• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 11.8.2022Meniny má Zuzana
15°Bratislava

Uplynul rok od ničivého tornáda na Morave, obce postupne obnovujú

  • 11:38 24.06.2022
  • Praha
Uplynul rok od ničivého tornáda na Morave, obce postupne obnovujú

Mnohí z miestnych sa z katastrofy dodnes spamätávajú.

V piatok uplynul rok odvtedy, čo sa juhomoravskými obcami prehnalo ničivé tornádo s rýchlosťou vetra 300 kilometrov za hodinu. Vyžiadalo si smrť šiestich ľudí, viac ako 200 ľudí zranilo, zničilo 1200 domov aj infraštruktúru. TASR o tom informuje na základe článkov na weboch Českého rozhlasu a Českej televízie.

Nikto nevedel, ako sa správať, tornádo na Morave bolo úplné sci-fi. Všetko, čo tu teraz vidíte, tu lietalo vzduchom,“ spomína na udalosti obyvateľka Moravskej Novej Vsi Zlata Maděřičová. Dodáva, že posttraumatický stresový syndróm má dodnes.

Stál som v okne, črepiny mi lietali do tela, porezali mi nohy aj tvár. Moja žena sa práve sprchovala, keď na ňu spadli dvere aj so zárubňou. Zostala zabarikádovaná v kúpeľni,“ spomína František Pelikán z Lužíc na Hodonínsku. Pelikánová dodáva, že dom dosiaľ opravujú, pretože je nedostatok materiálu aj remeselníkov. To potvrdzuje aj starostka obce Hrušky Jana Filipovičová, problémom sú podľa nej aj vysoké ceny.

Je našou povinnosťou poďakovať tým, ktorí nám pomohli. Tornádo je stále témou, každý si ho zažil inak. Niekoho napríklad porezalo sklo z vysokých okien, zatiaľ čo sa schovával v kuchyni, iní chránili svoje deti,“ povedala Filipovičová.

V obci Hrušky sa tiež stále venujú obnove obecného majetku. „Čaká nás rekonštrukcia telocvične, cintorína aj kostolnej veže. Tiež sme spojili sily so študentmi z Mendelovej univerzity, ktorí nám pomáhajú navrhnúť verejné priestranstvo okolo rybníka. Bude to tu krajšie ako predtým, ale bude to ešte dlho trvať,“ hovorí zástupca starostu obce Hrušky Marek Babisz.

Ničivé tornádo sa prehnalo oblasťou medzi mestami Hodonín a Břeclav 24. júna 2021 pred pol ôsmou večer. Najviac zasiahnutými obcami boli Lužice, Mikulčice, Moravská Nová Ves a Hrušky. V európskom meradle išlo podľa servera iRozhlas o tornádo s najväčším počtom obetí od roku 2001. Necelý rok potom zasiahlo oblasť ďalšie tornádo, tentokrát poškodilo desiatky domov v obci Lanžhot. Rýchlosť vetra dosahovala asi 150 kilometrov za hodinu.

Udalosť vyvolala veľkú vlnu solidarity. Na pomoc zasiahnutým ľuďom sa vybralo dovtedy najviac peňazí v Českej republike, do konca roka 2021 to bolo takmer 100 miliónov českých korún (približne štyri milióny eur). Túto sumu neskôr prekonala zbierka pre ľudí zasiahnutých vojnou na Ukrajine. Okrem finančnej pomoci pomáhali miestnym dobrovoľníci, mnohí prišli aj zo Slovenska.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Kim Čong-un počas šírenia covidu dostal

Kim Čong-un počas šírenia covidu dostal "horúčku", priznala jeho sestra

DNES - 6:22Zahraničné

Severokórejský vodca Kim Čong-un počas vlny šírenia covidu v KĽDR ochorel a dostal "vysokú horúčku". Priznala to vplyvná vodcova sestra Kim Jo-džong.

Biden odcestoval na rodinnú dovolenku do Južnej Karolíny

Biden odcestoval na rodinnú dovolenku do Južnej Karolíny

DNES - 6:07Zahraničné

Americký prezident Joe Biden odcestoval v stredu z Washingtonu na letnú dovolenku, ktorú strávi s rodinou v štáte Južná Karolína. Očakáva sa, že mimo Washingtonu bude minimálne sedem dní.

Kim Čong-un vyhlásil víťazstvo nad covidom

Kim Čong-un vyhlásil víťazstvo nad covidom

DNES - 6:07Zahraničné

Severokórejský vodca Kim Čong-un deklaroval víťazstvo v boji proti covidu.

Proruskí separatisti tvrdia, že vstúpili do miest Soledar a Bachmut

Proruskí separatisti tvrdia, že vstúpili do miest Soledar a Bachmut

DNES - 6:06Zahraničné

Proruskí separatisti v stredu vyhlásili, že ich jednotky vstúpili do miest Soledar a Bachmut v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. Informovala o tom televízia CNN.

V Turecku zakotvila loď s obilím, ktorá ako prvá vyplávala z Ukrajiny

V Turecku zakotvila loď s obilím, ktorá ako prvá vyplávala z Ukrajiny

DNES - 6:05Zahraničné

V Turecku zakotvila v stredu nákladná loď s kukuricou, ktorá ako vôbec prvá vyplávala minulý týždeň z Ukrajiny v súlade s dohodou o obnovení námorného vývozu obilia z tamojších čiernomorských prístavov.