• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 11.8.2022Meniny má Zuzana
20°Bratislava

Zelenskyj vyzval účastníkov festivalu Glastonbury, aby šírili pravdu o vojne

  • 18:16 24.06.2022
  • Kyjev
Zelenskyj vyzval účastníkov festivalu Glastonbury, aby šírili pravdu o vojne

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj účastníkov hudobného multižánrového festivalu Glastonbury na juhu Anglicka v piatok vyzval, aby "šírili pravdu o ruskej vojne" a "dokázali, že sloboda vždy zvíťazí".

Apeloval tiež na to, aby vyvinuli tlak "na všetkých politikov, akých poznajú" s cieľom obnoviť mier na Ukrajine. TASR správu prevzala z agentúry AP.

Ukrajinský prezident sa účastníkom prihovoril prostredníctvom vopred nahratého odkazu pred vystúpením anglickej rockovej kapely The Libertines. Pripomenul, že pandémia covidu „pozastavila“ životy miliónov ľudí na celom svete. Samotný festival Glastonbury sa koná po výpadku svojich dvoch predchádzajúcich ročníkov.

Vo videu, ktoré festival zverejnil na svojom účte na Twitteri, ukrajinský prezident tiež povedal, že aj Ukrajinci „by sa už chceli vrátiť k životom, aké mali kedysi, užívať si slobodu a toto nádherné leto“.

To však nemôžeme urobiť, pretože sa nám stalo to najstrašnejšie. Rusko nám ukradlo mier,“ uviedol s tým, že Ukrajinci nedovolia, aby ich „ruská vojna zlomila“. Chcú podľa jeho slov, aby vojna skončila predtým, než „zničí životy ďalších ľudí v Európe, Afrike, Ázii či Latinskej Amerike - ktoré sú teraz všetky v ohrození“.

Zelenskyj dodal, že práve toto je dôvodom, prečo sa obrátil na publikum Glastonbury s prosbou o podporu. „Glastonbury je v týchto dňoch miestom s najväčšou koncentráciou slobody a ja vás žiadam, aby ste sa o tento pocit podelili so všetkými, ktorých sloboda je napadnutá. Šírte pravdu o ruskej vojne! Pomôžte Ukrajincom, ktorí sú nútení utekať zo svojich domovov z dôvodu tejto vojny,“ povedal.

V závere svojho prejavu dodal, že čas je „neoceniteľný“, pričom každý deň je „vymeriavaný ľudskými životmi“.

Festival Glastonbury na juhu Anglicka sa začal v stredu s účasťou desiatok tisícov návštevníkov. Do nedele sa na ňom predstavia stovky umelcov od Billie Eilish po Paula McCartneyho. Vystúpiť na ňom má aj ukrajinská hudobná skupina Kalush Orchestra, víťaz aktuálneho ročníka pesničkovej súťaže Eurovízia.

V roku 2020 sa mal uskutočniť jubilejný 50. ročník tohto festivalu, usporiadatelia ho však pre pandémiu zrušili. Rovnaký osud postihol Glastonbury aj vlani, takže oslavy 50. výročia jeho existencie sa napokon konajú až tento rok.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Nemecko prikáže obciam zriadiť verejné pitné fontánky

Nemecko prikáže obciam zriadiť verejné pitné fontánky

DNES - 7:28Zahraničné

Nemecká ministerka životného prostredia Steffi Lemkeová chce, aby mali mestá a obce v Nemecku povinne zriadené nové pitné fontánky. Príslušný návrh zákona od strany Zelených prešiel v spolkovom kabinete v stredu.

Kim Čong-un počas šírenia covidu dostal

Kim Čong-un počas šírenia covidu dostal "horúčku", priznala jeho sestra

DNES - 6:22Zahraničné

Severokórejský vodca Kim Čong-un počas vlny šírenia covidu v KĽDR ochorel a dostal "vysokú horúčku". Priznala to vplyvná vodcova sestra Kim Jo-džong.

Biden odcestoval na rodinnú dovolenku do Južnej Karolíny

Biden odcestoval na rodinnú dovolenku do Južnej Karolíny

DNES - 6:07Zahraničné

Americký prezident Joe Biden odcestoval v stredu z Washingtonu na letnú dovolenku, ktorú strávi s rodinou v štáte Južná Karolína. Očakáva sa, že mimo Washingtonu bude minimálne sedem dní.

Kim Čong-un vyhlásil víťazstvo nad covidom

Kim Čong-un vyhlásil víťazstvo nad covidom

DNES - 6:07Zahraničné

Severokórejský vodca Kim Čong-un deklaroval víťazstvo v boji proti covidu.

Proruskí separatisti tvrdia, že vstúpili do miest Soledar a Bachmut

Proruskí separatisti tvrdia, že vstúpili do miest Soledar a Bachmut

DNES - 6:06Zahraničné

Proruskí separatisti v stredu vyhlásili, že ich jednotky vstúpili do miest Soledar a Bachmut v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. Informovala o tom televízia CNN.