• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 9.8.2022Meniny má Ľubomíra
18°Bratislava

Táto negatívna vlastnosť v skutočnosti značí vyššie IQ

  • 20:04 02.07.2022
  • Bratislava
Táto negatívna vlastnosť v skutočnosti značí vyššie IQ

Ľudia s touto vlastnosťou sa môžu často popýšiť aj vysokou fluidnou inteligenciou.

Štúdia publikovaná v akademickom žurnále Personality and Individual Differences naznačuje, že pohodoví ľudia, ktorí sú často neorganizovaní a nedbalí, majú vyššie IQ.

Tieto črty sú súčasťou jedného z piatich hlavných aspektov osobnosti, ktorým je svedomitosť – alebo v tomto prípade jej nedostatok. Vedci zistili, že ľudia s nízkou úrovňou svedomitosti mali vyššiu fluidnú inteligenciu.

Jedným z dôvodov môže byť aj to, že rýchla myseľ dokáže človeku kompenzovať disciplínu. Vďaka tomu si ľudia s vyšším IQ môžu dovoliť byť uvoľnenejší, pretože nemusia toľko pracovať, aby dosiahli rovnaký úspech.

Fluidná inteligencia je jedným z dvoch typov inteligencie a súvisí s abstraktným myslením a rýchlosťou, akou mozog pracuje. Ako vysvetľujú autori štúdie:

„Fluidná inteligencia bola definovaná ako naša ‚‚schopnosť robiť na mieste úsudky, zručnosť, ktorá v zásade nezávisí od našich skúseností“. Zahŕňa aspekty ako rýchle myslenie, uvažovanie, vnímanie vzťahov medzi myšlienkami, prístup k novým problémom a považuje sa za biologicky podloženú.“

Fluidná inteligencia je v kontraste s "vykryštalizovanou“ inteligenciou, ktorá odkazuje na niečo ako všeobecné vedomosti: veci, ktoré sa ľudia naučili počas svojho života.

Štúdia zahŕňala 201 dospelých všetkých vekových skupín, ktorí absolvovali testy inteligencie aj osobnosti. Výsledky ukázali, že kým "vykryštalizovaná“ inteligencia nesúvisí s nedostatkom svedomitosti, fluidná inteligencia áno.

Môže to byť preto, že ľudia s vyššou fluidnou inteligenciou nemusia tak tvrdo pracovať, takže sa v priebehu rokov stávajú viac bezstarostnými. Autori štúdie vysvetľujú:

„...v konkurenčnom prostredí sa menej inteligentní jedinci stávajú svedomitejšími, aby sa vyrovnali so svojou nevýhodou, alebo sa inteligentnejší jedinci nestanú tak svedomitými, pretože sa môžu pri plnení väčšiny úloh spoľahnúť na svoju fluidnú inteligenciu.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, sciencedirect.com, spring.org.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Táto aktivita môže naznačovať výšku vašej kryštalizovanej inteligencie

Táto aktivita môže naznačovať výšku vašej kryštalizovanej inteligencie

VČERA - 19:12Zaujímavosti

Negatívne vnímaná aktivita môže byť znakom vysokého IQ.

Túto chybu pri odkladaní zubnej kefky nerobte. Aspoň raz za týždeň dodržte toto pravidlo!

Túto chybu pri odkladaní zubnej kefky nerobte. Aspoň raz za týždeň dodržte toto pravidlo!

20:03 07.08.2022Zaujímavosti

Čisté a zdravé zuby sú výsadou ľudí, ktorí aspoň dvakrát denne siahnu po zubnej kefke. Aj o tú sa ale treba vedieť správne postarať.

Toto je dôvod, prečo niektorých psychopatov len ťažko rozoznáte

Toto je dôvod, prečo niektorých psychopatov len ťažko rozoznáte

19:33 07.08.2022Zaujímavosti

Mnohým psychopatom sa podarí dostať sa na tie najvyššie manažérske pozície.