa potom bude prepravovať plynovodom v Severnom mori, ktorý prevádzkuje spoločnosť Equinor, a bude natrvalo uložené pod morským dnom pri Nórsku.

Projekt je zatiaľ v štádiu skúmania uskutočniteľnosti. Equinor a Fluxys budú teraz spolupracovať s potenciálnymi klientmi a dúfajú, že do roku 2025 urobia investičné rozhodnutie.

Projekt má „potenciál umožniť rozsiahlu dekarbonizáciu európskych priemyselných odvetví náročných na uhlík“, povedala viceprezidentka spoločnosti Equinor pre nízkouhlíkové riešenia Grete Tveitová.

Organizácia Spojených národov vo svojej najnovšej správe uviedla, že svet bude musieť zachytávať a skladovať CO2 zo vzduchu a oceánov bez ohľadu na rýchlosť, akou sa krajinám darí znižovať emisie skleníkových plynov.

Podľa Medzivládneho panelu pre zmenu klímy sú však tieto opatrenia na odstraňovanie oxidu uhličitého dlho považované za marginálne alebo dokonca za trik priemyslu, ako sa vyhnúť znižovaniu emisií uhlíka.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Prezidentka vymenovala za predsedu Štatistického úradu SR Petra Peťka

Prezidentka vymenovala za predsedu Štatistického úradu SR Petra Peťka

DNES - 10:25Ekonomické

Novým predsedom Štatistického úradu (ŠÚ) SR bude od septembra Peter Peťko. Do funkcie ho vo štvrtok na návrh vlády vymenovala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Extrémne sucho ničí farmárom úrodu, SPF im chce pomôcť znížením nájmov

Extrémne sucho ničí farmárom úrodu, SPF im chce pomôcť znížením nájmov

DNES - 10:00Ekonomické

Extrémne sucho ničí farmárom úrodu, Slovenský pozemkový fond im chce pomôcť znížením nájmov. Informoval o tom vedúci oddelenia komunikácie fondu Peter Tarasovič.

Medziročná harmonizovaná inflácia v júli dosiahla hodnotu 12,8 %

Medziročná harmonizovaná inflácia v júli dosiahla hodnotu 12,8 %

DNES - 9:23Ekonomické

Spotrebiteľské ceny v júli 2022 podľa európskej harmonizovanej metodiky medziročne vzrástli o 12,8 %, v júni 2022 bola táto hodnota 12,6 %.

Rusko očakáva v tomto roku rast príjmov z exportu energií o takmer 40 %

Rusko očakáva v tomto roku rast príjmov z exportu energií o takmer 40 %

DNES - 8:58Ekonomické

Vyšší export ropy a rastúce ceny plynu by mali zvýšiť tohtoročné príjmy Ruska z vývozu energií na viac než 337 miliárd USD, čo predstavuje rast o takmer 40 %.

Prezidentka: Lokálne obnoviteľné zdroje môžu pomôcť zvládať energetické krízy

Prezidentka: Lokálne obnoviteľné zdroje môžu pomôcť zvládať energetické krízy

VČERA - 19:47Ekonomické

Energetickú sebestačnosť a zvládanie energetických kríz je možné zabezpečiť cez lokálne obnoviteľné zdroje energií. Uviedla to prezidentka Zuzana Čaputová pri príležitosti návštevy slovenského startupu GA Drilling.