• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 18.8.2022Meniny má Elena, Helena
26°Bratislava

Premiér: Príchod Volva do Valalík je historická chvíľa pre Slovensko

  • 10:56 01.07.2022
  • Bratislava
Premiér: Príchod Volva do Valalík je historická chvíľa pre Slovensko

Volvo vytvorí v novom závode na elektromobily v nasledujúcich rokoch približne 3300 pracovných miest.

Príchod švédskej automobilky Volvo do priemyselného parku Valaliky pri Košiciach je historická chvíľa pre Slovensko a ukazuje, že dokážeme byť aj v nepriaznivom období exkluzívnym partnerom pre investorov. Po podpise investičnej zmluvy so zástupcami automobilky to povedal premiér Eduard Heger (OĽANO).

Dlho sme čakali na to, aby Slovensko uzrelo takéhoto investora,“ povedal Heger. Volvo vytvorí v novom závode na elektromobily v nasledujúcich rokoch približne 3300 pracovných miest. Premiér očakáva, že sa okolo neho vytvorí klaster firiem, podobne ako je to na západe Slovenska, a počet pracovných príležitostí sa ešte výrazne zvýši. Nové pracovné možnosti by podľa Hegera mohli motivovať aj Slovákov žijúcich v zahraničí k návratu na Slovensko.

Volvo na východe Slovenska preinvestuje v rozmedzí rokov 2023 až 2027 spolu 1,18 miliardy eur do výstavby nového závodu na elektromobily. Minister financií Igor Matovič (OĽANO) informoval, že vláda spoločnosti prispeje investičným stimulom vo výške 267 miliónov eur a ďalšie stovky miliónov si vyžiada príprava priemyselného parku. „Bude to stáť peniaze. Je to normálne, bežné,“ skonštatoval Matovič. Podľa ministra ide o dobrú investíciu do budúcnosti.

Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) vyzdvihol, že sa podarilo splniť množstvo náročných kritérií a k rozhodnutiu spoločnosti investovať na Slovensku prispelo aj nasadenie ľudí z ministerstva hospodárstva, agentúry SARIO a štátnych firiem VIP a MH Invest II. „Od nástupu na ministerstvo hospodárstva je jednou z mojich priorít znižovanie regionálnych rozdielov. Splnili sme v tomto smere nielen jeden z našich najdôležitejších míľnikov, ale aj môj dlhodobý sen priniesť do tejto lokality nového významného investora,“ doplnil vicepremiér. Prvé zemné práce sa začnú už tento rok. Začiatok výstavby samotného závodu je naplánovaný na budúci rok a potom postupne v rokoch 2025 až 2027.

Skupina Volvo Cars bola založená v roku 1927 vo Švédsku. V roku 2010 ju kúpila čínska automobilová spoločnosť Zhejiang Geely Holding Group. Výrobné závody skupiny Volvo Cars sa nachádzajú v švédskom Göteborgu, belgickom Gente, v Južnej Karolíne (USA) a v Chengdu, Daqing a Taizhou (Čína). Volvo Cars má tiež výskumné, vývojové a dizajnérske centrá v Göteborgu, americkom Camarille a Šanghaji. V súčasnosti má skupina Volvo 41.000 zamestnancov.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Rusko očakáva v tomto roku rast príjmov z exportu energií o takmer 40 %

Rusko očakáva v tomto roku rast príjmov z exportu energií o takmer 40 %

DNES - 8:58Ekonomické

Vyšší export ropy a rastúce ceny plynu by mali zvýšiť tohtoročné príjmy Ruska z vývozu energií na viac než 337 miliárd USD, čo predstavuje rast o takmer 40 %.

Prezidentka: Lokálne obnoviteľné zdroje môžu pomôcť zvládať energetické krízy

Prezidentka: Lokálne obnoviteľné zdroje môžu pomôcť zvládať energetické krízy

VČERA - 19:47Ekonomické

Energetickú sebestačnosť a zvládanie energetických kríz je možné zabezpečiť cez lokálne obnoviteľné zdroje energií. Uviedla to prezidentka Zuzana Čaputová pri príležitosti návštevy slovenského startupu GA Drilling.

Česko je na zimu v súvislosti s plynom pripravené, povedal premiér Fiala

Česko je na zimu v súvislosti s plynom pripravené, povedal premiér Fiala

VČERA - 18:00Ekonomické

Vďaka našim aktívnym krokom sme na zimu pripravení a biznis pred občanmi uprednostňovať nebudeme, povedal v stredu po rokovaní vlády český premiér Petr Fiala v súvislosti s prípadným obmedzením dodávok plynu.

Česko v prípade nedostatku plynu uprednostní priemysel pred domácnosťami

Česko v prípade nedostatku plynu uprednostní priemysel pred domácnosťami

VČERA - 16:02Ekonomické

Česko v prípade nedostatku plynu uprednostní pri dodávkach tepla priemyselné podniky pred domácnosťami.

Nemecko môže predĺžiť chod posledných troch jadrových reaktorov

Nemecko môže predĺžiť chod posledných troch jadrových reaktorov

VČERA - 15:03Ekonomické

Nemecko spĺňa podmienky na to, aby odložilo na neskôr zatvorenie posledných troch jadrových elektrární, ktoré mali byť pôvodne vypnuté k 31. decembru, keďže sa pripravuje na nedostatok plynu.