• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 11.8.2022Meniny má Zuzana
20°Bratislava

K potratom najčastejšie dochádza v týchto mesiacoch. Vedci prinášajú vysvetlenie

  • 11:28 04.07.2022
  • Washington
K potratom najčastejšie dochádza v týchto mesiacoch. Vedci prinášajú vysvetlenie

Riziko potratu je v jednej časti roka vyššie. Podľa výskumníkov to súvisí s počasím.

7-ročná štúdia, ktorá sa zamerala na sledovanie priebehu tehotenstva počas roka u viac ako 12 tisíc žien, prichádza so zaujímavým a smutným poznatkom. Podľa nej totiž riziko potratov narastá počas letných mesiacov, čo by mohlo mať súvis s počasím.

Najrizikovejší mesiac pre tehotenstvo je august, v ktorom dochádza k potratu pred dovŕšením ôsmeho týždňa tehotenstva o 44 percent častejšie ako vo februári.

Výskumu, ktorý prebiehal v online priestore, sa zúčastnili ženy vo veku 21 až 45 rokov, ktoré sa snažili počať bez pomoci umelých prostriedkov. Ich úlohou bolo na začiatku vyplniť dotazník a následne každé dva mesiace odpovedať na ďalšie otázky týkajúce sa priebehu tehotenstva.

Počas dvanástich mesiacov výskumu 6104 účastníčok otehotnelo, z čoho 1188 zasiahol potrat (19,5 percenta z celkového počtu účastníčok). K potratom dochádzalo priemerne po dovŕšení šiesteho týždňa tehotenstva.

Potraty sa v reprezentatívnej vzorke najčastejšie vyskytovali v priebehu letných mesiacov jún, júl a august. Po zohľadnení obdobia, v ktorom sa účastníčky snažili počať, sa najvyššie riziko potratu premiestnilo konkrétne do polovičky augusta.

Pri potratoch po ôsmom týždni tehotenstva vedci nespozorovali podobný časový trend, hoci aj v tomto prípade dochádzalo k prerušeniu tehotenstva častejšie v auguste ako napríklad vo februári.

„Vždy, keď sa vo výsledku odráža sezónna odchýlka, môžete na základe toho vyvodiť možné príčiny,“ uvádza vo vyhlásení vedúca autorka štúdie Amelia Wesselinková.

„Zistili sme, že riziko potratu, a to najmä 'skorého' potratu pred dovŕšením ôsmeho týždňa tehotenstva, je najvyššie počas leta. Teraz sa musíme bližšie pozrieť na rizikové faktory, ktoré sú zreteľnejšie v lete, a na to, ktoré z nich by mohli vysvetliť zvýšené riziko potratov.“

Autori priznávajú, že štúdia má niekoľko nedostatkov. Nezisťovali napríklad to, či sa počas tehotenstva utvorili bežné chromozómy. Odchýlka v tomto bode je totiž častou príčinou potratov vo všeobecnosti. Okrem toho mohlo u niektorých účastníčok dôjsť aj k nezaznamenanému potratu.

Najvyššie sezónne riziko potratov v rámci reprezentatívnej vzorky ohrozovalo obyvateľky južných a stredozápadných štátov, kde sú letá najteplejšie v rámci celých Spojených štátov, čo vedie k hypotéze, že kľúčovú rolu v tomto zistení hrá teplo.

„Vieme, že teplo sa spája s celým radom tehotenských komplikácií, ako je predčasný pôrod, nízka popôrodná hmotnosť dieťaťa a narodenie mŕtveho dieťaťa,“ podotýka Wasselinková, ktorá navrhuje viac upovedomovať verejnosť o rizikách počas tehotenstva a vplyve klímy na toto krehké obdobie.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, iflscience.com, journals.lww.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

7:31 09.08.2022Zdravie

Denné opakovanie jednoduchej aktivity účinne redukuje riziko ochorení mozgu a spomaľuje jeho starnutie. Podľa mnohých vás dokonca ochráni pred demenciou.

​4 každodenné návyky, ktoré ničia váš biorytmus

​4 každodenné návyky, ktoré ničia váš biorytmus

19:52 08.08.2022Zdravie

Moderný svet sa len v máločom podobá na ten, v ktorom žili naši pravekí predkovia. Biorytmus človeka sa kedysi riadil podľa východu a západu slnka. Aké zvyky ho dnes zvyknú narušiť?

​Lekári prekvapujú: Obľúbený nápoj prispieva k strate zraku, pozor na množstvo!

​Lekári prekvapujú: Obľúbený nápoj prispieva k strate zraku, pozor na množstvo!

7:21 08.08.2022Zdravie

O väčšine jedál a nápojov sa dá povedať, že pri striedmej konzumácii zdraviu výrazne neuškodia. Problém však nastáva pri ich nadmernom pití a jedení, čo je tiež prípad obľúbeného nápoja.

​Predčasná menopauza je strašiak, o ktorom sa nehovorí. Takéto následky so sebou prináša

​Predčasná menopauza je strašiak, o ktorom sa nehovorí. Takéto následky so sebou prináša

19:57 06.08.2022Zdravie

Ženám, ktoré vstúpia do menopauzy ešte pred 40-tkou, hrozia aj ďalšie následky. Takto sa predčasná menopauza podpisuje na zdraví.

​Tento druh syra vás najúčinnejšie ochráni pred rednutím kostí

​Tento druh syra vás najúčinnejšie ochráni pred rednutím kostí

19:29 06.08.2022Zdravie

Osteoporóza je ochorenie, pri ktorom dochádza k rednutiu a slabnutiu kostí v tele. Jeho nástup sa dá spomaliť aj pomocou stravy. Tento syr podľa odborníkov treba jesť častejšie.