• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 11.8.2022Meniny má Zuzana
15°Bratislava

O prezidentské kreslo v Česku zabojuje bývalý predseda vojenského výboru NATO Pavel

  • 12:38 29.06.2022
  • Praha
O prezidentské kreslo v Česku zabojuje bývalý predseda vojenského výboru NATO Pavel

Bývalý predseda vojenského výboru NATO a niekdajší náčelník generálneho štábu českej armády Petr Pavel v stredu potvrdil, že chce kandidovať za prezidenta ČR a zvíťaziť. Informuje o tom spravodajský webový portál iDNES.cz.

Pavlova predvolebná kampaň je podľa jeho slov ešte stále v prípravnej fáze; oficiálne ju hodlá vyhlásiť na konci letných prázdnin. Začiatkom júla zverejní transparentný účet, na ktorý mu budú chodiť sponzorské dary.

Nebudeme chcieť od nikoho z podporovateľov čiastku vyššiu ako tri milióny korún,“ oznámil Pavel. Na kampaň pre prvé kolo môžu kandidáti využiť maximálne 40 miliónov korún, pre prípadné druhé kolo ďalších desať miliónov.

Bežnému občanovi sa limit 50 miliónov na kampaň môže zdať ako veľa peňazí. Ten limit sa však roky nezmenil, takže sa s tým neurobí toľko muziky ako predtým,“ povedal Pavel.

Ohlásenie kandidatúry vníma ako štart kampane, ktorá je preňho spojená s aktívnym zberom podpisov a jazdením po republike.

Najväčšiu pozornosť chce zamerať na svojho súpera Andreja Babiša, ktorý tiež doteraz neohlásil kandidatúru, ale podľa odhadov má zatiaľ spolu s Pavlom najväčšiu podporu občanov.

Pavel vyhlásil, že Česi si zaslúžia prezidenta, za ktorého sa nebudú musieť v zahraničí hanbiť.

Prezidentské voľby sa uskutočnia 13. a 14. januára 2023. Ak ani jeden kandidát nezíska viac než 50 percent odovzdaných hlasov, druhé kolo sa bude konať 27. a 28. januára. Vyhlásením termínov sa začína zároveň aj predvolebná kampaň, a to oficiálne 1. júla.

Podmienkou účasti na voľbách sú podpisy minimálne 20 poslancov, desiatich senátorov alebo 50.000 občanov. Kandidát musí mať v deň volieb najmenej 40 rokov.

Generál Petr Pavel stál na čele českej armády od júla 2012 do apríla 2015. Má za sebou niekoľko zahraničných misií. V rokoch 1993–1994 bol zástupcom českého vojenského pridelenca v Belgicku, tri roky pracoval na veliteľstve NATO v Holandsku.

V roku 2003 zastupoval českú armádu v americkom štábe protiteroristickej operácie Trvalá sloboda. V septembri 2014 bol zvolený do čela najvyššieho vojenského orgánu NATO, kde pôsobil v rokoch 2015-2018.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Kim Čong-un počas šírenia covidu dostal

Kim Čong-un počas šírenia covidu dostal "horúčku", priznala jeho sestra

DNES - 6:22Zahraničné

Severokórejský vodca Kim Čong-un počas vlny šírenia covidu v KĽDR ochorel a dostal "vysokú horúčku". Priznala to vplyvná vodcova sestra Kim Jo-džong.

Biden odcestoval na rodinnú dovolenku do Južnej Karolíny

Biden odcestoval na rodinnú dovolenku do Južnej Karolíny

DNES - 6:07Zahraničné

Americký prezident Joe Biden odcestoval v stredu z Washingtonu na letnú dovolenku, ktorú strávi s rodinou v štáte Južná Karolína. Očakáva sa, že mimo Washingtonu bude minimálne sedem dní.

Kim Čong-un vyhlásil víťazstvo nad covidom

Kim Čong-un vyhlásil víťazstvo nad covidom

DNES - 6:07Zahraničné

Severokórejský vodca Kim Čong-un deklaroval víťazstvo v boji proti covidu.

Proruskí separatisti tvrdia, že vstúpili do miest Soledar a Bachmut

Proruskí separatisti tvrdia, že vstúpili do miest Soledar a Bachmut

DNES - 6:06Zahraničné

Proruskí separatisti v stredu vyhlásili, že ich jednotky vstúpili do miest Soledar a Bachmut v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. Informovala o tom televízia CNN.

V Turecku zakotvila loď s obilím, ktorá ako prvá vyplávala z Ukrajiny

V Turecku zakotvila loď s obilím, ktorá ako prvá vyplávala z Ukrajiny

DNES - 6:05Zahraničné

V Turecku zakotvila v stredu nákladná loď s kukuricou, ktorá ako vôbec prvá vyplávala minulý týždeň z Ukrajiny v súlade s dohodou o obnovení námorného vývozu obilia z tamojších čiernomorských prístavov.