• Články
 • Internet
 • Mapy
 • Recepty
Štvrtok, 11.8.2022Meniny má Zuzana
15°Bratislava

Trápi vás nevysvetliteľná bolesť chrbta? Pozor na túto závažnú diagnózu!

 • 20:07 03.07.2022
 • Londýn
Trápi vás nevysvetliteľná bolesť chrbta? Pozor na túto závažnú diagnózu!

Bolesť chrbta väčšinou nepredstavuje závažné ohrozenie zdravia. V prípade výskytu týchto príznakov ale treba spozornieť.

Bolesť chrbta je jednou z tých, ktoré zvyknú odísť rovnako rýchlo ako prídu. Môže ju spôsobovať aj taká maličkosť, ako je nesprávna poloha pri zdvíhaní ťažkých predmetov alebo spánok v nepohodlnej pozícii.

Doktorka Sophie Castellová, ktorá pôsobí v rámci organizácie Myeloma UK, si ale myslí, že bolesť chrbta netreba nikdy podceniť. Podľa nej by ste sa v prípade ťažkostí mali nechať viesť inštinktom a prípadne využiť lekársku pomoc. V nejednom prípade totiž môže ísť o nebezpečný príznak myelómu.

Mnohopočetný myelóm, tiež známy len ako myelóm, je typ onkologického ochorenia, ktoré postihuje kostnú dreň. Už z názvu vyplýva, že ochorenie zväčša postihuje viacero oblastí tela, pričom najčastejšie ide o chrbticu, lebku, panvu a rebrá.

Myelóm často unikne pozornosti pacientov aj lekárov, pretože sa prejavuje príznakmi, ktoré sú zameniteľné s inými, menej závažnými ochoreniami.

„Verte vlastnej intuícii,“ radí Castellová. „Ak sa necítite vo svojej koži, trápi vás neutíchajúca a nevysvetliteľná bolesť chrbta, silná vyčerpanosť alebo opakované zápaly, ktorých sa nedokážete nijako zbaviť, odporúčam vám konzultáciu so všeobecným lekárom,“ dodáva.

Podľa Castellovej sú príznaky myelómu často len mierne a prejavujú sa v rozličných obdobiach, preto je dôležité prešetriť akékoľvek podozrenie na vážnejšiu diagnózu. „Ak vám príznaky nemiznú, prosím, riaďte sa názormi odborníkov.“

Castellová upozorňuje, že správna diagnostika myelómu si môže vyžadovať viac ako jednu návštevu lekára. Zhruba 34 percent pacientov navštívi lekára najmenej trikrát, kým spoznajú skutočnú príčinu svojich ťažkostí.

Na určenie myelómu, ktorý je dobre liečiteľný, keď sa zachytí v skorom štádiu, sa používa krvný test.

„U polovice pacientov ho diagnostikujú až v momente, keď už môžu mať polámané kosti alebo stavce, nezvrátiteľne poškodené obličky alebo iné komplikácie,“ podotýka Castellová. „To znamená, že potenciál na kvalitný život sa u nich znižuje nezávisle od poskytnutej liečby.“

Myelóm a jeho príznaky

Ako sme už uviedli, myelóm postihuje kostnú dreň, a to konkrétne krvnú plazmu, ktorá sa v nej formuje. Zdravé plazmové bunky sa podieľajú na tvorbe obranných látok zvaných imunoglobulíny, ktoré chránia telo pred infekciou.

Pri myelóme plazmové bunky narastajú do abnormálnej veľkosti, nekontrolovateľne sa delia a produkujú len jeden typ protilátok paraproteín, ktorý však pre organizmus nie je užitočný.

Myelóm sa líši od iných druhov rakoviny tým, že pri ňom nedochádza k tvorbe hrčiek a nádorov. Väčšina komplikácií vzniká v dôsledku hromadenia poškodených buniek plazmy v kostnej dreni. Liečba sa často zameriava na zmierňovanie príznakov, medzi ktoré patrí:

 • bolesť kostí
 • zlomeniny
 • kompresia chrbtice
 • mravčenie
 • otupenie končatín
 • opakované zápaly
 • zvýšená hladina vápnika v krvi
 • nadmerné krvácanie
 • hustnutie krvi
 • poruchy obličiek
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, the-sun.com, nhs.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

7:31 09.08.2022Zdravie

Denné opakovanie jednoduchej aktivity účinne redukuje riziko ochorení mozgu a spomaľuje jeho starnutie. Podľa mnohých vás dokonca ochráni pred demenciou.

​4 každodenné návyky, ktoré ničia váš biorytmus

​4 každodenné návyky, ktoré ničia váš biorytmus

19:52 08.08.2022Zdravie

Moderný svet sa len v máločom podobá na ten, v ktorom žili naši pravekí predkovia. Biorytmus človeka sa kedysi riadil podľa východu a západu slnka. Aké zvyky ho dnes zvyknú narušiť?

​Lekári prekvapujú: Obľúbený nápoj prispieva k strate zraku, pozor na množstvo!

​Lekári prekvapujú: Obľúbený nápoj prispieva k strate zraku, pozor na množstvo!

7:21 08.08.2022Zdravie

O väčšine jedál a nápojov sa dá povedať, že pri striedmej konzumácii zdraviu výrazne neuškodia. Problém však nastáva pri ich nadmernom pití a jedení, čo je tiež prípad obľúbeného nápoja.

​Predčasná menopauza je strašiak, o ktorom sa nehovorí. Takéto následky so sebou prináša

​Predčasná menopauza je strašiak, o ktorom sa nehovorí. Takéto následky so sebou prináša

19:57 06.08.2022Zdravie

Ženám, ktoré vstúpia do menopauzy ešte pred 40-tkou, hrozia aj ďalšie následky. Takto sa predčasná menopauza podpisuje na zdraví.

​Tento druh syra vás najúčinnejšie ochráni pred rednutím kostí

​Tento druh syra vás najúčinnejšie ochráni pred rednutím kostí

19:29 06.08.2022Zdravie

Osteoporóza je ochorenie, pri ktorom dochádza k rednutiu a slabnutiu kostí v tele. Jeho nástup sa dá spomaliť aj pomocou stravy. Tento syr podľa odborníkov treba jesť častejšie.